Maros megyéből két marosvásárhelyi vendéglátóipari egység – a Ballada és az Ursus Sörház – jelentkezett a PanGastRo Egyesület és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa által meghirdetett Falánk csütörtök nevű programra.
2015. február 18., 16:522015. február 18., 16:52
A Falánk csütörtök nevű program célja az étterembe járás, illetve a néphagyományok felelevenítése. Nem utolsó szempont az sem, hogy a programhoz csatlakozó éttermek vállalják: vendégeik ezen a napon ötven százalékos kedvezményben részesülnek vagy svédasztalos kínálat esetében 29 lejt fizetnek.
A falánk vagy torkos csütörtök a farsang jeles három napja közül az egyik. Húshagyókedd és hamvazószerda után – annak ellenére, hogy a húsvétot megelőző 40 napos böjt kezdetét hamvazó szerdán ünnepeljük –, egyes régiókban a csütörtöki torkoskodás kötelező volt, ugyanis el kellett fogyasztani a farsangi maradékokat.
A Lacto Bar néven is ismert helyet nem kell bemutatni a régi vásárhelyeiknek, és a több mint három évtizedes múlttal rendelkező étterem mai napig pacalleveséről, túrós puliszkájáról és vargabéleséről híres, de van olyan is, aki a magos kiflijére esküszik.
Szántó Katalin (fotó), a Ballada étterem egyik tulajdonosa elmondta, tudomása szerint pár éve Marosvásárhelyen is meg szerették volna honosítani ezt a Magyarországon régóta ismert szokást, de az utóbbi két évben a próbálkozás sikere alábbhagyott. Egyrészt azért regisztráltak a Falánk csütörtök programba, hogy ezt a kiveszőfélben lévő gasztronómiai hagyományt felelevenítsék, másrészt pedig a most csütörtökön ételeikre érvényes 50 százalékos kedvezményektől azt remélik, hogy a nemrég elköltözni kényszerült vendéglőjüknek jól fog ez az akció.
A januárig az Apolló palota földszintjén működő étteremnek ki kellett költöznie, ugyanis Maros Megye Tanácsa nem hosszabbította meg bérleti szerződésüket. Hogy miért, arra a tanács nem szolgált különösebb magyarázattal, a tulajdonosok azt hallották: a városrendészeti, városszépítési tervek között szerepel az Apolló palota és környékének felújítása. Egy hétvége alatt költöztek át a a szemközti oldalra, a lottós üzlet mellé, az egykori Kisköznek emlegetett sikátorba, mely a Református Gimnáziumhoz vezetett.
A harmadik hete új helyszínen működő étterem költözését a régi kliensek közül sokan fájlalják: „Ha elmennek a régi székház előtt, odabújnak az ablaküveghez, és nem hiszik el, hogy elköltöztünk” – meséli Szántó Katalin, hozzátéve, hogy biztos abban, hogy el kell telnie egy kis időnek, amíg a klientúra visszaszokik. Az előzőnél elegánsabb helyszín, és az ezentúl nyújtott kulturális szolgáltatások, kétségtelenül valamelyest változtatnak a hely jellegén, jó hír viszont a Lacto Bar menüjét kedvelőknek, hogy továbbra is ugyanazokat a hagyományos, erdélyi, házias jellegű ízeket fogják találni az új székhelyen is.
Szántó Katalin elmondta: igyekeznek őstermelőktől vásárolni az alapanyagokat, melyekből aztán ők készítenek savanyúságot, lekvárokat, és ugyancsak az alkalmazottak tesznek el minden évben egy tonna savanyú káposztát. Ezentúl azonban minden csütörtökön a nemzetközi gasztronómiai kínálatából is bemutatnak egy-egy fogást, és egy további újdonságuk, hogy márciustól napi menüt is lehet majd vásárolni. Ezenkívül a hónap minden páros csütörtökén kulturális rendezvényeket is szerveznek majd: akár oly módon, hogy esténként annak a nemzetnek, melynek a gasztronómiai napját tartják, annak művészeit, irodalmárait mutatják be. De meg szeretnék szólítani a helyi művészeket, színészeket is ezeken az estéken. A tulajdonosok jelenleg is fontosnak tartják a helyi borok népszerűsítését, de az általuk forgalmazott mikefalvi borok mellett a csütörtök esték a környékbeli borászok bemutatásának kiváló alkalmai lehetnek.
A Sörház (Sinaia) utca 3. szám alatt, a hajdani Bürger Albert sörháza helyén lévő Ursus Sörház éppen egy éve nyílt, tulajdonosától, Demeter Józseftől, azaz Dömétől megtudtuk: nagyszabású bulival ünneplik a vendéglő egyéves születésnapját.
Mondhatni véletlenül értesült a Falánk csütörtök nevű gasztronómiai kezdeményezésről, ám a tulajdonos olyan jó ötletnek tartja, hogy a jövőben is minden alkalommal regisztrálni szeretne. Az ilyesfajta akciók, kampányok Döme szerint Európa-szerte működnek és örvend, hogy nálunk is indulnak hasonlók. „A Falánk csütörtök egy jó ok a találkozásra, nem mellesleg ezen a napon a vendégek féláron kóstolhatják meg fogásainkat” – mutatott rá.
A Sörház egy olyan hely kíván lenni, ahova a 35 éven felüli korosztály jár, amely már kinőtte a diszkók világát, valamelyest megállapodott, és megengedheti magának azt, hogy sör mellett egy kiadósat egyen. A hely konyháján alapvetően hagyományos, erdélyi ételeket készülnek, viszont a különlegesebb fogásoknak is nagy keletje van. Legnépszerűbb ételük a csirkemellcsíkok kukoricapehely-bundában, de sokan választják a flekkent, míg mások a bordát vagy csülköt. Természetesen a söröző jelleg nagyon hangsúlyos, többféle csapolt sört kínálnak, amely mellé természetesen leginkább kolbász illik, és ebből is gazdag kínálatuk van, a sajtoson át a házikolbászig. Ezenkívül a Sörház-féle hamburgerhez a fasírt a saját konyhájukon készül, mint ahogy igazi a szalmakrumplijuk is.
A tulajdonos fontosnak tartotta kihangsúlyozni: a magyarországi vendéglők trendjeit szeretnék követni az adagjaik mennyiségével, hiszen nem szeretné azt, hogy bárki is éhesen távozzon a vendéglőjéből.
Az étterem-tulajdonos nemcsak vendégei hasára figyel oda, hanem kulturális programokat is szervez számukra: kéthetente, általában péntekenként, a vendégek koncerteket is hallgathatnak.
Étterembe járók-e a vásárhelyiek? – kérdeztük. Döme szerint igen, az emberek el vannak kényelmesedve, és ha tehetné, mindenki étterembe járna. És járnak is, még ha csak egy zsíros deszkára is futja a sör mellé, mondta Demeter József.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
szóljon hozzá!