A világhírű tudós-páros, apa és fia, Bolyai Farkas és János élete, munkássága méltán foglalkoztatja ma is a matematika kutatóit. Ezek egyike a marosvásárhelyi Bandi Árpád is, aki az utóbbi időben a Bolyai-felmenők kutatásával foglalkozik.
2015. február 02., 18:442015. február 02., 18:44
A kilencedik évtizedét taposó nyugalmazott matematikatanár fiatalokat megszégyenítő buzgalommal és kitartással, de legalább ugyanilyen fizikai állóképességgel rendelkezve kutat, járja Erdélyt, tart előadásokat az anyaországban – legutóbb a Veszprémi Pannon Egyetem meghívottja volt – és idehaza a Bolyaikról, az utóbbi időben egyre gyakrabban a híres matematikusok anyai felmenőiről.
Amint ő mondja: „A Bolyaiak élete már több évtizede foglalkoztatott, de csak pár évvel ezelőtt támadt az a gondolatom, hogy kutatáshoz kezdjek, mivel Bolyai Farkas anyai nagyanyjának származási helyét illetően az eddigi irodalom téves adatot jelölt meg.” A sokak által ismert volt pedagógus elmondta, miből is származhatott a tévedés. Rónay Elemér forrásként használta Bolyai Gergely és Bakk Endre szentkatolnai kanonok kéziratait. Ezekben f-kápolnai (Felsőkápolna, Mikefalva) Kakutsi Klára esetében az f-et németes s-nek olvasta és így írásában szentkápolnai jelent meg, egy olyan település, ami nem is létezik. Ezt a kiigazítást most már széleskörűen elismerik, de még csak az ő írásaiban szerepel, amelyeket a Miskolci Egyetem angolra fordítva közölt a nagyvilággal. Tovább lépve sikerült a Bolyaiak női felmenőinek a láncát egyedülállóként leírnia, és pár éve már azon törte a fejét, hogy hová is lehetne ezeknek a női felmenőknek emlékfákat állítani. Több változatot elemzett. Végül egy legmegfelelőbbnek vélt, tiszteletet sugárzó hely mellett döntött. Hogy hol is lesz ez a hely, azt májusban fogja közölni.
És hogy kikről lenne szó? Lesz kopjafája a Maros megyei Magyarherepén Bolyai Farkas anyai nagyapjának, Pávai V. Miklósnak, akit 1797. március 21-én hantoltak el, és lesz Magyarsülyében Pávai Istvánnak is.
A női vonalat illetően: Pávai Vajna Krisztina 260 évvel ezelőtt, 1755-ben született, az ő szülei (az ugyancsak Maros megyei) Domáldon éltek. Tizenhárom éves korában kapott levelet Bolyai Gáspártól, akinek aztán felesége lett. Húszéves korában, 1775. február 9-én született fia, Bolyai Farkas. 1777. február 5-én meghal édesanyja, felsőkápolnai Kakutsi Klára Krisztina. De emlékplakettes kopjafát kap Meleg-földvári Földvári Erzsébet, az üknagyanya, Apanagyfalusi Apafi Erzsébet a szépanya, Sarolta, Szent István nővére, ősnagyanya. „Ezek a Nagyasszonyok érdemtelenül ismeretlen helyeken porladnak, ezért gondoltam, hogy itt a Bolyaiak városában egy-egy emlékfát állítsunk tiszteletükre, amit a felkért intézmények örömmel tesznek” – mondta el a nyugalmazott tanár.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!