Negyedik alkalommal ünnepelt együtt a falu apraja-nagyja Sáromberkén vasárnap. Az új helyszín, a Teleki-kastély udvara a délutáni programokra benépesült, az esti koncertekre zsúfolásig megtelt. A rendezvény főszervezője a Pro Sarumberg Egyesület volt, amely változatos és színvonalas programokkal rukkolt elő.
2014. augusztus 04., 18:072014. augusztus 04., 18:07
Tökéletesebb helyszínt nem is találhattak volna a szervezők a sáromberki falunapok lebonyolítására, mint a Teleki-kastély tágas udvarát. Több száz embert fogadhatott be egyszerre a színpad előtti tér, bőven maradt hely az ügyességi vetélkedők, sportversenyek lebonyolítására. Az öreg tölgyfák árnyékában jól elfértek egymás mellett a gulyásfőző csapatok, amelyek tagjai már a délelőtti órákban hozzáláttak a gasztronómiai munkához. Az alapanyagot a szervezők biztosították, a főzni vágyók csupán az ízesítéshez kellett anyagilag hozzájáruljanak. Amíg a szorgos kezek előkészítették a hozzávalókat, s tüzet raktak a bográcsok alá, az ünneplőbe öltözött reformátusok ünnepi istentiszteleten vehettek részt. Az igehirdető Porkoláb Levente lelkipásztor az összetartozás fontosságáról, megtartó erejéről beszélt, majd meleg szavakkal köszöntötte a település legidősebb lakóját, a százéves Balogh Ilona nénit. Az idős asszony egészségi okokból nem vehetett részt a templomi ünnepségen, de gyermekei, unokái jelen voltak. Az egyházközség kórusa rövid műsort mutatott be Ilona néni tiszteletére.
Templomozás után került sor az óvodások és kisiskolások ünnepi műsorára. Máté Dalma óvónő és Porkoláb Ildikó tanítónő gyerekcsoportjai népi gyermekjátékokat, néptáncot adtak elő a szülők, nagyszülők örömére. Közben a marossárpataki és gernyeszegi Mátyás-huszárok is megérkeztek az ünnepség helyszínére. A tucatnyi hagyományőrző lovast Miholcsa József huszár alezredes vezette a szabadtéri színpad elé, ahol tisztelegve köszöntötték a jelenlévőket.
A közösség erejéről, az összetartozásról beszéltek
Az ünnepi megnyitón elsőnek Jánosi Ferenc, Nagyernye község polgármestere fogalmazta meg a hagyományőrző és szórakoztató faluünnepségek fontosságát. „Úgy látszik, fáradozásaink nem voltak hiábavalók, mert a község településein tartott faluünnepségeket nagy érdeklődés övezte. Gyerekeink és fiataljaink színvonalas műsorai is bizonyítják, vannak értékeink, amelyeket meg kell őrizni, tovább kell adni. Köszönetet mondok mindazoknak, akik hittek és hisznek a sáromberki értékekben, valamint az önkormányzat képviselő-testületének és mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy sikeres legyen ünnepségünk” – hangsúlyozta az elöljáró. Brassai Zsombor, az RMDSZ Maros megyei elnöke beszédében rámutatott, hogy a nap kulcsszava a közösség, hiszen egy közösségi szellem tesz egy népet, egy település lakosságát erőssé.
Családfakutatás, néptáncosok műsora
Ebédszünetben benéztünk a gyereksátorba, ahol élénk kézműves tevékenység zajlott, aztán Nagy-Vajda Domokos tanár, családfakutatót kerestük fel, aki a faluünnepség ideje alatt végig az érdeklődők rendelkezésére állt, adatokat szolgáltatva a jelenlegi sáromberki lakosok elődjeiről. „Egy éve dolgozom egy adatbázison, amelynek segítségével a legtöbb sáromberki családfát vissza lehet vezetni a 19. század elejéig. Népszerűsíteni szeretném a családfa-kutatási tevékenységet, a következő lépés az lenne, hogy a 17. századig eljussunk” – tájékoztatott Nagy-Vajda.
A délutáni órákban népviseletbe öltözött hagyományőrző néptáncosok lepték el a kastélyudvart. A szabadtéri színpadon sorra lépett fel a helyi ifjúsági tánccsoport, a marosvásárhelyi Napsugár, a marosludasi Hajdina, a magyarói Csurgó, illetve a holtmarosi néptáncegyüttes. A sokoldalú művész Kádár Zsolt, akit az idei faluünnepségeken néptáncosként és a Blue Art együttes tagjaként is többször láthattunk, ezúttal nótacsokrot énekelt. Berekméri Réka és Fülöp Szonja népdalokkal lépett színpadra, Kelemen Leonóra és Moldován Laura könnyűzene produkcióval rukkolt elő.
Németországból érkezett a faluünnepségre
A falunapi sokadalomban találkoztunk Szilágyi Szabolcs nyugalmazott mérnök-tanárral, aki csaknem két évtizeden át oktatott és nevelt a sáromberki mezőgazdasági szaklíceumban, s néhány évig az igazgatói tisztséget is betöltötte. A jelenleg Németországban élő férfi elmondta, hogy először lépett be a kastély udvarára úgy, mint szívesen látott, fogadott vendég, mert az előző években olyan is előfordult, hogy az akkori igazgatónő idegennek nevezte, s a kapust visszaminősítette, amiért a délutáni órákban beengedte őt az iskola területére. „Tizennyolc évet tanítottam a Teleki-kastélyban, rengeteg energiát áldozva az itt zajló oktató-nevelő munkára. Évente jövünk haza a feleségemmel, mert Erdélyt továbbra is otthonunknak tekintjük. Örömmel tölt el, hogy a kastély állagát nagyrészt sikerült megőrizni, s jó ötletnek tartom, hogy idén itt tartották a sáromberkiek faluünnepségét” – nyilatkozta portálunknak Szilágyi Szabolcs.
Kitüntették a település kiváló labdarúgóját
Nagy érdeklődés előzte meg a szkanderbajnokságot, amelynek fődíja 100 lej volt. Húsz fiatalember nevezett be a megmérettetésre, amelyen a versenyszabályok jó ismerője, a faluünnepség műsorvezetője Kakasi Miska bíráskodott. A harmadik helyezett a kiváló taktikus Petelei István, a helyi iskola sporttanára lett, a döntőben nem hirdettek győztest, mivel nem bírt egymással a nagyernyei Csiszér Zsombor és a marossárpataki Demeter Attila.
A koncertek előtt a szervezők díszoklevéllel és emléktárggyal tüntették ki a település 1. ligában szereplő labdarúgóját, a FC Botoşani-t erősítő Fülöp Istvánt. A játékost, aki éppen vasárnap délután játszott bajnoki mérkőzést, édesapja képviselte.
Az est folyamán színpadra lépett Pap Peti Junior, Nótár Mary, a Titán, valamint a sztárvendég Zoltán Erika, aki kiváló hangulatot teremtett a minden korosztály ízlését kielégítő slágereivel.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!