A tanulás és a folytonos számonkérés mellett szórakozni és jótékonykodni is lehet az iskolában, erre próbálta felhívni a figyelmet a harmadik éve megszervezett Suli Jó nevet viselő diákpályázat. Az erdélyi magyar diákok jó tetteikkel szállhattak versenybe egy csapatépítő hétvégéért, de érdekes tapasztalatokkal is gazdagodtak. A Maros megyei fiatalok többek között négy különdíjjal büszkélkedhetnek.
2013. december 17., 14:482013. december 17., 14:48
2013. december 17., 15:092013. december 17., 15:09
Az Erdélyi Ifjúsági Keresztyén Egyesület által szervezett Suli Jó diákprogram négynapos csapatépítő képzés V–XII.-es erdélyi magyar osztályok számára. Az Algyógyi Keresztyén Ifjúsági Központban zajló képzések célja, hogy erősítsék az osztályközösséget, segítsék az osztályfőnökkel és a tanárokkal való együttműködést, ugyanakkor a diákok önismeretben való fejlődését is. A Suli Jó diákpályázat nyertesei ilyen képzésen vehetnek részt.
Ebben az évben a jó tett volt a pályázati feladvány, a diákoknak egy jó tettet kellett végrehajtaniuk, ezt pedig dokumentálniuk kellett. Jó tettnek számított minden olyan munka, szolgálat, gesztus, cselekedet, amellyel segítettek a rászorulókon. Egyoldalas beszámolót és az osztálynévsort kellett beküldeni azzal az öt képpel, amelyet a jó tett helyszínén készítettek, ebből egynek kötelezően osztálykép kellett lennie.
Az eredményhirdetésen kiderült, a Maros megyei diákok az öt különdíjból négyet nyertek el, és a hatodik helyezés is az övék lett – tudtuk meg Kató Katától, a pályázat egyik vezetőjétől. A települések szempontjából Marosvásárhely vezet, ugyanis innen küldték a legtöbb pályázatot, szám szerint tizenötöt. A megyéből huszonöt pályázat jutott el a szervezőkhöz, a felhívásra pedig összesen 115 erdélyi osztály nevezett be. A hatodik helyezést a Bolyai Farkas Gimnázium X. B osztálya nyerte, a közönség kedvence pedig a X. F lett. A leghitelesebb osztály címet a Református Kollégium IX. beta diákjai viselik, a legzöldebbek pedig a Bolyai Gimnázium XI. H osztály diákjai. A legbátrabbak a marosszentgyörgyi Szent György Általános Iskola VI. C osztályos diákjai, a marosvásárhelyi Liviu Rebreanu VII. F osztálya pedig a legmotiváltabb.
Megkérdeztünk néhány osztályfőnököt, hogy milyen jótettel jelentkeztek a pályázatra, milyen volt a munkafolyamat, és milyen lett az eredmény. Csíki Andrea a legbátrabbak osztályfőnöke, diákjaival közösen a marosszentgyörgyi szegény roma családoknak vittek csomagot. A hatodikosok használt ruhákat és játékokat gyűjtöttek össze a szeretetcsomagba, ahogyan ők nevezték. „Nagy változást vettem észre a gyerekeken a szegény családoknál tett látogatásunk után. Mindig jó és segítőkész gyerekek voltak, azonban ez a jó tett különösen meghatotta őket. Ez nem csak velük volt így, az egész településre nagy hatással voltak, hiszen az akció után többen is követték a diákok példáját” – mondta az osztályfőnök. A pályázaton való részvételnek köszönhetően a VI. C osztály újabb gyűjtést és ajándékozást szervez az ünnep előtt.
A pályázat legmotiváltabb diákjainak Majláth Gabriella az osztályfőnöke, aki hetedikeseivel papírgyűjtésbe fogott. A papírt pénzre váltották, és a kapott összegből, amely körülbelül 300 lej volt, a Pál atya által vezetett Szent Erzsébet Társulás házaiban lakó gyerekeknek készítettek élelmiszercsomagot. „A hetedikesek lelkesen gyűjtötték a papírt, szomszédaiktól, ismerőseiktől is próbálták beszerezni. A gyerekekkel való találkozáskor diákjaim is kaptak ajándékot, hiszen életre szóló tapasztalat volt örömet szerezni a rászorulóknak” – mesélte a tanárnő. A legmotiváltabb osztály továbbra is ilyen maradt, a papírt ezentúl is gyűjtik majd, az összeget pedig az osztálypénzbe teszik.
Annak ellenére, hogy csapatépítő hétvégét az első három- és a különdíjas osztály nyert, minden résztvevő csapat nyertes lett. A pályázatra benevezett osztályok kedvezményesen vehetnek részt a négynapos képzésen, a legnagyobb eredmény azonban a csapatok összekovácsolódása és a településeiken elindított láncreakció volt.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!