Jubileumi szántóverseny Csíkfalván

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Tizedik alkalommal rendezték meg a hétvégén a nyárádmenti szántóversenyt, ezúttal is Csíkfalva és Búzaháza között. Az ország egyedi ilyen jellegű versenyén a legjobb minőségű munkát végzőt tüntették ki.

Gligor Róbert László

2013. szeptember 03., 09:032013. szeptember 03., 09:03

2013. szeptember 03., 09:182013. szeptember 03., 09:18

Megnyitó beszédében Szabó Árpád megyei tanácsos felidézte a kezdeteket, amikor Tamás Lajos mérnökkel elindították ezt a versenyt és lefektették a szabályzatot. Akkor szakmai felkészítőnek szánták a rendezvényt és nem versenynek, mert nem létezik olyan ember a szakmában, aki ne tanulhatna állandóan, hiszen az új gépek megjelenésével új módszereket is alkalmaznak. A megyei mezőgazdasági kamara igazgatója, Ileana Guşatu is a rendezvény szakmai és tudásközvetítő szerepét emelte ki. A tudás, az új technológia alkalmazása nagyobb terméshozamot eredményezhet, ha bizonyos követelményeket szem előtt tartunk. Ilyen értelemben a szántás az egyik alapmunkálat, amely a nagykultúrákban a termesztési folyamat egyharmadát jelenti.

Mindenki nyert

Az idei versenyre tizenegy traktor sorakozott fel, hogy a számára kijelölt tizenöt méter széles parcellát feltörje. A gépészek Nyárádszereda, Csíkfalva és Székelyhodos községekből érkeztek, legtöbbjük visszatérő versenyzőként: a nyárádszeredai Bíró Csongor az eddigi minden versenyen traktorra szállt! A jelre ki kisebb, kerti munkákban használatos, ki nagy, váltóekés, nagykultúrára alkalmas traktorral vágott neki a munkának. A napokban lehulló csapadék miatt az előző évektől eltérően nem a száraz talajjal, hanem a felkapaszkodó zöldnövényzettel gyűlt meg szinte minden gépésznek a baja, gyakran kellett az ekéket letisztítani a gazhalmazoktól. De alig egy óra alatt minden gépész befejezte a munkát: idén az időre kevés pontot adtak, inkább a 20 centiméteres mélység, a kezdő és munkavédelmi barázda, a növényi maradványok eltakarása, az egyenletes szántás és összeborítás jelentett kritériumot.

A zsűri döntése után az első díjat a nyárádszeredai Bíró Hunor vehette át, aki a csillagborona használatával biztosította az egyenletes, zárt talajlazítást, őt követte a nyárádszeredai Kovács Balázs és a csíkfalvi ifj. Pásztor István, akik a 200, 150 és 100 lejes jutalmak mellett egyik cégtől kenőanyagokat is kaptak ajándékba. Az összes versenyző 30 lejes részvételi díjat is átvehetett, a legifjabb és legidősebb versenyzők, Bán Norbert és Tóth József, valamint a jövő reménysége, a tíz éves Szabó Szabolcs 50-50 lejt kaptak, míg a támogatóknak köszönhetően minden versenyzőnek jutott további valami hasznos tárgy is: veder, gumibelső, fényvillogók, kalapácsok, fogók, kulcsok, kötőeszközök.

Jubileumi találkozó

A rendezvény szervezője, a mezőgazdasági kamara nyárádszeredai kirendeltségének vezetője, Fábián Attila mérnök szerint igazi jubileumi találkozó volt a hétvégi, mindenki eljött, akire számítottak. A fiataloknak ez tapasztalatszerzési és cserelehetőség, és láthatták, hogy jobb technológiával, újabb géppel jobb eredményeket lehet elérni. És a fiataloknak ez kell, hogy merjenek, tudjanak változtatni – nyilatkozta portálunknak a mérnök. Az utóbbi napokban lehullott nagy mennyiségű csapadék miatt helyenként a talaj nedves volt, de ilyen nehéz körülmények között is kell tudni dolgozni – tette hozzá Fábián, aki egyrészt a rendezvény közösségkovácsoló hatását emelte ki, de azt is fontosnak tartja, hogy a időnként mezőgazdászoknak találkozási lehetőséget tudjanak biztosítani.

A rendezvényre a nyárádszeredai kertészeti főiskola másodéves hallgatóit is elhozták tanáraik, hogy azok láthassák, hogyan kell majd dolgozni a szántóföldeken.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei