Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi önkormányzatnak sikerült elfogadhatónak tűnő megoldást találni a fennálló szemétszállítási gondokra, anélkül, hogy meghosszabbította volna a szerződést a Salubriservvel. A nyakatekert megoldás megszavazásakor állítólag igazoltan hiányoztak magyar és szociáldemokrata tanácsosok is, így épp csak megvolt a kétharmados többség.
2015. október 25., 19:492015. október 25., 19:49
2015. október 25., 23:002015. október 25., 23:00
Harmadik alkalommal tárgyaltak és szavaztak a marosvásárhelyi tanácsosok a szemétgondok megoldásáról. A korábbi rendkívüli ülésen jóváhagyták, hogy versenytárgyaláson választanak ki egy szolgáltatót, amely felszámolja az ideiglenes szeméttelepet, és a Székelyudvarhely közeli Cekend-tetőre szállítja a hulladékot. Azt nem tudni, hogy ez az eljárás elkezdődött-e, így bizonytalan, hogy mikor lesz kissé tisztább és frissebb levegő Marosvásárhely Kolozsvár felőli bejáratánál, s mikor nem fenyegeti többet a környezetőrség tetemes bírsága a várost. Peti András érdeklődésünkre azt mondta, hogy a Cekend-tetői szemétteleppel kötött szerződés alapján havonta minimum 300 tonna szemetet fogadnak Vásárhelyről, így ha lesz szolgáltató, akkor lesz hova vinni a hulladékot.
Pénteken a január 15-én lejáró Salubriserv szerződés miatt kellett újra összegyűljenek a tanácsosok, megoldást találni. Az RMDSZ-es tanácsosok közül hiányzott Karácsony Erdei Etel, Józsa Tibor és Harsányi Zsolt. Kiderült, hogy ez utóbbi lemondott tanácsosi tisztségéről. A PSD-s képviselők közül ketten hiányoztak, egy PNL-s pedig „elfelejtett” elmenni az ülésre.
A szavazásra bocsátott határozattervezet igen bonyolult volt, több változtatást is eszközöltek az önkormányzati képviselők. Nem a Salubriservvel kötött szerződés meghosszabbítását hagyták jóvá, hanem azt, versenytárgyalást írnak ki, amelyen kiválasztják az új szolgáltatót. Ez csak akkor lehetséges, ha a Maros megyei szemétszállítást és tárolást ügykezelő közösségi egyesület felmentést ad a városnak az érvényes szerződés alól. Jelenleg az egyesülethez 103 önkormányzat tartozik. Mindannyian lemondtak arról, hogy egyéni szolgáltatót szerződtetnek a szemétszállításra, s vállalták, hogy elfogadják az egyesület által kiválasztottakat, amelyek majd összegyűjtik a megyéből a háztartási hulladékot, Székelykakasdon csomagolják, majd Kerelőszentpálon tárolják azt. Marosvásárhely azt szeretné elérni, hogy ne mind a 103 önkormányzat, csak az egyesület igazgatótanácsa és a megyei önkormányzati képviselők adhassanak felmentést a városnak, hogy a közös szolgáltató kiválasztásáig ideiglenes szolgáltatót lehessen megbízni, hogy ne maradjon a város utcáin a hulladék. Azt nem tudni, hogy ez lehetséges és törvényes-e, ennek kiderítése folyamatban van. Ha ez nem történik meg a Salubriservvel kötött szerződés lejártáig, akkor a városháza szakigazgatóságának kell megoldást találnia a háztartási hulladék összegyűjtésére.
A tanácsosok ezzel a döntéssel felhatalmazzák a polgármesteri hivatal szakigazgatóságát, hogy amennyiben joga van és törvényes, hosszabbítsa meg a szerződést a Salubriservvel, ha pedig nem, akkor írja ki az új szolgáltató kiválasztására a versenytárgyalást, összegzett az ülés után Peti András alpolgármester. Mindkettőt csak akkor teheti meg, ha Maros Megye Tanácsa, a közösségi egyesület és a versenytanács ebbe beleegyezik. Megkérdeztük, mi történik abban az esetben, ha kiderül, hogy egyik sem járható út. Az alpolgármester kifejtette: amennyiben nem sikerült szerződést hosszabbítani, sem új szolgáltatót kiválasztani, akkor a Salubriserv a szerződés lejárta után még kilencven napig köteles elszállítani a háztartási hulladékot, s az alatt az idő alatt kell újabb megoldást találni.
Soós Zoltán ezt kiegészítve elmondta, azért szeretnék, hogy versenytárgyalást írjanak ki, mert akkor szinte bizonyos, hogy alacsonyabb árakon tudják megkötni a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó szerződést, s ez azt jelentené, hogy a marosvásárhelyiek kevesebbet kellene fizessenek. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy több szolgáltató között osztják fel a várost, s az egészséges versengés is a lakók előnyére válna.
Kattant a bilincs és a könnygázspray-t is használnia kellett a rendőröknek az agresszív csendzavarók miatt vasárnap este Marosugrán – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Az áramszolgáltató értesítése szerint Maros megyében a következő napokban több településen is áramszünet várható karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Súlyos baleset történt szombaton délután Marosvásárhelyen: egy 12 éves fiú esett bele egy négy méter mély műszaki aknába egy elhagyatott hőközpont épületében.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
szóljon hozzá!