Fotó: Boda L. Gergely
Claudiu Maior marosvásárhelyi alpolgármester ígérete ellenére tovább folytatódik azon személyek hatósági üldözése, akik saját házuk falára ki merészelték tenni a kétnyelvű utcanévtáblát. A múlt heti szóbeli fenyegetések következtében a helyi rendőrség még inkább bekeményített.
2015. április 20., 17:022015. április 20., 17:02
2015. április 21., 10:542015. április 21., 10:54
Helyi rendőrök járták hétfőn délelőtt a várost, és szóban, majd írásban figyelmeztették azokat a marosvásárhelyi lakókat, akik az elmúlt időszakban kétnyelvű utcanévtáblát merészeltek kifüggeszteni házaikra vagy kerítéseikre. Az április elsejei dátumot viselő felszólításban 48 órás haladékot adtak a törvénytelennek ítélt „reklámtábla” eltávolítására. Noha Marosvásárhelyen számos, házilag készült egynyelvű utcanévtábla is kikerült az épületek homlokzatára, értesüléseink szerint a rend őrei kizárólag a kétnyelvű utcanévtáblás házakat keresték fel.
A tetemes, 30 és 50 ezer lej közötti pénzbírság számos idős személyben pánikot keltett. A Szabadság illetve a Szebeni-havasok utcában már akadt olyan is, aki maga szerelte le a táblát, más segítséget hívott. A legtöbben viszont remélik, hogy a városvezetés jobb belátásra tér, vagy, ha nem, per esetén a bíróság nekik ad igazat.
Ennyit ért Maior szava?
Amint korábban megírtuk, Claudiu Maior a hét végén még értelmetlen túlkapásnak minősítette Valentin Bretfelean rendőrfőnök akcióját. „Utasítottam, hogy többé ne avatkozzon és főleg ne nyilatkozzon a magyarság és a kétnyelvűség ügyében. Tudtára adtam, szó se lehet arról, hogy a helyi rendőrség pénzbírságot szabjon ki azokra, akiknek a házfalán megjelent a kétnyelvű utcanévtábla. A tanács az idénre jelentős összeget különített el a kétnyelvű táblák elkészítésére és kihelyezésére. E mellett a civileknek sem tiltjuk meg, hogy tovább szereljék a tábláikat” – mondta el Maior. Az alpolgármester arról is említést tett, hogy megbeszélte a rendőrség igazgatójával, hogy a megbírságolt két táblaszerelő önkéntes aktivista perén az intézménye ne képviseltesse magát.
Barabás Miklós, a Kétnyelvű utcanévtáblákat Marosvásárhelyen! nevet viselő akciócsoport, táblaszerelés miatt ötezer lejre bírságolt tagja illetve Szigeti Enikő, a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) elnöke már a korábbi cikkünkben kifejtették, hogy ismerve az alpolgármester eddigi hozzáállását, nem hisznek Claudiu Maior ígéretében. A megbírságolt civil aktivistákat képviselő Kincses Előd ügyvéd is szkeptikusnak mutatkozott. „Olvasván Maiornak a hétfői újságban megjelent nyilatkozatát és látván, mi a helyzet ,az a magyar közmondás jutott eszembe, hogy a hazug embert hamarább utolérik, mint a sánta kutyát. Vagy netán Valentin Bretfelean az, aki megengedi magának, hogy semmibe vegye felettese utasítását, az alkotmányt, a helyi tanácsi határozatot, a közigazgatási törvényt és a Románia által aláírt nemzetközi egyezményeket?” – tette fel a költői kérdést Kincses. Az ügyvéd fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a felszólításokat átadó személyek elmondták, hogy a polgármesteri hivatal képviseletében járnak el.
