Kincsekkel teli tarisznya a magyar népmese napján

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hét mesebeli próba várta péntek délután a gyerekeket a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház udvarán, ahol a magyar népmese napján nemcsak a kicsiknek szerveztek érdekes programokat.

Simon Virág

2016. október 03., 13:002016. október 03., 13:00

A Kulcs Egyesület és a marosvásárhelyi édesanyákat tömörítő Védem idén sem feledkezett meg Benedek Elek születésnapjáról, és a 2005-től ezen a napon tartott Magyar Népmese Napjáról. Az Ariel tágas udvara és belső előadóterme jó választásnak bizonyult, jól elfértek mindazok, akik eljöttek az ünnepségre.

A kincsekkel teli tarisznyát, a mesebeli próbákat a kisebb-nagyobb gyermekek a szabadtéri foglalkozás során ismerték meg. Csoportokra osztva kellett békát ugráltatni, szappanbuborékot irányítani, madarat tollúval felöltöztetni, a zöld királyfinak segíteni.

A felnőtteknek a bábszínház nagytermében Kádár Annamária mutatta be a Lilla és Tündérbogyó című könyvét, amely harminc értelmi intelligenciát fejlesztő mesét tartalmaz. Elsőként a Szívemben születtél című mesét olvasta fel, amelyet Lilla nagylányának írt, s ebből kiindulva beszélt a szívünkben megszületett vágyak fontosságáról. Kiemelte, nagyon fontos, hogy minden gyerek megismerje a saját családjának meséjét, élettörténetét, hiszen kutatások bizonyítják, hogy az a gyermek, fiatal, aki ismeri rokonait, családjának sikereit és kudarcait, jobban boldogul az életben.

Kádár Annamária arról is beszélt, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy a szülők, nagyszülők milyen élettörténetet mesélnek a gyermeknek. Vannak olyan családok, ahol csak a kudarcokat, nehézségeket emelik ki, máshol csak a pozitívumokat mondják el, holott az az egészséges és erőt adó, ha a jót és a nehéz időszakokat egyaránt elmondjuk a felnövekvő nemzedéknek, hiszen a titkolózást a gyermek megérzi, és félelmet kelthet benne.

Az előadó a népmesék és az életmesék közötti hasonlóságokról is beszélt, arról, hogy milyen fontos szerepe van a nagymamáknak, nagyapáknak a generációk összekapcsolásában, hiszen sokszor az ő meséik által ismerik meg a kicsik és nagyok a népmeséket és a családtörténeteket is. A napot lezáró rituálék, a közös meseolvasás fontosságát is hangsúlyozta, hiszen ezeken az esti alkalmakon lehetőséget teremtünk a gyermeknek, unokának, hogy elmondja mi minden történt aznap, ugyanakkor megismertetjük velük a népmeséket, tündérmeséket.

A próbatételek után a gyermekek kipirult arccal, lelkesen mesélve indultak haza, szüleik pedig magukkal vitték Csernik Szende székely lábbábos gondolatát: A mese gyógyír, a mese játék, a mese csoda, a mese hit, a mese lélek. Mosoly mindenki lelkére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei