Fotó: Boda L. Gergely
A nyár végén ütötte fel a fejét a fából készült berendezésre, tartógerendákra rendkívül veszélyes könnyező házigomba a marosvásárhelyi Vártemplomban. A gombásodást a megvizesedett falak okozták, amely elsősorban a vár felújítása során végzett munkálatok miatt következett be.
2016. október 05., 14:112016. október 05., 14:11
Nyálkás penész borította be a padlót borító szőnyeget, így vették észre, hogy valami gond van – tudtuk meg a gyülekezet lelkészétől, Henter Györgytől. Mihály Ferenc farestaurátor megvizsgálta a padlót beborító, elkorhasztó gombát, és kétséget kizáróan megállapította, hogy a nagyon veszélyes, gyorsan terjedő és nehezen kipusztítható könnyező házigombáról van szó. Az érintett padlódeszkát felszedték és elégették, a padokat is kivitték az említett részről. A 25–30 centiméter mélyen levő deszkákat is kivették és elégették. Félő azonban, hogy spórák továbbra is a levegőben vannak, s így bármikor más részen is felütheti a fejét a pusztító gomba, megtámadhatja a padokat, a szószéket, az orgonát, akár az épület tartógerendáit is. Ellenük úgy lehet a legjobban védekezni, ha a faanyagot szárazon tartják, és folyamatos szellőzést biztosítanak.
Ötszáz évig nem volt gomba a Vártemplomban, és a szakemberek szerint a megjelenését az épület falainak nedvessége okozta. A vár restaurálása nyomán több olyan munkálat történt, amely közrejátszott ahhoz, hogy a templom falai vizesek legyenek, mutatott rá a lelkész. Kifejtette: míg a vár teljes területén a gyepszőnyeget a falaktól fél méterre helyezték el, illetve a fű és a fal közé kavicsszőnyeget helyeztek, ez a templom esetében nem így történt.
„Azt nem tudjuk, hogyan szerepel a tervekben, de tény, hogy a gyepszőnyeget egészen a falak mentére tették, és egész nyáron bőségesen öntözték. Egy csatornánkat is leverték, nem javították ki, igaz, ezt mi is elmulasztottuk, így az érintett részen egész nyáron a fal tövébe folyt az esővíz. Mi több, a restaurálás nyomán megemelődött a járdarész, így a föld lejt a templom fala felé, a csapadék pedig befolyik a templom tövébe” – sorolta a lelkész a lehetséges okokat.
Megkérdeztük, hogy mi a következő lépés, hogyan próbálják meg megóvni a templom berendezését, az épületet. Henter György elmondta, hogy miután felfedezték a gombát, szakemberi segítséget kértek, és a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalt is értesítették a történtekről. „Vass Leventét kértük meg, hogy segítsen, így jött el Magyary Előd tanácsos és a vár adminisztrátora a Vártemplomba, és a mi szakértőinkkel közösen keresték a lehetséges megoldásokat. A találkozón elhangzott, hogy a városháza vállalja, elkészíti a templom körül a külső szellőzőt. Ennek érdekében már három helyen leástak, hogy megnézzék, milyen mélyen van az alap. Ha a külső szellőztetés megtörténik, akkor mi a belső falak mentén kell a kavicságyat kialakítsuk, lehetővé téve, hogy a falak szellőzzenek, a gombaspórák ne tudjanak a faanyagban megtelepedni és szaporodni”– mondta a lelkész, megmutatva a városháza által ásatott három gödröt, s azt is, hogy időközben a fal mellől felszedték a gyepszőnyeget, és ideiglenesen megtákolták a törött csatornát is.
A nedves falak nemcsak a fa padlóburkolatot veszélyeztetik, hanem az orgonát is. Az értékes hangszer restaurálásakor építészeti szakember javaslatára egy betonemelvényt öntöttek az orgona alá, és arra egy fapódiumot helyeztek. Igen ám, de a beton magába szívta a nedvességet, és a farész megpenészedett. Most egy apácarácsnak nevezett szerkezetet rendeltek, amelyet a betonrészre helyeznek, s az lehetővé teszi, hogy szellőzzön a beton, így próbálva meg elkerülni, hogy az orgona károsodjon.
A polgármesteri hivatal sajtószóvivője, Cosmin Blaga érdeklődésünkre azt mondta, hogy a városháza egyelőre várakozó állásponton van, amíg a szakemberek meg nem állapítják, hogy mi okozta a problémát, és milyen megoldások vannak.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!