Noha sokan azt gondolják, hogy a mai lányok, fiatalasszonyok nem tudnak főzni, úgy tűnik, sikerült erre rácáfolni: az egyik közösségi oldalon alig több mint egy éve alakult egy Anya főz elnevezésű csoport, amelyből kitűnik, a hagyományos konyha éppúgy nem áll távol a mai háziasszonyoktól, mint a cukrászat vagy a reformkonyha. S ezt immár egy Anya főz receptes könyv is bizonyítja.
2016. december 14., 14:312016. december 14., 14:31
2016. december 14., 15:152016. december 14., 15:15
Különböző tematikában számtalan csoport szerveződik a Facebookon, melyik kevesebb, melyik több taggal és aktivitással. Egy ilyen csoport az Anya főz elnevezésű is, amelyet egy újdonsült kismama, Ugron Salat Imola hozott létre tavaly augusztusban abból a meggondolásból, hogy tapasztalatot és receptet cseréljenek az ifjú háziasszonyok.
„A fiam születése utáni új élethelyzetemből indult minden. Legtöbbször ugyanis kevés időm volt, s így előre tudnom kellett, milyen ételt szeretnék összedobni, hogy épp hozzávaló is akadjon a kamrában, mert ugye nem lehet akármikor leugrani vásárolni egy csecsemő mellett. Az interneten található receptáradatban pedig könnyű volt elveszni. Ekkor született meg a csoport, amelynek kezdeti tagjai az én barátaim voltak, anyukák és nem anyukák egyaránt” – emlékszik vissza a csoport létrehozója. Ugron-Salat Imola hozzáteszi, a kósza ötletet félve valósította meg, nem tudta, hogy van-e igény rá, érdekli-e az embereket, így aztán igazán meglepődött, hogy mekkora az érdeklődés, mennyi receptet osztanak meg az anyukák egymással, tanácsot kérnek, kérdeznek, segítenek. S közben a csoport is gyarapodott, a fiatal kismama baráti köréből mára egy 800 tagos csoport lett, s csak azért ennyi, mert pár hónapja úgy döntöttek, nem vesznek fel új tagokat, hogy őrizzék meg a baráti, családias hangulatot, s ne nőjön túl nagyra az Anya főz. A marosvásárhelyi és környékbeli, többnyire fiatal nők mellett vannak székelykeresztúri, székelyudvarhelyi, csíkszeredai, kézdivásárhelyi, de kolozsvári főzni tudó és szerető hölgyek a csoportban – ahogy azt egy közösségi hálózat szövevényes rendszere adja.
„A csoport számomra picit kárpótolja a barátnőkkel, kollégákkal való kávézás ritkaságát, ami sokszor hiányzik egy gyereknevelésin lévő anyuka életében. Tulajdonképpen ennek köszönhetően sok új embert ismertem meg, és hogy mennyi mindent tanultam, azt fel sem tudnám sorolni” – teszi hozzá Ugron-Salat Imola. A csoport pedig közben tényleg igazi közösséggé alakult: a gyors és könnyű receptek mellett megosztották egymással a tagok az édesanyáiktól, nagymamáiktól tanultakat is, emellett sokszor esett szó az egészséges táplálkozásról, volt chia-puding őrület, tartottak turmixkihívásokat is közösen, karácsonykor szinte mindenki fehér csokis kókuszos bejglit sütött, megtanulták a palackos palacsinta receptjét, vagy hogy miképpen kell majonézt készíteni egy perc alatt. De hogy receptes könyv lesz belőle? Azt igazán senki nem gondolta.
A csoportban az egyik kismama, Iszlai Emese kezdeményezésére többször tartottak úgynevezett Segít Süti árveréseket, amelyeknek az volt a lényege, hogy valaki elkészített egy ínycsiklandó süteményt, arra licitálni lehetett, a befolyt összeget pedig valamilyen jótékonysági célra fordították. Egy ilyen jótékonysági akció után támadt Balázs Pannának az az ötlete, hogy a csoportban összegyűlt receptekből készítsenek egy gyűjteményt, amely – az ő szavaival élve – egy reális segítség lenne a konyhában és nem csupán „kulináris divatbemutató”, a kiadási költségek megtérülése után fennmaradó összeget pedig jótékony célra lehet fordítani.
