Fotó: Boda L. Gergely
Egy figyelmeztetés és három pénzbírság – ez a környezetvédelmi őrség és a marosvásárhelyi vegyipari üzem idei mérlege az utóbbi sorozatos szabálytalankodásai miatt. Akár a környezetvédelmi engedélyét is bevonhatják az Azomureş kombinátnak.
2016. szeptember 16., 12:572016. szeptember 16., 12:57
2016. szeptember 16., 13:002016. szeptember 16., 13:00
Míg az elmúlt években az Azomureş főként a szinte folyamatos légszennyezése miatt került a figyelem középpontjába, az ipari kolosszus újabban zajjal is árt Marosvásárhely és a környék lakóinak. Az idén valósággal folytak a panaszok a környezetvédőkhöz, akik méréseik alapján megállapították, hogy ezek túlnyomó része jogos.
A környezetvédelmi felügyelőség vizsgálataiból kiderült, hogy a vegyi üzem kerítésénél a zajszint a megengedett maximális 65 decibel helyett több ízben is elérte a 70–75-öt. Ez leginkább Meggyesfalva lakóit zavarta, de szinte ugyanilyen bántó volt a Promenada Mall vásárlói vagy a President Szálloda vendégei számára is. Ugyanakkor az órákig tartó erős zúgás a környező falvak csendjét is megtörte.
„Az az érdekes, hogy ezek a gondok az elmúlt évben lezárult modernizálási folyamat után álltak be. Az Azomureş korszerűsítette a technológiáját, ezzel együtt viszont újabb, zajt produkáló tényezők jelentek meg” – nyilatkozta Máté János, a Maros Megyei Környezetvédelmi Őrség főfelügyelője. Az általa vezetett hivatal legutóbb szeptember 2-án bírságolt, méghozzá százezer lejjel, ugyanakkor átiratban értesítette a környezetvédelmi ügynökséget arról, hogy a kombinát nem tartja be a működési engedélyében szereplő feltételeket. Ezek után Dănuţ Ştefănescu felszólította az Azomureş vezetőségét, hogy legkésőbb október 28-áig rendezze az észlelt műszaki gondokat.
Egyébként a város legnagyobb ipari egysége már rosszul kezdte az évet. A környezetvédelmi őrség 30 ezer lejes pénzbírsággal sújtotta, mivel január első napjaiban egy bizonyos bukaresti derogálásra hivatkozva engedély nélkül kezdte el idei működését.
„Az év első napjaiban a kombinátnak még nem volt működési engedélye. A vezetők azzal magyarázkodtak, hogy bizonyos próbaüzemeltetésekre Bukarestből kaptak egy különleges jóváhagyást. Aztán kiderült, hogy nem éppen úgy volt minden, ahogy ők beállították” – mondta el Máté János. A zaj miatt az első jegyzőkönyv június 29-én készült, ekkor a vegyi üzem megúszta egy figyelmeztetéssel. Rá kis időre, július 13-án a környezetvédelmi őrök már szigorúbban léptek fel, és 50 ezer lejre bírságoltak. A legutóbbi, szeptember 2-i büntetés már 100 ezer lejes.
Kérdésünkre, hogy a kombinát ki szokta-e fizetni a bírságokat, a főfelügyelő igennel válaszolt, de hozzátette, hogy az esetek túlnyomó részében bírósági úton támadja meg a környezetvédők döntését. Máté szerint sokat elárul az általa vezetett intézmény, illetve a kombinát tevékenységéről, hogy a megállapított légszennyezés miatt az utóbbi években az Azomureş egyetlen pert sem tudott megnyerni.
A túl magas zajszintről kérdezett vezetők elismerték a hibájukat, mondván, hogy azt egy újonnan beszerelt katalizátor produkálta. Ugyanakkor azt állítják, hogy ilyen hiba nyolc-tíz évben egyszer fordulhat elő – ehhez képest az idén már többször is öt-tíz decibellel lépték túl a megengedett szintet.
„Már az első visszajelzések után azon voltunk, hogy kiküszöböljük a hibát, és az elkövetkezendő időszakban is igyekszünk megoldást találni a problémára” – reagált egy közleményben az Azomureş vezetősége a felvetett problémára.
Kérdésünkre, hogy mi történik, ha a 240 milliós beruházásból megújult kombinátnak mégsem sikerül időben orvosolnia a gondot, Máté János elmondta, hogy ha az Azomureş a továbbiakban sem felel meg a követelményeknek, a környezetvédelmi őrség ismét a felügyelőséghez fog fordul. „A törvény értelmében a felügyelők felfüggeszthetik az üzem környezetvédelmi engedélyét. Ha ezek után sem oldódik meg a probléma, akár vissza is vonhatják” – magyarázta Máté János.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
szóljon hozzá!