Fotó: Boda L. Gergely
Elfuserált, nem a közlekedéskultúra szempontjából Romániánál fejlettebb európai országokban bevált módszer alapján készül Marosvásárhely urbanisztikai mobilitási terve – vélik a téma civil szakértői, ezért javaslatokat fogalmaztak meg a stratégiai megvalósítással kapcsolatban. A városháza illetékese szerint a kritika túl korai, hiszen el sem készült még a terv.
2016. szeptember 29., 14:392016. szeptember 29., 14:39
A Marosszéki Közösségi Alapítvány, az unDAverde Egyesület, a Pro Biciclo Urbo, a Fókusz Öko Center és az AMPER Egyesület képviselői a marosvásárhelyi mobilitási tervvel kapcsolatban kifejtették: a városháza által versenytárgyalás útján megítélt győztes elképzelés elfuseráltnak tűnik, a beruházás összege pedig túl kicsi.
„Nagyon örültünk, hogy a polgármesteri hivatal meghirdette ezt a licitet, a feladatfüzet elvárásai azonban lehangoltak. A terv ismét a személygépkocsik szempontjából közelít a mobilitás növeléséhez, és nem a forgalommendzsment, a város élhetőbbé tétele oldaláról. Vagyis a közúti forgalom zsúfoltságát akarják megoldani, nem arra törekszenek a tervben, hogy a lakosságot az autóhasználat csökkentésére biztassák, közlekedési alternatívákat kínáljanak” – ismertette a Marosszéki Közösségi Alapítvány ügyvezető igazgatója, Gál Sándor. Hozzátette, a közlekedéskultúra alapján Romániánál fejlettebb nyugat-európai városokban a hasonló stratégiák kidolgozásakor a fő szempont, hogy a lakosságnak különböző alternatívákat – gyalogutak, kerékpársávok, tömegközlekedés (autóbusz, troli, villamos, metró stb.) – kínáljanak arra, hogy A pontból eljussanak B pontba, és a lehetőségek közül mindenki saját belátása szerint választhat.
Külföldi tanulmányok alapján a sorrendben legelöl a gyalogosok, utánuk a biciklisek, a tömegközlekedés, és legvégül a gépkocsiforgalom szerepel, a romániaiakban (a marosvásárhelyiben is) pedig első az autósok, motorosok és a teherforgalom érvényesülése, majd a tömegközlekedés, a gyalogosok és a legvégén a kerékpárosok. Nem beszélve arról, hogy a – bemutatott adatok alapján – Romániában átlagosan 250 személygépkocsi jut 1000 lakosra, Marosvásárhelyen ez az arány 370 autó/1000 lakos.
„Egy ilyen terv nem autó-, hanem emberközpontú kell legyen, célja pedig az életminőség növelése, a közlekedési eszközök közötti arány elmozdítása a fenntarthatóság szempontjából előnyösebbek felé. Azaz nem plusz sávokat és útszakaszokat kell építeni, hanem ezekből csökkenteni a gyalogosövezetek, a kerékpársávok és a tömegközlekedés javára. Ehhez pedig interdiszciplináris csapatokat kell felállítani, a szakemberek monitorizálják a forgalmat, a felmérések alapján tanulmányokat készítsenek és kövessék a megvalósításokat. Konkrét célt kell kitűzni, például Bécsben 25 százalékra akarják csökkenteni a gépkocsi-használatot, azaz 100 esetből csak 25-ször üljenek autóba a lakosok” – mondta Gál Sándor.
Az urbanisztikai mobilitási terv elkészítésére kiírt versenytárgyalást egy nagyváradi cég nyerte el – amelynek tevékenysége a civilek szerint eddig nem terjedt ki hasonló tanulmányok elkészítésére – szeptember 19-ei odaítéléssel, 49 900 lej (11 220 euró) értékben, és kilencven nap alatt akarják megvalósítani. A civilek keveslik az összeget – az unDAverde Egyesület képviselője, Georgiana Branea szerint Szászrégenben 30 ezer eurót ítéltek meg egy ilyen tervre – és a határidőt is, ugyanis több helyszínen kellene átfogó felméréseket és szimulálást végezni, a teljes stratégia kidolgozása pedig egy-másfél évet venne igénybe. Emeletes és föld alatti parkolók létesítése például egy lehetőség, de ezeket nem a főtéren képzelik el, mert az „meghívó a sofőröknek”, hanem például a színház vagy a Mures Mall mögött.
A civilek szerint egy ilyen projekt stratégiai fontosságú és integrált kell legyen, nemcsak a főtérre és környékére összpontosítani, hiszen befolyással bír a város fejlődésére és jövőjére. Kimutatások szerint például a gyalogosövezetekben gazdaságnövekedés tapasztalható, nő az üzletek bevétele. „Arra akarjuk felhívni a figyelmet, hogy ne siessék el, mert a városképről van szó. Valós párbeszédet szeretnénk, azt, hogy kezeljék partnerként a civil szférát, mert a Critical Mass is jól mutatja, hogy hány ember érintett” – fogalmazott Gál Sándor. A kerékpárosok számára petíciót indítottak, amelyben a bicikliseknek kérhetik a kerékpársávok építését A-ból B-be, azokon az útvonalakon, amelyeket a nemrég végzett felmérés során megjelöltek, mint fő közlekedési útvonaluk. Erre azért is szükség van, mert a jelenlegi törvények értelmében a 14 éven aluli gyerekek nem közlekedhetnek kerékpárral az úttesten és a járdán sem, tehát a családok számára az egyetlen törvényes lehetőség a kijelölt kerékpársávok.
A hivatal álláspontja
A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal kommunikációs osztályának tanácsadója, Cosmin Blaga megkeresésünkre elmondta: a vádakat rosszindulatúaknak minősítik, ugyanis az urbanisztikai mobilitási terv elkészítésének odaítélésére közzétett hirdetés augusztus 8–18. között a hivatal honlapján elérhető volt, a feladatfüzetet a jogszabályoknak megfelelően állították össze, a városháza illetékesei által saccolt szükséges összeg pedig 130 ezer lej volt. „A feladatfüzetbe olyan követelményeket írtunk, amelyeket a jogszabály megkövetel, és a törvény értelmében a licitre jelentkezett ajánlatok közül a legalacsonyabbat választottuk, ez volt a majdnem 50 ezer lej. A győztes cég már készített hasonló tervet Nagyváradon és Aradon. A felhozott érveket elfogadhatatlannak tartjuk, hiszen a terv még nem készült el, még nincs, amit megítélni, hogy jó-e vagy rossz, a győztes cég ugyanis jelenleg ezen dolgozik, amire kilencven napja van. Az urbanisztikai mobilitási terv szükséges az Általános Városrendészeti Tervhez (PUG). Rosszindulatú a megnyilvánulás, annál is inkább, mert az elmúlt időszakban mi több kerékpáros és mobilitási projektet szerveztünk közösen, és soha nem jelezték ellenvetéseiket” – fogalmazott a városháza illetékese.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!