Fotó: Boda L. Gergely
Semmi gondja a kétnyelvűséggel – állítja magáról Valentin Bretfelean, aki a román mellett a magyar nyelv használatát természetesnek tartja az utcanévtáblákon. Ennek ellenére az általa vezetett marosvásárhelyi rendőrség csak azokat szólította fel a táblák eltávolítására, akik kétnyelvű feliratot rendeltek.
2015. április 21., 16:432015. április 21., 16:43
2015. április 21., 19:542015. április 21., 19:54
A magyar nyelvű sajtót és a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) önkénteseit teszi felelőssé Valentin Bretfelean azért a pánikhangulatért, ami egy pár napja belengte Marosvásárhelyt a kétnyelvű utcanévtáblákért. Az önkormányzati fennhatóság alá tartozó rendőrség igazgatója magát és beosztottait dicséri azért, mert március 20-án, pontosan huszonöt évvel a vásárhelyi véres események után, „sikerült egy újabb interetnikai konfliktust megfékezniük”. Amint a keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozni kívánta, aznap kora délután, a szülészeti parkban lakók a 112-es sürgősségi telefonszámon bejelentették, hogy amennyiben a hatóságok nem avatkoznak közbe, meglincselik azt a két magyar férfit, aki éppen a Piaţa Unirii – Egyesülés tér feliratú táblát szerelte az egyik épület utcai homlokzatára. A helyszínre siető rendőrök lefényképezték, majd igazoltatták a Kétnyelvű utcanévtáblákat Marosvásárhelyen! nevű akciócsoport tagjait. Amint beszámoltunk róla, a két önkéntest, Barabás Miklóst és Benedek Lehelt öt-ötezer lejjel bírságolták „törvénytelen reklámtábla szerelése miatt”.
„A táblaszerelőkről kiderítettük, hogy bizonyos helyeken a városháza alkalmazottjainak vagy önkénteseinek adták ki magukat, akik arról biztosították a lakókat, hogy önkormányzati engedéllyel szerelnek. A lakók félrevezetése miatt az ügyészséghez fordulunk. Azt is megtudtuk, hogy nem minden esetben rendelkeztek a tulajdonosok beleegyezésével. Teljesen egyértelmű: aznap, amikor a városban két helyszínen is a véres eseményekről emlékeztek meg és a román–magyar megbékélésről értekeztek, ezek az emberek egy újabb etnikai konfliktust akartak kirobbantani” – hangoztatta Bretfelean. Barabás szerint a rendőrfőnök hazudik, hisz a kezében járt az a felhívás, amit az akciócsoport a postaládákban elhelyezett. „Azt mondani, hogy az emberek nem tudtak a táblaszerelés feltételeiről, rágalom. Nem csak, hogy beleegyeztek, ők hívtak fel a szórólapon megjelenő számon, ők rendelték meg a táblát” – magyarázta az önkéntes.
A rendőrfőnök továbbá kijelentette: bármennyire is nagy a rá nehezedő nyomás a magyar sajtó és bizonyos közszereplők részéről, ő ragaszkodik az igazához és a törvény szigorú betartásához. Ennek érdekében eddig mintegy negyven felszólítást küldött azoknak, akik „törvénytelen reklámtáblát” helyeztek ki házuk falára, hogy azokat 48 órán belül szereljék le. Ellenkező esetben 30 és 50 ezer lej közötti pénzbírságot helyezett kilátásba. „Megismétlem, amit eddig is elmondtam: célunk nem elvenni az emberek pénzét, hanem betartatni a törvényt!” – mondotta. A közösségi oldalakon már a román közéleti személyek által is ultranacionalistának nevezett parancsnok kijelentette: neki semmi gondja a kétnyelvűséggel, sőt a normalitás jelének tekinti, ha Marosvásárhely utcáira is kikerülnek a román–magyar táblák. „De azok, amiket a városháza függeszt ki, és nem mindenki a saját feje szerint!” – hangsúlyozta.
Kérdésünkre, hogy küldött-e felszólítást a Zsidó Vértanúk és a Küküllő utcába vagy a Rózsák tere 5. szám alá, az Apolló Palotába, a polgármester által irányított Nemzeti Liberális Párt székhelyére, ahol szintén házilag készült egynyelvű táblák jelentek meg, Bretfelean nemmel válaszolt. Ugyanakkor hozzátette: ott már biztosan régen kikerültek a feliratok, a törvényt pedig nem lehet visszamenőleg alkalmazni. Portálunk tudomására hozta, hogy a Piaţa Trandafirilor nr. 5 feliratú tábla a tél folyamán került a főtéri épület falára. Ehhez képest a Rádió GaGához betelefonáló Béke illetve Kenyér utcai személyek elmondták, hogy velük hatvan évvel ezelőtt, az akkori néptanács által felszerelt kétnyelvű táblákat vetetnének le a rendőrök.
Amikor szerkesztőségünk arról szeretett volna tudakozni, hogy nem zavarja-e, hogy az utóbbi időben egyetlen pénzbírságot sem hagyott helyben a bíróság, amit a magyar nyelvű feliratok vagy jelképek esetében szabott ki, Bretfelean azt mondta, a rendőrség az összes pert megnyerte, a bíróság „legfeljebb a pénzbüntetést csökkentette vagy törölte el”.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!