Fotó: Boda L. Gergely
A nyárádszentlászlói zöld tornácos háznak már az udvara magán viseli tulajdonosának jellemvonásait. A felsepert járda, a megkapált szőlő, a kút fölött sorjázó edények – arról az ősi rendről, és természettel való háborítatlan, békés együttélésről árulkodnak, amely manapság kiveszőben van, és amelyre egyre inkább vágyunk. Kovács Rozália, a ház gazdasszonya hétfőn töltötte be kilencvenötödik életévét.
2014. március 31., 21:092014. március 31., 21:09
2014. március 31., 22:522014. március 31., 22:52
Rozi néni nem lepődik meg látogatásunkon, a falusi asszonyokra jellemző természetességgel és korát meghazudtoló frissességgel rögtön betessékel a tiszta, takaros szobába. Hiába ajánljuk, hogy maradjunk kint, és a lócán beszélgessünk – a vendéget a házban szokás fogadni.
„Mi a hosszú élet titka, Rozi néni?” – és valamiért nem csodálkoztunk a derűs válaszon. „A sok dolog. Nem is tudom elmondani, hogy mennyit dolgoztam életemben.” A mezőgazdasági munkák felsorolása után azzal is elbüszkélkedik, hogy nincs olyan ház a faluban és a környéken, ahol ne lenne kézimunkája, de még Amerikába is jutott a csipkékből, keresztszemesekből: „sokszor éjjel kettő-háromig dolgoztam, fent az asztal tetején ültem, s közben a lábaim lógtak lefelé”.
Rozi néni most sem szeret tétlenkedni, „reggel hatkor már fel vagyok kelve, nem tudok az ágyban ülni, feküdni, mint más vénasszony. Felöltözöm, ágyat vetek, felseprem az udvart, vigyázok a disznókra. A szőlőt én kapáltam meg, a gallyakat én égettem el, falun annyi a dolog, hogy azt se tudjuk, melyiket csináljuk. Én már nem bírom, na, nem bírom” – szomorodik el hirtelen, de a mellettünk ugráló Ringó kutya és a nyitott ajtón beáramló gyógyító tavaszi napsütés ismét mosolyra fakasztja.
„Milyen a világ? Jaj, hagyjon békém ne kérdezzen!” – utasítja el kacagva a fogas kérdést, amelyet végül azzal a megjegyzéssel egészít ki, hogy minden megváltozott. Beszélgetőtársunk például nem érti, hogy annak ellenére, hogy manapság tejben-vajban fürösztik a gyermekeket, miért nem engedelmesek. „Engem leánykoromtól befogtak a járomba. Édesapám csak félig engedte elvégezni a négy osztályt, utána segíteni kellett itthon. Híres szabó volt, megtanított gomblyukat kötni, harisnyaellenzőket szedtem, és mindig eszembe jut, hogy a gerendákra szegezett léceken, hogy lógtak sorjában a harisnyák, vitézkötéses kabátok és mellények” – emlékszik vissza, majd azon elmélkedik, hogy ez a mai viselet úgy megváltoztatja az embereket, hogy rájuk sem lehet ismerni.
„A fiam, aki a városban lakik, mind hív hozzájuk lakni, de nem megyek nyűgnek sehova. A másik fiam itt lakik a faluban, a menyem minden nap küldi az ételt. Csendben vagyok, egyedül vagyok, dolgozgatok, sokszor egész nap meg se állok. Nem panaszolkodhatok. Istent imádom, segít is, ez igaz. Ne mondja senki, hogy nincs Isten, mert van” – összegzi mindennapjait és hitét Rozi néni.
Eljövetelünkkor lábaira mutat, hogy nézzük meg, és lássuk be, hogy a kapun kívül már nem tudna menni. Igaz, nem is tudta megmondani, hogy mikor vett utoljára gyógyszert a patikából, mert ő annak a doktornak a tanácsát fogadta meg, aki azt mondta neki egyszer, hogy ha fáj valamije, fütyüljön vagy énekeljen, és ne gondoljon a fájdalomra.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
szóljon hozzá!