Fotó: Boda L. Gergely
Péntektől lép érvénybe a borravaló megadóztatását előíró sürgősségi kormányrendelet. Habár a rendelet annak az intézkedéssorozatnak a része, amellyel a kormány az adócsalásokat kívánja visszaszorítani, az általunk megkérdezett érintettek közül senki nem látja hasznát.
2015. május 06., 12:452015. május 06., 12:45
2015. május 06., 12:472015. május 06., 12:47
A Hivatalos Közlönyben április 28-án megjelent sürgősségi kormányrendelet értelmében 16 százalékkal adóztatják meg a borravalót. A kormány becslései szerint az újonnan foganatosított rendelet nyomán idén több mint 150 millió lej, három év múlva pedig több mint egymilliárd lej folyik be az államkasszába.
„Tudják, mi a válaszunk...” – mondta Sólyom Sándor, amikor az intézkedésről kérdeztük. „Tulceára is autópályán megyünk három év múlva” – tréfálkozik a több vendéglátóipari egységet is működtető tulajdonos. Komolyra fordítva a szót, elmondta: „Nem hiszek abban, hogy ettől az intézkedéstől az orvosoknak, az állami szektorban dolgozóknak nagyobb lesz a fizetése. Ebből csak az állam nyer és akik a pénztárszalagot forgalmazzák”.
Kérdésünkre, hogy milyen hatása lesz a nem sokkal a nyári szezon előtt foganatosított intézkedésnek, az étterem-tulajdonos felvázolta, hogy hogy is fog mindez a gyakorlatban működni. „Kiviszi a pincér a számlát. Persze nem kérdezheti meg, hogy ne tessék haragudni, én kapok csubukot? Adják a pénzt, visszaviszi a visszajárót. A kliens X összeget hagy a pincérnek, megint visszamegy a kasszához, beüti az összeget, és megint kiviszi”. Ráadásul mindezt olyan körülmények között, hogy a vendégek gyakran még a tulajdonképpeni fogyasztást igazoló számlát sem szokták megvárni. Sólyom Sándor azt is elmondta, náluk a borravaló mindig az alkalmazottaké volt, ezután is így lesz, csak 16 százalékkal kevesebbet fognak majd kapni.
Érdeklődésünkre Takács Zoltán József elmondta, hogy az általa működtetett szórakozóhelyiségekben már elkezdtek felkészülni a változásokra, például a napokban kódolták át a pénztárgépeket, hogy megfeleljenek az új előírásoknak. Ugyan sok még a tisztázandó kérdés, az egységvezető elmondta, a vendéglátóipari egységek tájékoztatják egymást az újdonságokról. „Tulajdonképpen egységvezetőként engem ez az intézkedés nem érint, mert az alkalmazottat adózzák meg” – mondta. Hozzátette: az azonban nem világos, kit terhel azért a felelősség, ha a pincér nem vezeti pontosan a borravalót, hiszen egységvezetőként, tulajdonosként nem állhat mindig a háta mögött.
Takács szerint nem volt jobb a másik felmerült változat sem, amelynek értelmében a fogyasztás ellenértékéhez automatikusan hozzászámították volna a borravalót. Ezzel azért nem tudott egyetérteni, mert szerinte Romániában nincsenek felkészült vendéglátóipari alkalmazottak, ezért jó, hogy a kliensre bízzák, díjazza-e a fogyasztás ellenértéken felül a szolgáltatást vagy sem, és ha igen, mennyivel.
Megkérdeztünk egy, a rendelkezés által közvetlenül érintett személyt is. „Nehéz lesz, mert ezentúl külön pénztárszalagon kell feltüntetni a borravalót. Könnyebb napokon még elmegy, de amikor szombat este 66 pénztárszalagot kell még pluszba kivinni...” – mutatott rá Mikó István, majd azzal tetőzte a furcsa esetet, hogy képzeljük el, amikor egy tízes asztalnál mindenki külön fizet. „Egyszóval hülyeségnek tartom az egészet” – fogalmazott. Kérdésünkre, hogy szoktak-e borravalót hagyni a szórakozóhelyen, a fiatal férfi elmondta, igen, még az egyetemisták is minimum 50 banit, 1 lejt hagynak, amit majd az alkalmazottak egyenlően szétosztanak egymás között.
A rendelet minden olyan személyt érint, akik borravalót kaphatnak: a pizzafutárokat, a szépségszalonokban dolgozókat, de a taxisofőröket is, ezért az egyik marosvásárhelyi taxitársaság vezetőjét, Venczi Jánost is megkérdeztük. „Egy országos törvénynek mindenki alá kell vesse magát, viszont, hogy ez megtörténhessen, meg is kell hozzá teremteni a kereteket” – vélekedett, majd elmagyarázta, hogy a taxiórának három funkciója van: egyikkel elindítják, a másikkal megállítják, a harmadik pedig kimutatja a napi vagy a havi forgalmat. „Milyen számlát adjunk egy olyan kliensnek, akinek az utazása 5,72 lejbe került és tegyük fel 2,80 vagy éppenséggel 28 bani borravalót hagy” – vázolta a hamarosan valóságossá váló helyzetet a tulajdonos. Elmondta, mivel a taxisofőröknek ezentúl az utóbbi összegről is számlát kell adniuk, az a nagy kérdés, hogy ezért nekik minden egyes autóba 600 lejes kasszagépet vagy olyan taxiórákat kell vásárolniuk, melyek a borravalóról is számlát tudnak adni.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
szóljon hozzá!