Fotó: Veres Nándor
A fogyasztóvédők által ellenőrzött szárnyashúst forgalmazó egységek hetven százalékában valamilyen rendellenességet találtak – derül ki az Országos Fogyasztóvédelmi Hivatal szerkesztőségünknek is elküldött közleményéből.
2016. július 04., 17:222016. július 04., 17:22
2016. július 04., 17:282016. július 04., 17:28
Maros megyei üzleteket is felkerestek a fogyasztóvédők, annak az egész országra kiterjedő akció keretében, amelynek során elsősorban a baromfihúst és az ebből készült termékeket ellenőrizték.
Összesen 738 üzletben és raktárban helyszíneltek, 514-ben valamilyen törvénytelenséget fedeztek fel, figyelmeztetést róttak ki vagy büntettek. Országszerte 12 tonna romlott vagy nem megfelelően felcímkézett, csomagolt terméket vontak ki a forgalomból. A csirkehúsok azért kerültek ki a hűtőládákból, mert nem lehetett tudni, hogy mikor fagyasztották le őket, és mennyi a szavatossági idejük. Az ellenőrzések nyomán összesen 1 119 250 lejes pénzbírságot róttak ki, 217 üzlettulajdonost írásos figyelmeztetésben részesítettek.
A fogyasztóvédők a nyers csirke-, pulyka-, libahús esetében azt vizsgálták, hogy az eladásra kínált termékek frissek-e, az eladók bizonyítani tudják-e származási helyüket, szavatosságukat, valamint, hogy megfelelő körülmények között vannak-e tárolva. Kiderült, hogy voltak ragadós, emberi fogyasztásra alkalmatlan termékek az üzletekben. A fagyasztott hús esetében azt vizsgálták, hogy megfelelően van-e csomagolva, milyen adatokat tartalmaz a címke, kiderül-e róla, hogy milyen körülmények között kell tárolni, és meddig fogyasztható.
Az országos ellenőrzések során Maros megyében olyan fagyasztott húsokat találtak, amelyeknek csomagolása el volt szakadva, a csirkehúst tartalmazó doboz sérült volt, s a húson fagyási sérülések nyomai voltak láthatók. A szakemberek azt ajánlják, hogy szakadt csomagolású terméket soha ne vásároljunk, akkor sem, ha leszállított áron jutunk hozzá. Szintén Maros megyében találtak a fogyasztóvédők olyan fagyasztott csirkehúst, amelynek szavatossága már harminc napja, és csirkecombot, amelynek három hónapja le volt járva a jótállási ideje. A helyszíni ellenőrzések során olyan ömlesztett csirkeaprólékot is találtak, amelynek csomagolásán nem volt feltüntetve a származási helye és szavatossága, ezeket kivonták a forgalomból.
A szakemberek azért is büntettek, ha a külföldről származó baromfihús mellett nem találtak megfelelő, román nyelvű címkét is, illetve, ha az eredeti és a román nyelvűn található adatok nem egyeztek. Például az egyik üzletben találtak olyan csirkecombot, amelynek csomagolásán angolul az állt, hogy Angliából származik, lefagyasztási időpontja 2015 augusztus. A román címkén azonban az szerepelt, hogy Hollandiából származik, fagyasztási időpontja: 2015 október. A fogyasztóvédők azokat a termékeket is kivonták a forgalomból, amelyeknek csomagolásán az érvényes szabályozással ellentétes adatokat közöltek. Maros megyében például olyan terméket találtak, amelynek csomagolásán azt írta, hogy „igazi csirke íze van”, holott ez ellentmond az előírásoknak, mint ahogy az is, ha azt írja a csomagoláson: hormon nélkül felnevelt csirke, saját gazdaságban előállított gabonával táplált tyúk.
A baromfihús árának feltüntetésével sem voltak mindenhol elégedettek a fogyasztóvédők. Közleményükből kiderül, hogy Maros megyében is volt olyan üzlet, ahol nem volt jól látható helyre kifüggesztve a termék mennyisége, ára, és kilónkénti ára. A szakemberek azt tanácsolják, hogy minden esetben őrizzük meg a fizetéskor kapott nyugtát, amellyel reklamálni tudunk, ha a beszerzett termék minőségével nem vagyunk megelégedve.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
szóljon hozzá!