Fotó: Boda L. Gergely
Bukarestben találtak rá arra a három vörös vércsére, amelyet törvénytelen módon kalitkában tartott gazdájuk. A madarakat elvették tőle, és nyolc óra utazás során Nyárádszentsimonba szállították az ország egyetlen vadállat rehabilitációs központjába.
2016. június 23., 11:192016. június 23., 11:19
A Milvus Csoport nyárádszentsimoni vadállat rehabilitációs központjában olyan teknősöket, rókákat, őzeket és védett vadmadarakat gondoznak, kezelnek és próbálnak visszavadítani, amelyek megsérültek, így nem képesek egyedül életben maradni. A Vet4Wild állatorvosai gyógyítgatják, a Milvus szakemberei pedig visszavadítják, s amennyiben lehetséges, felépülésük után szabadon engedik őket.
Komáromi Réka biológus szerint eddig sikerrel jártak, hiszen a madarak és más állatok több mint felét sikerült szabadon engedni. Jelenleg a központban olyan a vadmadarak vannak, amelyeknek sérülése nem teszi lehetővé, hogy boldoguljanak a természetben: hiányzik egy szárnyuk, vagy olyan sérülést szenvedtek, hogy képtelenek repülni.
A központban nagy röpdék is vannak, ahol a vadmadarak, miután felépülnek újra megtanulhatnak repülni, miközben emberrel alig találkoznak, hogy ne szokják meg közelségét. Ide érkeztek kedden késő délután a Bukarestből hozott vércsék is. Az elkobzott madarakat Mircea Pupăză tiszt, a Környezetvédelmi Őrség Biodiverzitás Osztályának szakembere hozta, aki elmondta, hogy egy bukaresti lakosnál találták, aki állítólag gyerekektől vette át. Madárházat épített nekik, és fogva tartotta őket. Mivel semmilyen irata nem volt a madarakról, egyébként is vadmadarakat tilos fogva tartani, és velük esetleg kereskedni, elvették tőle. Romániában a Milvus nyárádszentsimoni központja az egyetlen, ahol a madarak visszavadításával foglalkoznak, így ide szállították őket.
A Milvus szakemberei megvizsgálták a példányokat, majd szabadon engedték őket a röpdébe. Mivel a vércsék sokáig emberközelben éltek, nem tudni, hogy mennyire sikerül visszavadítani őket, vagyis elérni azt, hogy szabadon engedésük esetén természetes élőhelyükön vadásszanak, és ne keressék az emberek társaságát.
A Milvus jelenleg nyílt adatbázist készít a Romániában élő madarakról. Az online térképre minden olyan madár felkerülhet, amely környezetünkben él, és kisebb megfigyelés után be tudjuk azonosítani. Pap Tamás, a Milvus elnöke érdeklődésünkre elmondta, hogy az adatbázis immár hatvanezer madarat tartalmaz, s előreláthatóan ez a szám eléri majd a 200 ezret. „Fontosnak tartottuk elkészíteni ezt a madártérképet, amelyről kiderül, hogy hol milyen madárfajok élnek, költenek. Az adatokat többnyire amatőr madarászok töltik fel, de nem csak, és mindazok használhatják, akiket érdekel a madárvilág. Egyetlen megkötés van: nem lehet az adatokat kereskedelmi célokra használni” – mondta a szakember, aki beszélgetésünk során 10-15 madár hangját tudta beazonosítani a nyárádszentsimoni tájház udvarán. A térkép elkészítése során érdekes adatokat tudtak meg ők is arról, hogy a madarak hol költenek, hova terjeszkednek. Kiderült, hogy egy vándorsólyom a Kelemen-havasok alsó gerincén, 2000 méter magasságban rakott fészket. Aki szeretné tanulmányozni a térképet megteheti az openbirdmaps.ro oldalon.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!