Nem hivatalos adatok szerint évente több ezer pacsirtát lőnek ki az orvvadászok, akik olaszországi vendéglőknek adják el az énekesmadarakat, ahol ínyencségnek számítanak. A képviselőház már elfogadta, hamarosan a parlament is dönt a vadásztörvény módosításáról, amely szabad kezet ad a vadászoknak, hogy a tömegesen vonuló madarakra lőjenek. A környezetvédők és madarászok tiltakoznak a törvény módosítása ellen, aláírásokat is gyűjtenek: Állítsuk meg a mészárlást. Mentsük meg a pacsirtát címszóval („Oprește barbaria, Salvează ciocârlia!”).
2015. május 06., 15:252015. május 06., 15:25
2015. május 06., 15:512015. május 06., 15:51
A Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület csatlakozott a vadásztörvény módosítása és a pacsirták tömeges lemészárlása ellen indított civil kampányhoz. Papp Tamás, az egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta, hogy a szavazásra kerülő vadásztörvénynek több olyan előírása van, amely veszélyezteti a madárállományokat. Például meghosszabbítaná a vadászidényt 18 madárfaj esetében, így lehetővé tenné, hogy a tavaszi vonulás idején is kilőjék a madarakat, ami tömeges állománypusztításhoz vezet. Az európai uniós madárvédelmi irányelv kimondja, hogy a tavaszi vonulás érzékeny időszakában nem szabad a madarakat vadászni, ennek ellenére a képviselőházban már elfogadták az erre vonatkozó előírásokat. A módosítások megkönnyítenék a külföldi, főként olasz személyek romániai vadászatát. A Milvus Csoport megkérdőjelezi a vonuló fajok kilövési kvótáit, mivel nagyon nehéz tudományosan alátámasztani a romániai vonuló – telelő fajok állománynagyságait.
„Az új vadásztörvénytől elvártuk volna, hogy felelős gondolkodással, hosszú távra biztosítsa a vadászható fajok állományait, de sajnos bizonyos érdekcsoportok rövidtávon nagyobb profitot hozó elképzeléseit képviseli. Úgy tűnik, nincs valós elkötelezettség az ország természeti értékei iránt, így akár bizonyos fajok el is tűnhetnek Románia faunájából” – hangsúlyozta Papp Tamás.
Jelenleg az Európai Unióban csupán hat országban engedélyezett a mezei pacsirta vadászata: Görögország, Olaszország, Franciaország, Ciprus, Málta és Románia. Romániában nincs hagyománya a pacsirtavadászatnak, ezt kifejezetten a külföldi, főleg olaszországi vadászok gyakorolják bizonyos vadásztársaságok profitjára.
Amennyiben a vadásztörvény módosítását jóváhagyják, nemcsak a pacsirtákat, hanem többek között az énekesrigót, a nyári ludat (amely Magyarországon védett, eszmei értéke 50 ezer forint) is vonulás közben, tömegesen lehet majd levadászni.
Riasztó adatok
A nagymértékű pacsirtavadászatot jól szemlélteti, hogy 2011-ben a magyarországi vámosok egy orvvadász szállítmányra bukkantak, amely 11 ezer Romániában lelőtt énekesmadarat tartalmazott. 2013-ban Ialomita megyében azonosítottak egy olaszországi vadászt, akinél 5400 pacsirtát találtak.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!