Fotó: Veres Nándor
A tejkvóta megszüntetése miatt bekövetkezett árcsökkenés és a támogatások alacsony szintje arra ösztönzi a mezőgazdászokat, hogy eladják állataikat. A jelenség a kutyfalvi állattenyésztők körében is megfigyelhető, hiszen sokan eladták szarvasmarháikat, és más jövedelmi forrás után néztek. Két helybeli állattenyésztővel beszélgettünk arról, hogy mi az oka annak, hogy ez bekövetkezhetett.
2016. július 22., 15:262016. július 22., 15:26
2016. július 22., 15:272016. július 22., 15:27
A mezőgazdasággal foglalkozó gazdálkodók a már említett ok mellett keveslik az állami támogatást is, ezért más megélhetési lehetőséget választanak. A megkérdezettek elmondása szerint a jószágok száma évről évre csökken a faluban, az elmúlt három évben 110 szarvasmarhát tartottak a faluban, tavalyra már csak 60 maradt, míg az idén mindössze 11 van. A tej szabadon való eladásából vagy feldolgozónak való átadásából származó összeg nem fedezi még a havi kiadást sem, a földek megmunkálására sincs lehetőség, mert kiöregedett a község.
Barta Attila helyi állattenyésztő víziója szerint ilyen körülmények között a községben nincs jövője a mezőgazdaságnak, hiszen a fiatalokat ez az ágazat egyáltalán nem vonzza, mindenki egyetemre menne, vagy más területen helyezkedne el. A gazda visszaemlékezett arra az időre, amikor sokat jelentett az, ha egy családi gazdaságban állatok voltak. „Ma már közömbösen tekintenek az állatokra, hiszen a nagy üzletek megjelenése és jelenléte miatt mindenki onnan vásárol, nincs rászorulva az egészséges saját termékre” – mondta Barta Attila. Véleménye szerint megéri a külföldieknek, hogy kevesebbért adják el termékeiket, mert sokkal olcsóbban állítják elő, mint a mi gazdálkodóink, az évi bejövetelük meg akkora, hogy megengedhetik maguknak az olcsójánoskodást.
Beszélgetőpartnerünk szerint azért is csökken a mezőgazdasággal foglalkozók száma, mert az állattenyésztés sok türelmet, állandó ottlétet – nincs szabadnap, ünnepnap –, energiát, nagy anyagi befektetést igényel. „Hiába fordulnak az állatokhoz szeretettel, s gondoskodnak róluk, így, minimális támogatással nem éri meg” – mondta Barta gazda. Másik probléma a bizalom hiánya – nehéz olyan embert találni, akire rá merik bízni jószágaikat, és a falu kiöregedése miatt nincs kit fogadni, hogy megmunkálja földjüket. Csak akkor éri meg állatokkal foglalkozni, ha megvannak a szükséges földművelő gépek és szakemberek, ezekkel lehet költséghatékony gazdálkodást művelni, hiszen az eszközök kölcsönzése vagy a bérmunka óriási anyagi megterhelést okoz.
A kutyfalvi mezőgazdászok számára problémát okoz az állatok táplálékkal való ellátása, a takarmány biztosítása, hiszen (például) a július 18-án kiöntött Maros nagy károkat okozott, elárasztva a termőföldeket, legelőket, kaszálókat, így a jószágoknak nincs mit enniük – mondta el Ioan Mărginean volt állattenyésztő, aki felhagyott a marhatartással. A széna megvásárlása, házhoz szállítása jelentős összeget igényel, ami nem fordul vissza a tej árában. A juhtartóknak sem könnyű, a gyapjút már senki nem vásárolja fel, sertéssel sem éri meg foglalkozni az utóbbi években, annyira lecsökkent a disznóhús ára. Egyedül a tej felvásárlási ára jelentett némi biztonságot a gazdálkodóknak, de a kvótabeszüntetés óta ez is drasztikusan csökkent.
A helybeli termelők nem túl derűlátó véleménye szerint kevesebb mint két éven belül már senki nem fog állatot tartani a gazdaságában Kutyfalván, a volt tejtermelők is a nagy üzletházak kínálatára szorulnak majd tejből és tejtermékből. Ha nem figyel oda az agrárium vezetése, a mezőgazdaság teljesen megszűnik – vélekednek.
Jakab Ibolya
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
szóljon hozzá!