Fotó: Boda L. Gergely
Betartották az egyezményt a Római Katolikus Teológiai Gimnázium és a vele egy épületben működő Unirea Főgimnázium vezetői: az idei tanévben is az Unirea diákjai tanulnak azokban a termekben, amelyek fölött vitáztak a nyáron.
2016. szeptember 22., 15:002016. szeptember 22., 15:00
2016. szeptember 22., 15:022016. szeptember 22., 15:02
Nagy port kavart a nyáron a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium és a vele egy, a katolikus egyház tulajdonában levő épületben működő Unirea Főgimnázium között kirobbantott teremhasználati vita.
Az Unirea Főgimnázium lemondott néhány magyar tannyelvű osztályáról, és román tagozaton indított osztályokat helyettük, ezeket átvette a Római Katolikus Teológiai Gimnázium, a tantermekhez viszont ragaszkodott az Unirea.
A tavaly aláírt szerződésben szabályozták a tantermek használatát, de mivel módosulás történt a gyereklétszámmal kapcsolatban, értelemszerűen több teremre lenne szüksége a katolikus gimnáziumnak. Általában ezt egymást közt megoldják az intézmények különböző szerződéskötésekkel, de ebben az esetben az unireás diákok szülői bizottsága és volt igazgatója – aki nemrég lemondott – nyilvánosan akarta „bebizonyítani” azt, hogy a katolikusok ki akarják őket tenni az iskolából.
A vitát az váltotta ki, hogy – Tamási Zsolt, a Római Katolikus Teológiai Gimnázium igazgatója szerint – az első emeleti tantermek átadását kérték az Unireától a szerződés szerint. „Az Unirea erre reagálta a nyár elején, hogy ki akarjuk őket szorítani, a román média pedig azzal volt tele, hogy mi két román osztályt ki akarunk tenni. Gyakorlatilag végül az Unirea két olyan második emeleti tantermet tartott meg, amelyeket a tavaly már mi használtunk. Ezekben a termekben, a folytonosság elve szerint az Unireától átvett magyar gimnáziumi osztályok tanultak, s kellene tanuljanak tovább is. Így a vita valójában azzal zárult, hogy mi megkaptuk azokat a termeket, amelyeket a nyár elején kértünk a szerződés szerint átadni, viszont le kellett mondanunk két olyan teremről, amelyek gyakorlatilag egy éve hozzánk kerültek, de amit most az egyezmény betűire hivatkozva visszakérhetett az Unirea” – magyarázta az igazgató.
Összesen tizenöt osztály tanul a katolikus iskolában, ebből kettő a Bolyai Farkas Gimnázium épületében – mivel ott is kezdték annak idején –, a többi pedig a Klastrom utcai épületegyüttesben. A Római Katolikus Teológiai Gimnázium kilencedikes társadalomtudományi osztályába járó diákok arra kényszerültek, hogy ideiglenesen az iskola informatikatermében tanuljanak, ugyanis az intézménynek be kell tartania az egyezményben foglaltakat, amely szerint a két vitatott terem az Unirea Főgimnáziumé az új tanévben is – tudtuk meg a fejleményeket a Római Katolikus Teológiai Gimnázium igazgatójától. „Az egyezményt be kell tartanunk, ez nem vitás, de módosítást kell eszközölni benne, mert változás történt a diákok létszámát illetően is. Azt kértük, hogy biztosítsanak megoldást egy osztálytermünknek” – magyarázta az igazgató.
Felhívtuk ezzel kapcsolatban a polgármesteri hivatal iskolákért felelős igazgatóságának vezetőjét is, Horațiu Lobonțot, aki azt nyilatkozta, hogy az iskolákban minden rendben van, tanévkezdéskor betartották az egyezményt, a többi már a két oktatási intézményre tartozik. Kerestük az Unirea Főgimnázium új, szeptemberben kinevezett igazgatóját, Aurora Stănescut is, de egyelőre nem tudtuk elérni. Egy korábbi, a Zi de zi napilapnak adott interjújában azonban így nyilatkozott: „Békés megoldást kell találnunk erre a helyzetre, ahogy eddig is egy többnemzetiségű közösség volt itt, ezután is megtaláljuk a közös hangot. A törvényes út mellett az oktatási vonalon kell keresnünk a megoldást, természetesen úgy, hogy közben betartjuk az egyezményben foglaltakat.”
A Római Katolikus Teológiai Gimnázium a 2015–2016-os tanév elejétől költözhetett be az egyházi épületbe, miután az önkormányzat egy önálló római katolikus középiskola megalapításáról hozott tanácsi határozatot. Most hétfőn pedig rendkívüli ülésen döntöttek a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők az iskolaszékek összetételéről. A tanintézeteket tartalmazó listáról azonban hiányzott a Római Katolikus Teológiai Gimnázium, ezt egy mellékelt jelentésben azzal magyarázzák, hogy tisztázatlan az intézmény jogi helyzete, azaz nem létezik az iskolát létrehozó okirat, így egyelőre lehetetlen kinevezni tanácsost az iskolaszékbe.
Tamási Zsolt úgy véli, ez mindabból a bizonytalanságból fakad, amelyet a teremhasználati viták okoztak. „Az iskola létezik, ugyanis elfogadták a beiskolázási tervet, a tanügyminisztérium honlapján is szerepel az iskolák névsorában, érvényes érettségi okleveleket bocsájtottunk ki. Számomra furcsa, hogy míg tavaly kinevezték a tanácsosokat az iskolaszékbe, idén nem. Biztos vagyok benne, hogy a következő tanácsülésen erre sor kerül” – mondta a katolikus iskola igazgatója.
Megkérdeztük ezzel kapcsolatban Horațiu Lobonțot, a polgármesteri hivatal iskolákért felelős illetékesét is, aki kissé ellentmondásosan kifejtette: „Az intézmény valóban létezik, ám a létrehozásáról szóló tanácsi határozatot megtámadta a prefektúra, és bírósági döntés is született, amelynek értelmében a létrehozásról szóló határozat semmissé lett nyilvánítva. A polgármesteri hivatal meg szeretné oldani az ügyet, legfeljebb egy újabb tanácsi határozat szükséges ehhez, de az intézmény az oktatási minisztérium listájában is szerepel, tehát létezik” – magyarázta.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
szóljon hozzá!