Több mint ezren, többnyire diákok vettek részt hétfőn Marosvásárhelyen a Könyv és gyertya felvonuláson, így köszönve meg nagyszüleiknek, szüleiknek, tanáraiknak, hogy 35 évvel ezelőtt kiálltak a magyar oktatásért, a közösségi jogokért.
2025. február 10., 19:052025. február 10., 19:05
A Sportcsarnok előtt gyülekezett a tömeg
Fotó: Haáz Vince
Több mint ezren, többnyire diákok vettek részt hétfőn Marosvásárhelyen a Könyv és gyertya felvonuláson, így köszönve meg nagyszüleiknek, szüleiknek, tanáraiknak, hogy 35 évvel ezelőtt kiálltak a magyar oktatásért, a közösségi jogokért.
2025. február 10., 19:052025. február 10., 19:05
Marosvásárhelyen 1990. február 10-én több tízezren, egyes becslések szerint körülbelül százezren vettek részt a Könyv és gyertya névre keresztelt felvonuláson, követelve, hogy a Bolyai Farkas-iskolát alakítsák tiszta magyar tannyelvű középiskolává, az Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetben pedig biztosítsák a magyar tannyelvű elméleti és gyakorlati oktatást, a magyarok számára garantálják a külön beiskolázási számot. A résztvevők harangzúgás kíséretében, gyertyával és könyvvel a kezükben vonultak fel a Bolyai teréről a város központján keresztül a sportcsarnokig.
Maros megyében, így Marosvásárhelyen is 1990 elején, a decemberi fordulat után lehetőséget biztosítottak a diákoknak, hogy átiratkozzanak magyar osztályokba, és anyanyelvükön tanulhassanak. A hivatalos adatok szerint Maros megyében hét tanuló az elemiből, tizenhat az általános iskola felső tagozatáról, 1047 a középiskolai, 174 pedig a szakközépiskolai osztályokból élt ezzel a lehetőséggel.
Fotó: Haáz Vince
A Bolyai Farkas-iskolában akkor 204 diák kérte, hogy az addigi román helyett magyar tannyelvű osztályban tanulhasson tovább. A tanfelügyelőség a megnövekedett igények kielégítése érdekében
Akkor, 35 évvel ezelőtt a szülők, diákok és politikusok azt kérték, a Bolyai Farkas legyen kizárólag magyar, míg az Al. Papiu Ilarian román tannyelvű középiskola. 1990. január végén a magyar tanulók ülősztrájkot kezdeményeztek, így próbála kicsikarni a számukra kedvező döntést. Az akkoriban megalakult Vatra Românească (VR) nacionalista szervezet február 7-én tüntetést szervezett a Bolyai udvarán a román tanulók bevonásával. A jelenlévők
Marosvásárhelyre utazott a két oktatásiminiszter-helyettes is, de ők sem tudtak megoldást találni a kialakult helyzetre. Ezek után szervezte meg a magyar közösség február 10-én a néma, könyves-gyertyás felvonulást.
Fotó: Haáz Vince
A 35 évvel ezelőtti felvonuláson egyedül Sütő András szólalt fel. „Ezzel a némasággal, fegyelmezettséggel, példás emberi magatartással, méltóságunkkal többet mondtunk el, mint szónoklatok egész sorával. Az el nem hangzott szónoklatok eszméi, gondolatai és törekvései, vágyai kinek-kinek a szívében élnek, elméjében és törekvéseiben hatnak a jövőben is.
Ez a példa, amit most fel akartunk mutatni az országnak és a nagyvilágnak, azt célozta, hogy kulturáltságunknak és tisztességes szándékainknak legyen metaforája… Olyan világot akarunk, amelyben elmondhatjuk, azért vagyunk a világban, hogy valahol otthon legyünk benne. És ez lesz itt, ez a város, Erdély és ez az ország a mi igazi otthonunk, ahol ezután kell biztosítanunk minden, eddig el nem nyert jogunkat, a Petőfi álmodta jognak asztalnál” – fogalmazott a nem sokkal később, a „fekete március” során fél szemét elvesztő jeles író.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi RMDSZ az akkori eseményekre emlékezve szervezte meg hétfőn délután a Könyv és gyertya felvonulást. A diákok az iskolából csoportosan, tanárok, igazgatók jelenlétében vonultak a sportcsarnok elé. Elsőként a Selyem Zoltán által vezetett Elektormaros diákjai érkeztek, akiket jó pár osztály követett a katolikus gimnáziumból és a Bolyaiból.
