Képeken a roma közösségek

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Szobabelsőt és disznóvágást, száradó ruhákat, házat, udvart, gyerekeket és felnőtteket fotóztak marosvásárhelyi, csíkszeredai, sepsiszentgyörgyi fotóművészek. Megörökítették a székelyföldi roma közösségek mindennapjait, szokásait, és bemutatták Marosvásárhelyen a felvételeket.

Antal Erika

2016. május 26., 20:092016. május 26., 20:09

Cigánymuzsikával vette kezdetét a kiállításmegnyitó, amelyen Nagy Miklós Kund művészeti író, a marosvásárhelyi Bernády Ház házigazdája mondta el észrevételeit a fotókról. A körülöttünk, mellettünk élő romák, más-más lehetőségekkel bírnak, sokféleképpen tagolódik ugyanis a cigány társadalom, van, ahol a gazdagság, a pompa a jellemző, a hatalmas, tornyos paloták, míg máshol döbbenetes a mélyszegénység. Olyan téma ez, amelyből sokféle tárlatot lehetne rendezni – mondta Nagy Miklós Kund, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy míg korábban az idős, barázdált arcokat fotózták nagyobb kedvvel a fotósok, most inkább az ifjúság van jelen a felvételeken.

A székelyföldi roma közösségeket, családokat, egy-egy gyereket, fiatalt megörökítő fotóművészek ízelítőt adnak abból, ami a valóság, gondolkodásra serkentenek, hogy vajon ők, a lencsevégre kapottak, hogyan élik meg az életüket, belülről is ugyanaz a hangulat jellemzi-e őket, mint ami a kiállítóterem falain látható felvételekről sugárzik.

Nem mindennapi és nem könnyű feladat olyan közösséget fotózni, amely maga is érzi, hogy a társadalom peremére szorult – ezért olyan tapasztalt fotográfusok közreműködésével készült a projekt, akik nem csupán fotózni tudnak, de az empátia- és a kommunikációs készségük is elég fejlett ahhoz, hogy azok az emberek, akikkel munkájuk során találkoznak, megnyíljanak előttük, engedjék magukat lefotózni, igazi arcukat megmutassák.

Ádám Gyula, a projekt vezetője elmondta, hogy büszke fotóskollégáira, a csapatra, amellyel megvalósították az elképzelésüket. Sokadik kiállítás, de mégis más ez a mostani – mondta, hiszen naponta visszajártak a fotósok a közösségbe, együtt ettek, ittak, és ha úgy hozta a helyzet, mulattak is velük. A tárlat létrejötte után visszajelzést is kaptak a fotóművészek, a képek sok roma látogató tetszését elnyerték, meséltek róluk, sőt az egyik fotó az egyik tárlatról el is tűnt, ami azt jelenti, hogy nagyon megtetszhetett valakinek és magával vitte – mesélte Ádám Gyula.

A kiállításmegnyitón a Maros Művészegyüttes zenészei zenéltek, illetve három táncospár adott elő rövid műsort a jelenlevők nagy örömére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei