Fotó: Gligor Róbert László
Nem mindennapi ünnepség házigazdája volt a Székelytompai Missziói Református Egyházközség és leányegyháza, Székelymoson vasárnap: az erdélyi egyházkerület püspökének jelenlétében felújított templomának felszentelését ünnepelhette egy maroknyi magyar.
2016. október 04., 15:072016. október 04., 15:07
A székelytompai parókián helyiek és nyárádgálfalviak fogadták az egyházi elöljárókat. Nt. Biró István, a Küküllői Református Egyházmegye esperese köszönetet mondott a püspöknek, hogy ilyen kis gyülekezetekbe is ellátogat, ahol nagyra nőnek a kövek az anyaszentegyház épülésére, míg Gáspár István helyi lelkész bevallotta: aggodalmakkal, kételyekkel kezdtek hozzá a nagy munkához.
Válaszában Kató Béla biztosította a híveket, hogy a lélekszám nem jelent elsőbbséget, és jó olyan gyülekezetekbe is eljutni, ahol kevesen vannak, akik „őrzik a mi hitünket a templomban és a mindennapokban”. Kétszáz évvel ezelőtt a vizitáció azzal fenyegette a mosoniakat, hogyha nem látogatják a templomukat, akkor elveszik tőlük a papot, de ma már más a helyzet: „ha nem vigyázunk egymásra, elveszik tőlünk Székelymosont, Székelytompát” – figyelmeztetett a főméltóság.
Székelymosonban a helyiek mellett a székelybőiek és székelysárdiak várták az egyházi küldöttséget, amelyet Szántó Tibor gondnok köszöntött. A jeles nap alkalmából a kis gyülekezet székelykaput is avatott, amelyet a nyárádszeredai Bíró János fafaragó mester készített.
Az ünnepélyes szalagvágás után a zsúfolásig megtelt templomban az egyházkerület püspöke hirdette a szent igét. Biró István esperes köszönetet mondott a püspöknek, hogy figyel a szórványokra, míg Veress László egyházmegyei főgondnok a lelkésznek mondott köszönetet, mert az élni kívánó gyülekezet csodákra képes. Gáspár István beszámolójából kiderült: 2008-ban kezdték el a templom javítását célzó szaktanulmányok készítését, majd Mihály Ferenc, Barabás Kisanna, Gagyi Péter, Csákány Dezső, Keresztes Géza és mások elkészítették a kivitelezési tervet.
A munkálatokat 2011-ben kezdte el Székely Ferenc kivitelező és csapata, a templom körül vízelvezetést és területrendezést végeztek, a vakolatot leverték, és három évig hagyták száradni a falakat, feljavították és újrafedték a tetőzetet és a tornyot, az épületet levakolták, a téglapadlózatot viszont meghagyták, és restaurálták a bútorzatot, visszaállították az eredeti színezetét. A szükséges anyagi források nagy része pályázatokból érkezett, kaptak támogatást a püspökségtől, a Maros megyei és a nyárádszeredai önkormányzatoktól, a bukaresti kultuszminisztériumtól, a budapesti Emberi Erőforrások Minisztériumától és Nyárádgálfalva anyaországi testvértelepülésétől, Kunszigettől is. A beruházás összesen 196 ezer lejbe került – ismertette a lelkész.
A nyárádszeredai Bocskai István Dalkar és a fiatalok ünnepi műsora után okleveleket osztottak ki azoknak, akik segítettek az álom beteljesedésében. Felszólalt Szabó Árpád volt megyei tanácselnök-helyettes, Nagy Zsigmond pedig nem alprefektusként, hanem a Magyar Unitárius Egyház képviselőjeként vetett fel aktuális kérdéseket, míg Tóth Sándor polgármester abbéli reményét fejezte ki, hogy Székelymosonban a magyarok bennszülöttek, és nem indiánok lesznek, azaz nemcsak tegnapjuk, hanem holnapjuk is lesz.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!