„Úgy láttam, hogy erős ez a közösség, főleg ha jótékonysági célra is jut a bevételekből. Persze amikor felvetettem az ötletet, akkor csak tapogatóztam, hogy hányan gondolják jó ötletnek, s hányan támogatnák. Aztán jól meglepődtem, amikor egy egyszerű kérdés után az emberek spontán módon kezdtek szerveződni, előjegyezni a kötetre, s elméletben egy óra alatt csaknem száz példány »el is kelt«. Akkor úgy éreztem, ezt meg kell csinálni” – fogalmaz a könyv ötletgazdája, Balázs Panna.
Kitalálni azonban könnyebb volt, mint összehozni, főleg az idő sürgetése miatt, pedig sokan dolgoztak rajta, öten válogatták, gyűjtötték, átírták a recepteket, hárman a korrektúra feladatát vállalták. De mivel a csapat azt akarta, hogy meglegyen a kötet karácsonyra, röpke három hónap volt arra, hogy kiválogassák, leírják, átjavítsák, betördeljék és kinyomtassák a kiadványt. „Nem gondoltam volna az elején, hogy ennyi papírmunkával, táblázattal, adminisztratív teendőkkel kell majd bajlódni, de meglett, most már örömmel mondhatom, hogy kézbe foghatjuk, szagolgathatjuk a könyvet” – teszi hozzá Balázs Panna.
A színes fotókkal illusztrált receptes könyv a csoport majdnem ezerhatszáz receptje közül a legnépszerűbbeket mutatja be, majdnem százhatvanat. Az a közös bennük, hogy gyorsan elkészíthetőek, egészségesek, és el lehet nyerni velük a család és a vendégek tetszését. Mert ugye a legrutinosabb háziasszonyokkal is előfordulhat, hogy nincs ötletük, hogy mit főzzenek. Hát még akkor, ha a bevásárlás, ételkészítés, tálalás és egyéb napi teendő mellett egy, két, netán több kisgyerekre is felügyelni kell. Ilyenkor jól jön egy gyűjtemény olyan ételreceptekkel, amelyek gyorsan elkészíthetők, a hozzávalók pedig könnyűszerrel beszerezhetők. Az Anya főz kötet erre hivatott: leveszi az ötletelés terhét a háziasszonyok válláról.
Figyelmeztető felhívások jelentek meg a marosvásárhelyi lépcsőházak bejáratain, amelyekben arról értesítik a lakókat, hogy ivóvíz nélkül maradhatnak az adósságok miatt. A lakótársulásoknál történt sikkasztásos ügy közben egyre duzzad.
A kormány elfogadta csütörtökön, hogy Maros megyében 37,5 hektárnyi területet kivonjanak az erdőalapból, ezzel zöldutat adva a ratosnyai vízerőmű megépítésének.
Az idény utolsó hétvégéje, amikor használni lehet a korcsolyákat a Maros Műjégpályán.
Nemzetbiztonsági kérdés, hogy a száj- és körömfájás betegség ne jelenjen meg Romániában, hiszen tönkretenné a farmokat, a genetikai állományt és az élelmiszeripart is – hangzott el Marosvásárhelyen, ahol a gazdák gyakorlatilag veszekedtek a miniszterrel.
Tojásíró kalákát szervez Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány Marosvásárhelyen, a jelentkezők Molnár Rozália irányításával sajátíthatják el a tojásírás fortélyait.
Százhúsz millió lejes kölcsönt vesz fel Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala, hogy folyamatosan pénzt tudjanak fordítani a nagyberuházásokra – nyilatkozta hétfőn a Székelyhonnak Soós Zoltán polgármester, aki az idei költségvetésről beszélt.
Már egy hete eltűnt egy Maros megyei kiskorú, megtalálásában a rendőrség segítséget kér. Ha bárki tud információval szolgálni a hollétét illetően, értesítse a hatóságokat.
Szükségük van a diákoknak egy új kollégiumra, hiszen sok tanuló érkezik Marosvásárhelyre Maros megye minden szegletéből. A képviselő-testület megszavazta: a volt hatos számú iskola épületét fogják a Bolyai Farkas Elméleti Líceum bentlakásává alakítani.
Egy személyautó és egy kukoricalisztet szállító tartálykocsi balesetezett szombaton reggel Székelyvaján; utóbbi jármű lesodródott az úttestről és felborult – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Súlyos sérülésekkel, eszméletlen állapotban szállították kórházba azt a 21 éves nőt, aki szombaton reggel borult fel autójával Segeseváron, majd a roncsok között rekedt – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!