Fotó: Boda L. Gergely
Nem küldözgethetik már az egészségbiztosítotti státusról szóló igazolásokért a lakosságot a különböző szolgáltatók, az erre vonatkozó naprakész információk ugyanis interneten is azonnal lekérhetők. A baj azonban ott kezdődik, hogy sokszor a valóság nem egyezik az informatikai rendszerben szereplő adatokkal.
2014. október 01., 12:582014. október 01., 12:58
Szeptembertől kezdődően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) helyi kirendeltségei nem bocsátanak ki igazolást az egészségbiztosítotti státusról, így azt, hogy egy páciens rendelkezik-e vagy sem egészségbiztosítással, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján található alkalmazással lehet ellenőrizni. Az egészségbiztosítotti státusunkat mi magunk is könnyen leellenőrizhetjük az alábbi internetes oldalon.
Nem mindig jó az adat
Finna Judit, a Maros Megyei Háziorvosok Egyesületének titkára a rendelkezés hiányosságaira mutatott rá, ugyanis tapasztalatai azt mutatják, hogy a valóság nem minden esetben egyezik azzal, amit az integrált és egységes informatikai rendszer (SIU) alkalmazása mutat. A háziorvos napi szinten találkozik olyan esetekkel, amikor valaki biztosított, de a rendszerben nem biztosítottként jelenik meg.
„Ilyen esetekben nincs mit kezdjünk a beteggel, a rendszerben szerepelő státusukat mi, háziorvosok nem tudjuk megváltoztatni. A betegek kell eljárják, elintézzék, hogy az OEP rendszerében korrigálják a hibát” – mutatott rá Finna doktornő. Szerinte a rendelkezés leginkább arról szól, hogy ezután nekik kell leellenőrizniük azt, hogy a páciens biztosított-e, vagy sem, pedig ez nem az ő feladatkörükbe tartozik.
A félreértést a betegnek kell tisztázni
Egy neve elhallgatását kérő marosvásárhelyi háziorvos szintén arról számolt be, hogy voltak olyan esetek nála is, amikor az informatikai rendszer rossz kategóriába sorolta be a pácienseket. Ezekben az esetekben az illető személyt visszaküldte az egészségbiztosítási pénztárhoz, hogy tisztázza a félreértést, a probléma pedig viszonylag hamar meg is oldódott. Egy konkrét esetet is elmesélt, amikor az egyik páciense betegnyugdíjas lett, de az informatikai rendszer nem frissítette a változást. A szakember kifejtette, háziorvosként nagyon oda kell figyelniük ezekre a részletekre is, őket büntetik ugyanis meg, ha egy nem biztosított betegnek ártámogatott receptet, küldőpapírt írnak fel. A szakember szerint a helyes kategóriák megjelölése az egészségbiztosítási pénztár feladata lenne.
Az egyetemistákkal van a legtöbb baj
Szabó Zoltán háziorvostól megtudtuk: a legérintettebb csoport ebben a tekintetben a 12. osztályt végzett, 18. életévüket betöltött fiatalok, a nyugdíjasokról és az aktív dolgozókról ugyanis a munkaadó, az illetékes szerv lejelenti, hogy ki van fizetve az egészségbiztosítási járulékuk. Az egészségügyi szolgáltatások Romániában 18 éves korig ingyenesek, ám ezután nincs egy jól bejáratott rendszer, hogy a fiatalok igazolják biztosítotti státusukat. Azokkal a fiatalokkal nincs gond, akik elkezdenek dolgozni, mert ilyenkor a munkáltató lejelenti, hogy kifizette az alkalmazott után a biztosítást, ha viszont a fiatal egyetemista, azt a rendszernek nincs honnan tudnia. Az egyetemisták esetében 26 éves korig ingyenes az egészségbiztosítás.
Szabó Zoltán elmondta, gyakran megtörténik, hogy felkeresi a rendelőjét egy első-, másodéves egyetemista, akiről kiderül, hogy nem biztosítottként szerepel a rendszerben. Szerinte a középiskolát végzett fiataloknak a háziorvosnál vagy az egészségbiztosítási pénztárnál kellene jelezniük, hogy egyetemisták, azaz, hogy biztosítottak. Nem beszélve arról, hogy a pacientúrájában szereplő ilyen fiatal személyekért a háziorvos nem kap egy vasat sem.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!