Fotó: Boda L. Gergely
A főtéri római katolikus templom védőszentjének emléknapján, június 24-én délután hat órakor a templombúcsú keretében ünnepi szentmisét tartottak a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János templomban.
2014. június 24., 19:542014. június 24., 19:54
2014. június 24., 20:152014. június 24., 20:15
Az ünnepi szentmisén zsúfolásig megtelt a templom, hiszen a főtéri plébániához tartozó hívek és plébánosok, valamint a város minden lakótelepén élő római katolikusok, a környező településeken szolgáló plébánosok együtt ünnepeltek. Szentbeszédében György Tibor kövesdombi plébános Keresztelő Szent János életéből merített példákkal mutatott rá arra, hogy soha nem volt egyszerű Isten útját követni, s arról is beszélt, hogy a Jézus megszületését hirdető szent ember élete ma is példaértékű minden keresztény ember számára.
A Székelyhon érdeklődésére Oláh Dénes főesperes a búcsú kapcsán elmondta: „A marosvásárhelyi főtéri római katolikus templom Keresztelő Szent János tiszteletére van felszentelve, így a szent június 24-ei születésnapján tartjuk a templombúcsút. Ez a nap nagy ünnep a plébánia életében, hiszen ilyenkor együtt vannak a hívek, és lelkileg feltöltődve tudnak távozni a szentmiséről. Természetesen nemcsak a búcsú alkalmával, hanem a mindennapi szentmisén is lehetőség van a feltöltődésre, de a búcsú egy különlegesebb, ünnepélyesebb alkalom” – hangsúlyozta a főesperes.
A főtéri plébániatemplomról
1702-ben jezsuiták telepednek le Marosvásárhelyen, s előbb magánházban miséznek majd 1704–1705-ben egy kápolnát építenek. Ebben teszi le fejedelmi esküjét II. Rákóczi Ferenc 1707. IV. 5–7-én. 1728-tól építik a mai plébániatemplomot. 1750-ben szenteli fel Sztojka Zsigmond Antal püspök. Teljes befejezése 1768-ban történik.
A főoltárt Anton Schuchbauer és Johann Nachtigall készítik, gróf Haller János és neje, Daniel Zsófia megrendelésére. Ugyanezek a művészek készítik a szószéket, amely gróf Bethlen Miklós adománya. A főoltár festménye Michael Angelo Unterberger műve, neki tulajdonítják a többi oltárképet is. A színes üvegablakok 1898-ban készülnek, 1900-ban Szirmai Antal mennyezetképeket fest a templom boltozataira. Általános belső felújítás volt 1930–1933-ban, külső felújítás 1960-ban, bádogtető leváltása hódfarkú cseréppel 1963-ban. Teljes javítás 1998–1999-ben volt.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!