Fotó: Boda L. Gergely
A parasztház, polgárház, iparcsarnok, palota típusú zsinagógák mellett léteznek a bizánci, katolikus, protestáns templom típusúak is – derül ki abból a kiállításból, amely a Kultúrpalota előcsarnokában látható.
2016. március 06., 15:162016. március 06., 15:16
A Kelet-Közép-Európa Zsinagógái 1782–1944 című kiállítás Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, a Maros Megyei Múzeum és a Marosvásárhelyi Zsidó Hitközség szervezésében nyílt meg a Kultúrpalotában péntek délután, a Kossuth és Arany János utca találkozásánál levő kis parkban álló holokauszt-emlékműnél tartott rövid megemlékezés után.
A Kultúrpalota előcsarnokában Csige Sándor Zoltán főkonzul beszélt a zsinagógákról, illetve arról, hogy a zsidó közösségek milyen jelentős szerepet vállaltak a városok gazdasági, társadalmi és kulturális életében. A zsinagóga azt is jelentette, hogy ezek a közösségek otthon érezték magukat az illető településeken, politikai meggyőződésüktől, világszemléletüktől függetlenül magyar anyanyelvűek, a magyar kultúra részesei voltak. Nagyvállalkozók, kiskereskedők, iparosok, kézművesek, értelmiségiek alkották egykor azt a közösséget, amelynek ma már inkább csak az emléke maradt fenn – mutatott rá a főkonzul.
Jelenleg Magyarország tölti be a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) soros elnökségi tisztségét, március 8-tól pedig Románia veszi át ezt a feladatot. Füzes Oszkár, Magyarország volt bukaresti nagykövete az IHRA jelenlegi elnökségének vezetőségi tagjaként volt jelen a tárlatnyitón. Arról beszélt, hogy a zsidó közösségek mi mindent adtak az őket befogadó nemzeteknek Kelet-Közép-Európában. A csehek, szlovákok, magyarok, ukránok, románok, lengyelek miként gazdagodtak az épített örökségen túl mindazzal, ami ma már beépült a szívünkbe, lelkünkbe és az elménkbe: az egymás iránti tisztelettel, az egyéni és a közösségi jogok elismerésével. Azzal, hogy nem súlyra mérik az embert vagy az adott közösséget, hanem tudása, embersége, magatartása szerint, hogy mekkora az ereje a megmaradáshoz, és képes-e megújulni. Hogy mekkora veszteség érte Magyarországot a második világháború idején a nácizmus hatalomra jutásával, az felmérhetetlen – mondta Füzes, majd hozzátette, hogy Magyarország a bocsánatkérésen túl is szembenézett ezzel, és jó úton halad, hogy az egész társadalom megtegye ezt.
Időutazásra hív a kiállítás, amely az épített örökség által ismerteti a zsidó emancipációt Kelet-Közép-Európában. A fennálló zsinagógákról készült felvételek a zsidóság felszabadulásához vezető két évszázados úton kísérnek végig a 18. századtól, amikor elhagyták addigi lakhelyeiket, és a mostani Horvátország, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna falvaiban és városaiban telepedtek le. A vándorlás kulturális átalakulást is hozott, a hagyományos zsidó életformát a modern élet mindennapjai váltották fel, ezáltal a zsidók koruk társadalmának szerves részévé váltak. Nem csupán az emancipáció lépcsőfokait szemlélteti a tárlat, de azt a sokszor egymástól eltérő toleranciát is, ahogyan Kelet-Közép-Európa népei fogadták és befogadták e közösségeket, és ahogy a zsidóság tiszteletben tartotta és alkalmazkodott a befogadó nemzetek elvárásaihoz és hagyományaihoz.
A tárlatnyitón Dub László, a marosvásárhelyi zsidó hitközség elnöke, Spielmann Mihály történész és Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója, polgármesterjelölt is megosztotta gondolatait, majd a kolozsvári Mazel Tov klezmer együttes előadásával ért véget a rendezvény.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!