Fotó: Haáz Vince
Kisebb tanulók is csatlakoztak a tömeghez, amely lassan, de biztosan duzzadt. A fiatalok csoportjai között
Volt ,aki Sütő András-könyvet tartott a kezében, mások Bibliát. Valaki azt is felidézte, hogy amikor Sütő András beszélt a sportcsarnok emelvényéről, ő az épület melletti fenyőfa – akkor még kis csemete – tövében állt. Más arról mesélt, hogy a Bolyai utcából még el sem indult a tömeg egy része, amikor az eleje már a sportcsarnokhoz ért; kisebb-nagyobb utcákon hömpölygött az áradat, és a vásárhelyeik mellett sokan voltak más településekről érkezők.
Fotó: Haáz Vince
Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke a Székelyhonnak kifejtette: azért tartja fontosnak megszervezni az emlékező, tisztelgő felvonulást, mert a mai iskolások, fiatalok számára ma már természetes az anyanyelven való tanulás, a közösségi jogok, de 35 évvel ezelőtt a félelem és bizonytalanság árnyékában, de mégis bizakodva álltak ki elődeink mindezekért.
Fotó: Haáz Vince
„Tisztelettel adózunk azok előtt, akik akkor vállalták a kockázatot. Sokat haladtunk a kisebbségi jogok tekintetében, de azért a közösség jogos igénye, a katolikus iskola újraalakítása még mindig napirenden szerepel, még nem sikerült rendezni. Bízunk benne, hogy ebben a mandátumban sikerrel járunk” – adott hangot bizakodásának.
Fotó: Haáz Vince
A sportcsarnok elé összegyűltek égő gyertyákkal, könyvekkel, tankönyvekkel a kezükben vonultak fel a színház háta mögötti Aranka György-szoborhoz. A város egyik legszebb, de kevésbé ismert alkotása a neves magyar művelődésszervezőnek, történésznek, írónak, költőnek, filozófusnak állít emléket – ő is egy könyvet és egy gyertyát tart a kezében. Itt Kovács Ákos, az ifjúsági szervezet részéről mondott köszönetet a szülőknek, nagyszülőknek, amiért kiálltak a magyarság közösségi jogaiért, a magyar oktatásért, és megígérte, hogy az ő nemzedéke megőrzi mindazt, amit az elődök elértek.
Fotó: Haáz Vince
A megemlékezés ünnepi műsorral folytatódott, a Kultúrpalotában elismerő oklevelet adtak a 35 évvel ezelőtti tüntetés szervezőinek, illetve hozzátartozóiknak. A mostani szervezőktől kapott listán Béres András, Borbély László, Demeter András, Gálfalvi György, Jakabbfy Attila, Jakots László, Kikeli Pál, Király István, Köllő Gábor, Markó Béla, Miholcsa József, Sütő András, Szabó György Pál és Szepessy László neve szerepelt.
Fotó: Haáz Vince
Koszorúztak is
Fotó: Haáz Vince
Mint 35 évvel ezelőtt
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Kovács Ákos
Fotó: Haáz Vince
Aranka György szobra
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Zárjegy nélküli cigarettával való kereskedés megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vett egy nőt a Maros megyei rendőrség.
A marosvásárhelyi fekete március dossziéjának megnyitását követeli az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) a véres történelmi események évfordulójára hozott nyilatkozatában – számolt be az MTI.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem végzős hallgatóinak A két Korea újraegyesítése című előadása nyerte el a kecskeméti Szín-Tár Fesztivál fődíját.
Tűz ütött ki szerda délután az Oláhkocsárdhoz tartozó Bord településen egy garázsban. A dicsőszentmártoni tűzoltók siettek a helyszínre, hogy megakadályozzák a lángok továbbterjedését.
A lakótársulásoknál elkövetett sikkasztás ügyében tartottak házkutatásokat szerdán reggel Marosvásárhelyen.
A Tarló zenekar koncertezik március végén a marosvásárhelyi táncházban – olvasható az Erdélyi Hagyományok Háza által szerkesztőségünknek küldött közleményben.
A 2006-ban megkezdett munkálatokat folytatná Marosvásárhely főterén egy kolozsvári cég, amely tömbházakat és üzlethelyiségeket építtetne. Jelenleg a helyszínen egy nagy gödör van, ami csaknem húsz éve tátong a város szívében.
Elkészült a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház mobiltelefonos applikációja – osztotta meg bejegyzésében a Tompa Miklós Társulat.
Alig néhány óra alatt hetven ezer lejnél is nagyobb pénzbírságot szabtak ki Maros megyében a közlekedésrendészek – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Tavaszi hulladékgyűjtést szerveznek Szászrégenben március 31. és április 18. között. A nagytakarítás alatt a nagy méretű hulladékoktól, valamint a növényi hulladéktól is meg lehet majd szabadulni.
szóljon hozzá!