Huszonharmadik alkalommal szervezi meg július 25. és 27. között a Segesvári Középkori Fesztivált a Segesvári Turisztikai Egyesület és a város polgármesteri hivatala. A rendezvény idei „főszereplője” a 700 éve kivégzett Jacques de Molay.
2014. július 23., 15:202014. július 23., 15:20
2014. július 23., 15:342014. július 23., 15:34
Jacques de Molay köznemesi rendű francia templomos lovag köré szervezik az idei, immár huszonharmadik Segesvári Középkori Fesztivált, az ország legrégebbi hasonló rendezvényét – ismertette az esemény művészeti vezetője, Liviu Pancu. A színművész szerint a lovagi eszmény hét évszázados múltja előtt tisztelegnek, a templomosok utolsó Nagymesterét négy színész alakítja majd a július 25. és 27. közötti fesztiválon. Emellett középkori zenét játszó együttesek, gyerekelőadások, koncertek, zene- és tánciskolák fellépése, szavalatok, folkzene és népművészet színesíti a programot.
Liviu Pancu szerint a rendezvény szempontjából lényeges, hogy minden évben kínálnak egy fő tematikát, ez által előadás-szerű látvány jellemezi a három napot. „Ezek a témák nemcsak egy fesztivál-forgatókönyvet kínálnak a nézőknek, érdeklődőknek, vagyis hogy a meghívott zenekarokat, együtteseket egymás után felléptetjük, a végére pedig meghagyjuk a legnagyobb nevet, s ennyi. Mi a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház néhány színészével, valamint bukaresti, nagyszebeni és jászvásári diákokkal és művészekkel létrehoztunk egy nagy előadást. Emellett minden este jelenkori folkzenét játszó meghívott lép fel. A régizenét játszó együttesek is újítottak repertoárjukon, gyerekelőadásoktól koncertekig, szavalatokig minden lesz” – ismertette Liviu Pancu, aki 2010-től látja el a művészeti vezetői teendőket.
Hozzátette, céljuk a középkori értékekre és a lovagok életére, hétköznapjaira is felhívni a figyelmet, és amióta előadás-fesztivállá alakították a rendezvényt, elnyerték Margit romániai hercegnő támogatását és védnökségét, az élő internetes közvetítéssel több mint két és fél millió kattintást jegyeztek a honlapon.
„Az idei téma nem könnyű, hiszen világszerte megemlékeznek arról, hogy 700 évvel ezelőtt égették el máglyán Jacques de Molay-t. Mi ebben a lovagiasságot próbáltuk megragadni” – ismertette a színművész.
Az idei Segesvári Középkori Fesztivál szervezői a tavalyihoz hasonló költségvetésből gazdálkodhatnak, azaz 350 ezer lejből (majdnem 80 ezer euró), ebből a városháza 130 ezer lejt biztosít. A Nagy-Küküllő menti település polgármestere, Dorin Dăneşan tájékoztatása szerint a belépők sem módosulnak 2013-hoz képest: a felnőttek 10 lejért léphetnek be a Vár területére, a 14 éven aluli gyerekek, valamint a nyugdíjasok (a nyugdíjszelvény felmutatásával) pedig ingyenesen. „Azt szerettük volna, hogy a Várban ne árusítsanak ételt és italt, a rendezvény ideje alatt ne üzemeltessenek teraszokat, szabadtéri vendéglátó egységeket, csupán a zárt helyiségeket, vendéglőket” – ismertette az elöljáró.
A fesztiválon romániai, magyarországi és horvátországi meghívottak vesznek részt, lesz trubadúr-mutatvány, a rendezvény fénypontja pedig a Jacques de Molay című előadás. A részletes program megtekinthető a http://www.sighisoaramedievala.ro/ honlapon.
Kicsoda Jacques de Molay?
Jacques de Molay – valószínűleg – 1244-ben született köznemesi családban, úgy tartják, hogy 21 éves korában ütötték lovaggá (1265-ben) és 1314. március 18-án lelte halálát. A Templomosok huszonharmadik és egyben utolsó Nagymestere, ő vezette a rendet 1292. április 20-tól egészen annak 1312-es feloszlatásáig. Nagymesterként a célja az volt, hogy megreformálja a Templomos lovagrendet, hogy az képes legyen megbirkózni a Szentföldön végbement változásokkal, Európában ugyanis csökkent a keresztes háborúk támogatottsága, valamint bizonyos háttérben mozgó erők a rend feloszlatásán és annak vagyonának megszerzésén munkálkodtak. IV. (Szép) Fülöp francia király 1307-ben lefogatta Jacques de Molay-t és a többi francia templomost. Kínvallatással eretnekségről tanúbizonyságot adó beismerő vallomást csikart ki a Nagymesterből, aki azt később visszavonta, ezért Fülöp dühében 1314-ben Párizsban máglyára küldte és megégettette.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
szóljon hozzá!