Fotó: Bakó Zoltán
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros szervezete (RMGE-Maros) először rendezte meg a gyümölcsfeldolgozásból eredő termékek fesztiválját. Összesen 22 gazda hozta el termékeit, átlagban számolva minden kiállító több mint 4 termékkel jelentkezett. Már csak ez is biztosította volna a sikert, de ennél többről volt szó.
2016. október 30., 15:362016. október 30., 15:36
A fesztivál megnyitóján az RMGE-Maros elnöke, Csomós Attila elmondta, a vásárhelyi és Maros megyei üzletláncok pultjain rengeteg gyümölcsből készült tartósított terméket – lekvárokat, dzsemeket, befőtteket és leveket – láthatunk, ám ezek közül alig van helyi. A fesztivált azért is szervezték, hogy a gyümölcsfeldolgozók megismerjék egymást, egymás termékeit, s arra ösztönözzék egymást, hogy a nyersen való értékesítés mellett dolgozzák is fel a gyümölcsfölösleget, s azt tartósított termékként juttassák el az üzletekbe. Ez részint jelentős többletjövedelmet jelenthet számukra, de az egészségesebb táplálkozást is elősegíti.
A vártnál nagyobb volt a jelentkezési arány – mondta el a fesztivál egyik főszervezője, Sikó László. A legnagyobb választék a lekvárokból volt, 51 féle, de szörpfélékből 28, befőttekből is 11 érkezett be. Igaz, gyümölcsléből csak egy, de volt „hors concurs” termék – gombasavanyúság. Ezt Holtmarosról hozta Bocz István állatorvos. Összesen 92 befőttesüveg, gyümölcsleves palack sorakozott az előadóterem asztalain. Ami különlegesség: jelen volt egy profi is, a szászrégeni Gabriela Bercea cége, aki rendszeres beszállítója egy nagy üzletláncnak. A megye csaknem minden tájegységét képviselték a kiállítók, jelen volt Marosvásárhely, Mezőpanit, Héderfája, Kebele, Koronka, Küküllődombó, Istvánháza, Holtmaros, Mezőbergenye. Talán a hegyvidéki erdei gyümölcslekvárokat, befőtteket készítők jelenlétét hiányolhatjuk, mert ez külön színfoltja a megyének. A népes közönség ízlelgette-kóstolgatta a termékeket, eközben az előadóteremben szakmai értekezéseket hallgattak a nézők, akik között szép számmal voltak az RMGE-Maroshoz csatlakozott gazdakörök tagságából is, de sok vásárhelyi kíváncsiskodó is eljött. Ha pedig valaki azt hinné, hogy a lekvárfőzés kizárólag „asszonymunka”, nos az alaposan téved. Nagyon sok férfi is érdeklődött a receptek iránt.
Előadások és különlegességek
Az előadóteremben Moldován Csaba, a Sapientia EMTE adjunktusa tartott előadást a Maros megyei gyümölcstermesztésről és feldolgozásról, s megtudhattuk, hogy milyen katasztrofális méretekben csökkent a szőlő- és gyümölcstermesztés volumene a megyében. Pocsai Zsolt, a Vidékfejlesztési Beruházások Finanszírozásának Ügynöksége (AFIR) pályázatírója a pályázati lehetőségeket ismertette, Makkai Gergely meteorológus, informatikus pedig a gyümölcstermesztést befolyásoló tényezőkről mondott el rendkívül érdekes kutatási eredményeket. Csicsó Barna kertészmérnök az integrált növényvédelem fontosságáról, ezt követően Gálicz Zsolt élelmiszermérnök a gyümölcsfeldolgozás szükségességéről, Kupán Edit agrárközgazdász az értékesítési piac kialakításáról készített elő érdekes tanulmányokat.
Eközben a látogatók kóstolgattak, s megnézhettek két rendkívüli kiállítóstandot. Az előcsarnokban a fehéregyházi Vajda Rózsika mutatta be a rivellát, ezt az érdekes és nálunk még újszerű terméket. Tejsavóból készül gyümölcsízesítéssel. Van enyhén alkoholos és alkoholmentes változata. A kiállító elmondta, hogy nemrégiben a magyarországi sajtmustrán látott először ilyen terméket, s ezután próbálkoztak ők is a gyártással. A recept egyszerű: három deci savóhoz adják hozzá egy narancs és egy banán levét. De a standjukon szerepelt gyümölcsös joghurt, s elmondták: savóból mézet is készítenek.
Az épület melletti csarnokban a marosszentannai Bence Tibor mutatta be saját készítésű gépeit – láthattunk pasztörizálót, almadarálót, almaprést, amelyek mind-mind nagy szolgálatot tehetnek egy családi gyümölcsfeldolgozónál, de akár 8-10 család igényeit is kielégíthetik. Itt láthattunk még egy rézből készült szilvalekvár főző üstöt, amelynek kavaróját villanymotor hajtja. „Ez a nagymamapótló gép” – mondta el Bence Tibor, arra utalva, hogy faluhelyen köztudottan a nagymamák dolga az egész napos kavarás a szilvalekvár főzésnél.
Díjazták a legjobbakat
A fesztivál fénypontja a díjazás volt. Timár Tímea projektmenedzser segített eligazodni a sok díj rendjében. A lekvárok kategóriájában a gyömbérrel és fahéjjal ízesített zöldparadicsomlekvár nyerte el az első díjat, ez a marosvásárhelyi Bălășoiu Ilona terméke. Második Pocsai Zsolt őszibarack-, harmadik pedig Nagy Júlia csipkebogyólekvárja. Ebben a kategóriában kóstolhattunk még csípőspaprikából készült igen finom lekvárt is. A szörpök között a koronkai Hajni feketeribizlis homoktövisszörpje lett az első helyezett, a Nagy Júlia mentaszörpje a második és a Makkai család málnaszörpje a harmadik. Csiszér Anna bodzaszörpje és a Makkai család málna-szeder szörpje különdíjat kapott, ahogy Geréb Ilona nyers somlekvárja, valamint az istvánházi csípőspaprika lekvár is. Szintén dicséretet kapott Bocz István szederbefőttje. A közönségdíjat a marosvásárhelyi Makkai család kapta meg a titkos szavazás nyomán.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!