Fotó: Fábián András
Fél évvel a novemberi, rengeteg érdeklődőt vonzó kapunyitás után, szombaton, Marosvécs első igazi, napsütéses tavaszi napján ismét megpezsdült az élet a várkastélyban. A Kemény család ezúttal az Erdélyi Szépmíves Céh kiállítását rendezte be az ódon falak közé.
2015. április 12., 13:252015. április 12., 13:25
A számos érdeklődőt az irodalom és a színház mecénásaként ismert Kemény János és felesége, Paton Auguszta életnagyságú és teljes alakú képei fogadták a báró egykori dolgozószobája bejáratánál. Odabenn megelevenedett a múlt század első felének pezsgő irodalmi élete: a falról a helikoni írók pillantottak a vendégekre, az íróasztalon itatós párna és fekete Rheinmetal írógép állt, a könyvszekrény tetején Orion rádió porosodott. Mintha a látogatók érkezése előtt állt volna fel az alkotó az asztaltól és zárta volna le a recsegő, varázsszemes készüléket. A könyvszekrényekbe az Erdélyi Szépmíves Céh könyvei és irodalmi füzetei kerültek, azok, amelyeknek kiadását szintén a helikoni találkozókat két évtizeden keresztül szervező, jótékonykodó báró támogatta. „Szinte lélegzetvisszafojtva állunk ma ezen a helyen: az erdélyi Szépmíves Céh és az Erdélyi Helikon kiállítás-megnyitóján, az ősi vécsi Kemény-kastélyban, mely az erdélyi irodalom, kultúra bölcsője, de konok védőbástyája egykori urának, báró Kemény Jánosnak köszönhetően.
Ez a pillanat is bizonyítéka annak, hogy minden külső diktatúra, emberi gonoszság, fondorlatosság ellenére, az Istennek tetsző munka az évszázadokat, évezredeket is túléli. Csak legyen, de legyen vallani és vállalni szándékozó ember” – mondta köszöntőbeszédében Benkő Mihály helyi református lelkipásztor. H. Szabó Gyula, a Helikon – Kemény János Alapítvány elnöke arra intette a jelenlévőket, hogy nem csak számon kérni kell, tenni is szükséges azért, hogy Marosvécs ismét a magyar irodalom védőbástyájává nője ki magát. Ennek érdekében a civil szervezet a kastély könyvtárának újjászervezését tűzte célul, aminek érdekében felhívást intézett minden jó szándékú irodalombaráthoz: amennyiben szeretne, fölöslegesnek vélt köteteivel járuljon az állomány gazdagításához. Az első lépést a kiállítást szervező Kemény-leszármazott, a Magyarországon élő Endre tette meg, aki pályázatokból, adakozásokból és saját pénzéből számos értékes tárgyat, helikoni könyvet és füzetet vásárolt.
A tárlatot megnyitó Szucher Ervin újságíró arra figyelmeztette a népes látogatósereget, hogy mindannyian felelősséggel tartozunk a vécsi várkastélyért. „Államosításától, 1948-tól szinte napjainkig ez a kastély volt a mindenkié és a senkié. A rendszer nevében mindenki széthordott belőle mindent, amit csak tudott, és a bitorlás évtizedei alatt jóformán senki nem tett a szakszerű megőrzéséért semmit. Jelenleg a kastély – úgy is mint építészeti remekmű, úgy is mint történelmi és szellemi bástya – a Keményeké és mindannyiunké. Tulajdonjogilag a családot illeti, felelősség szempontjából pedig mindnyájunkat. Ne hagyjuk elveszni, ne adjuk újkori hódítók illetéktelen kezére és ne engedjük elpusztulni. Kemény Jánosnak, az önzetlen mecénásnak, aki nem a vagyonfölöslegét, hanem a vagyonát fordította az irodalomra és a színházra, valamint az anyanyelvi kultúránk ápolásában és felvirágoztatásában jelentős szerepet játszó helikonista íróknak tartozunk. Tartozunk történelmünk és irodalmunk bástyájának megvédésével, hogy unokáink unokái is részesülhessen e csodás hely látványában és szellemi kisugárzásában!” – hangsúlyozta.
A Kemény család tagjai – akik a tárlat megtekintése után kastélybemutatóra és vetítésre hívták a vendégeket – bejelentették, hogy a kiállítás a helyén marad, és, az épülettel és kertjével együtt bármikor látogatható.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!