A szerkesztőségünk által megkeresett Valentin Bretfelean is tagadta, hogy bármiféle „visszavonulási utasítást” kapott volna Maiortól vagy bárki mástól. „Egyetlen felettesemtől sem kaptam efféle utasítást” – nyomatékosította az önkormányzati fennhatóság alá tartozó rendőrség igazgatója. „Alkalmazottaink senkit nem bírságoltak, pedig megtehették volna. Úgy láttuk helyesnek, inkább felszólítjuk az érintetteket, hogy a büntetés elkerülése végett 48 órán belül távolítsák el a törvénytelenül kihelyezett táblákat” – fogalmazott Bretfelean. Kérdésünkre, hogy miért tartja a kétnyelvű utcanévtáblákat törvénytelen reklámtábláknak, Bretfelean megismételte azt, amit korábban is elmondott. „Ezek a táblák törvénytelenek, hisz maga az utcanevek lefordítása is törvénybe ütköző cselekedett. Az építkezési rendszabályok sehol a világon nem teszik lehetővé a táblák engedély nélküli kifüggesztését.” A rendőrfőnök a múlt héten még arról is beszélt, hogy amennyiben nem fékezik meg a táblázási akciót, „Marosvásárhely olyan lesz, mint egy kínai falu”.
Nem mindenki rezelt be
Egy rendőr a Cukorgyár utca 6. szám alatt lakó Simén Évához is bekopogott, de miután a 84 éves asszony tudtára adta, hogy esze ágában sincs leszereltetni a táblát, távozott. „A tavaly óta ott van a felirat, eddig nem zavart senkit. Már csak a kilenc évvel ezelőtt elhunyt férjemre való tekintettel sem távolítom el. Talán most is élne, ha a mentőautó ebbe az utcába érkezik, és nem a másik Cukorgyár utcába” – mondta el portálunknak az idős hölgy. Marosvásárhelyen elméletileg ugyan nincs két Cukorgyár utca, gyakorlatilag viszont igen: hat vasúti sínpár és egy-egy kőkerítés választja el az azonos nevet viselő, teljesen különálló városrészt. Egyik zsákutcából a másikba csak több mint két kilométeres kerülővel lehet eljutni. „Nem ijedek meg a helyi rendőrség fenyegetőzésétől, hisz én éltem meg ennél különbet is. Apámat a kommunisták kuláknak nyilvánították, négy évig börtönbe vetették, mi pedig viseltük a következményeket” – tette hozzá Simén Éva. Nem áll szándékában meghátrálni Hajdu Emmának sem, akinek a Bőség utca 27. szám alatti csengőjét hiába nyomta a hétfőn délelőtt egy rendőr és két civil, az asszony nem nyitott ajtót. „A táblát két hónappal ezelőtt a fiam rendelte, én meg örömmel szereltettem fel. Nagyon szomorú, ha a helyi rendőrségnek az a legfontosabb dolga, hogy a kétnyelvű feliratokat szereltesse le” – háborgott a nagypiac mögött lakó hölgy.
A megfélemlítési akció dacára az „ellenállók” mellé újabb táblarendelők csatlakoztak.
Ingyenes jogi támasz
Hétfőn Kincses Előd ügyvéd és az RMDSZ megyei szervezete ingyenes jogi támaszt ajánlott azok számára, akik nem hátráltak meg a helyi rendőrség megfélemlítési akciója miatt, és vállalják a pereskedést. Kincses mindenkinek azt tanácsolta, ne szereltesse le a kétnyelvű tábláját. „Ahogy az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács szintén harmincezer lejes zászlóperét megnyertük, a táblapereket is meg tudjuk nyerni” – biztatta az érintetteket az ismert jogász, hozzáfűzvén, hogy reméli, az ügyészség is végzi majd a dolgát, és a magyarság megfélemlítése miatt vád alá helyezi a rendőrfőnököt. Brassai Zsombor is arra buzdítja a vásárhelyi magyarokat, ne hagyják magukat megfélemlíteni. „Ha a városháza és a rendőrsége elkezdi a boszorkányüldözést, az RMDSZ felvállalja a jogi képviseletet” – mondta el portálunknak. A szövetség megyei elnöke úgy véli, a kétnyelvű utcanévtáblák ügye annyira akkut probléma Marosvásárhelyen, hogy a kérdés orvoslására többé nem szabad várni. Hozzátette: az önkormányzati testület másodjára foglalta a táblák elkészítését a költségvetésbe, így éppen ideje lenne érvényt szerezni a testületi döntésnek.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!