Fotó: Gligor Róbert László
Nem mindennapi ünnepség házigazdája volt a Székelytompai Missziói Református Egyházközség és leányegyháza, Székelymoson vasárnap: az erdélyi egyházkerület püspökének jelenlétében felújított templomának felszentelését ünnepelhette egy maroknyi magyar.
2016. október 04., 15:072016. október 04., 15:07
A székelytompai parókián helyiek és nyárádgálfalviak fogadták az egyházi elöljárókat. Nt. Biró István, a Küküllői Református Egyházmegye esperese köszönetet mondott a püspöknek, hogy ilyen kis gyülekezetekbe is ellátogat, ahol nagyra nőnek a kövek az anyaszentegyház épülésére, míg Gáspár István helyi lelkész bevallotta: aggodalmakkal, kételyekkel kezdtek hozzá a nagy munkához.
Válaszában Kató Béla biztosította a híveket, hogy a lélekszám nem jelent elsőbbséget, és jó olyan gyülekezetekbe is eljutni, ahol kevesen vannak, akik „őrzik a mi hitünket a templomban és a mindennapokban”. Kétszáz évvel ezelőtt a vizitáció azzal fenyegette a mosoniakat, hogyha nem látogatják a templomukat, akkor elveszik tőlük a papot, de ma már más a helyzet: „ha nem vigyázunk egymásra, elveszik tőlünk Székelymosont, Székelytompát” – figyelmeztetett a főméltóság.
Székelymosonban a helyiek mellett a székelybőiek és székelysárdiak várták az egyházi küldöttséget, amelyet Szántó Tibor gondnok köszöntött. A jeles nap alkalmából a kis gyülekezet székelykaput is avatott, amelyet a nyárádszeredai Bíró János fafaragó mester készített.
Az ünnepélyes szalagvágás után a zsúfolásig megtelt templomban az egyházkerület püspöke hirdette a szent igét. Biró István esperes köszönetet mondott a püspöknek, hogy figyel a szórványokra, míg Veress László egyházmegyei főgondnok a lelkésznek mondott köszönetet, mert az élni kívánó gyülekezet csodákra képes. Gáspár István beszámolójából kiderült: 2008-ban kezdték el a templom javítását célzó szaktanulmányok készítését, majd Mihály Ferenc, Barabás Kisanna, Gagyi Péter, Csákány Dezső, Keresztes Géza és mások elkészítették a kivitelezési tervet.
A munkálatokat 2011-ben kezdte el Székely Ferenc kivitelező és csapata, a templom körül vízelvezetést és területrendezést végeztek, a vakolatot leverték, és három évig hagyták száradni a falakat, feljavították és újrafedték a tetőzetet és a tornyot, az épületet levakolták, a téglapadlózatot viszont meghagyták, és restaurálták a bútorzatot, visszaállították az eredeti színezetét. A szükséges anyagi források nagy része pályázatokból érkezett, kaptak támogatást a püspökségtől, a Maros megyei és a nyárádszeredai önkormányzatoktól, a bukaresti kultuszminisztériumtól, a budapesti Emberi Erőforrások Minisztériumától és Nyárádgálfalva anyaországi testvértelepülésétől, Kunszigettől is. A beruházás összesen 196 ezer lejbe került – ismertette a lelkész.
A nyárádszeredai Bocskai István Dalkar és a fiatalok ünnepi műsora után okleveleket osztottak ki azoknak, akik segítettek az álom beteljesedésében. Felszólalt Szabó Árpád volt megyei tanácselnök-helyettes, Nagy Zsigmond pedig nem alprefektusként, hanem a Magyar Unitárius Egyház képviselőjeként vetett fel aktuális kérdéseket, míg Tóth Sándor polgármester abbéli reményét fejezte ki, hogy Székelymosonban a magyarok bennszülöttek, és nem indiánok lesznek, azaz nemcsak tegnapjuk, hanem holnapjuk is lesz.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!