Egy évvel ezelőtt a Balavásár községhez tartozó Szénaverősre hazatért szász családok nem tudták megmutatni gyermekeiknek nagy- és dédszüleik sírját. Ezért vállalkozott egy, a németországi, Northeimbe szakadt szénaverősi szász házaspár, hogy térképet készít az egykori szász temetőről.
2016. június 21., 17:232016. június 21., 17:23
Az utolsó szász család elköltözésének 25. évfordulóján gyűlt össze az egykori szénaverősi szász lakosság egy része, mintegy háromszáz személy a faluban, hogy megemlékezzenek a szászok exodusáról, az egykor itt élt népes közösségről. Az 1750-ben még több mint ezer szász lakos az évszázadok folyamán megfogyatkozott. 1910-ben volt ugyan egy fellendülés, akkor az 1315 lakosból még 1165 volt német ajkú, 1992-ben már csak három, 2002-ben a népszámláláskor pedig már egyetlen lakos sem vallotta magát német ajkúnak.
A szász lakosság már a XIX. század végén elkezdett kivándorolni, többségük Stuttgart környékére. A tömeges elvándorlás 1944 augusztusa után kezdődött el. Akkor a hundorfi (mai Csatófalva része) ortodox pap az addigi bírót, Georg Bretzt lecserélte, helyébe egy pásztort, Mihail Dudaşt nevezte ki polgármesternek. Szeptember 8-án délután bevonult egy német egység és azonnal elrendelték a szász lakosság evakuálását. Pár óra múlva a falusiak szekereken indultak Szászrégenbe, ahonnan marhavagonokban utaztak Sziléziáig. Igaz ugyan, hogy 1945 nyarán többségük visszatért, de már a faluban találták a márciusban betelepített románokat. Utóbbiak egy része az 1952-es kollektivizálás és a szászok 1956-os tulajdonukba való visszahelyezése után visszatért szülőhelyére, illetve városra költözött. Ám ez már nem akadályozhatta meg az elvándorlást, ami akkor öltött aggasztó méreteket, amikor Ceauşescu elkezdte eladni a szászokat.
Drótkefével tisztogattak
A Gross házaspár, Waltraud és Alfred elhatározta, hogy hazatér és leltárt készít a még meglévő sírokról. Az a szomorú tapasztalat sarkallta őket, hogy amikor több mint háromszáz elszármazott járt itthon az évfordulón (ami egybeesett az utolsó szénaverősi szász, Gartner Andreas, a falu harangozója temetésének 25. évfordulójával) nem tudták megmutatni a Németországban, Ausztriában, vagy Kanadában született fiataloknak a nagyszülők, dédszülők sírját, ugyanis a temetőben már alig akadt kibetűzhető feliratú sírkő. Drótkefével távolították el a mohát a kövekről, krétaporral tették olvashatóvá a feliratokat, majd megszámozott fémlapokat szerelve rájuk valamennyit lefényképezték, a fotókat pedig közzétették a Szénaverősről elszármazottak egyesületének közösségi oldalán. Majdnem minden sírt azonosítottak, készítettek egy térképet, feltöltötték a képeket közösségi oldalukra, hogy mindenki lássa, hol nyugszanak a felmenői. Dolgoztak a családfákon is, de ahhoz még levéltári kutatásra is szükség lesz, mert a faluban nagyon sok Weber, Gross, Konyen és Kreischer lakott – magyarázta Alfred Gross. A legrégebbi azonosított sírkő 209 éves, 1807-ből való, utoljára pedig 184 évvel később, 1991-ben temetkeztek ott, amikor Gartner Andreast, a falu harangozóját helyezték végső nyugalomra. A házaspár 10-12 darab 200 évesnél régebbi sírkövet is talált, amelyeken már olvashatatlan a felirat. Ezeket a templomban akarják megőrizni. Ha végeznek a munkával, az elkészült térkép és névjegyzék egy-egy példányát az egyházi levéltárban, illetve a falu evangélikus templomában is elhelyezik, mondta az egykori tanítónő, Waltraud Gross, aki 1980-ban távozott a faluból.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
szóljon hozzá!