Egy évvel ezelőtt a Balavásár községhez tartozó Szénaverősre hazatért szász családok nem tudták megmutatni gyermekeiknek nagy- és dédszüleik sírját. Ezért vállalkozott egy, a németországi, Northeimbe szakadt szénaverősi szász házaspár, hogy térképet készít az egykori szász temetőről.
2016. június 21., 17:232016. június 21., 17:23
Az utolsó szász család elköltözésének 25. évfordulóján gyűlt össze az egykori szénaverősi szász lakosság egy része, mintegy háromszáz személy a faluban, hogy megemlékezzenek a szászok exodusáról, az egykor itt élt népes közösségről. Az 1750-ben még több mint ezer szász lakos az évszázadok folyamán megfogyatkozott. 1910-ben volt ugyan egy fellendülés, akkor az 1315 lakosból még 1165 volt német ajkú, 1992-ben már csak három, 2002-ben a népszámláláskor pedig már egyetlen lakos sem vallotta magát német ajkúnak.
A szász lakosság már a XIX. század végén elkezdett kivándorolni, többségük Stuttgart környékére. A tömeges elvándorlás 1944 augusztusa után kezdődött el. Akkor a hundorfi (mai Csatófalva része) ortodox pap az addigi bírót, Georg Bretzt lecserélte, helyébe egy pásztort, Mihail Dudaşt nevezte ki polgármesternek. Szeptember 8-án délután bevonult egy német egység és azonnal elrendelték a szász lakosság evakuálását. Pár óra múlva a falusiak szekereken indultak Szászrégenbe, ahonnan marhavagonokban utaztak Sziléziáig. Igaz ugyan, hogy 1945 nyarán többségük visszatért, de már a faluban találták a márciusban betelepített románokat. Utóbbiak egy része az 1952-es kollektivizálás és a szászok 1956-os tulajdonukba való visszahelyezése után visszatért szülőhelyére, illetve városra költözött. Ám ez már nem akadályozhatta meg az elvándorlást, ami akkor öltött aggasztó méreteket, amikor Ceauşescu elkezdte eladni a szászokat.
Drótkefével tisztogattak
A Gross házaspár, Waltraud és Alfred elhatározta, hogy hazatér és leltárt készít a még meglévő sírokról. Az a szomorú tapasztalat sarkallta őket, hogy amikor több mint háromszáz elszármazott járt itthon az évfordulón (ami egybeesett az utolsó szénaverősi szász, Gartner Andreas, a falu harangozója temetésének 25. évfordulójával) nem tudták megmutatni a Németországban, Ausztriában, vagy Kanadában született fiataloknak a nagyszülők, dédszülők sírját, ugyanis a temetőben már alig akadt kibetűzhető feliratú sírkő. Drótkefével távolították el a mohát a kövekről, krétaporral tették olvashatóvá a feliratokat, majd megszámozott fémlapokat szerelve rájuk valamennyit lefényképezték, a fotókat pedig közzétették a Szénaverősről elszármazottak egyesületének közösségi oldalán. Majdnem minden sírt azonosítottak, készítettek egy térképet, feltöltötték a képeket közösségi oldalukra, hogy mindenki lássa, hol nyugszanak a felmenői. Dolgoztak a családfákon is, de ahhoz még levéltári kutatásra is szükség lesz, mert a faluban nagyon sok Weber, Gross, Konyen és Kreischer lakott – magyarázta Alfred Gross. A legrégebbi azonosított sírkő 209 éves, 1807-ből való, utoljára pedig 184 évvel később, 1991-ben temetkeztek ott, amikor Gartner Andreast, a falu harangozóját helyezték végső nyugalomra. A házaspár 10-12 darab 200 évesnél régebbi sírkövet is talált, amelyeken már olvashatatlan a felirat. Ezeket a templomban akarják megőrizni. Ha végeznek a munkával, az elkészült térkép és névjegyzék egy-egy példányát az egyházi levéltárban, illetve a falu evangélikus templomában is elhelyezik, mondta az egykori tanítónő, Waltraud Gross, aki 1980-ban távozott a faluból.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!