Fotó: Boda L. Gergely
Évről évre egyre több császármetszést végeznek, nem csak nálunk, szerte a világon. Míg a vásárhelyi nagykórház szülészeti osztályán tavaly a szülések negyven százaléka végződött császármetszéssel, egyes romániai magánklinikákon ez az arány 60 százalék is lehet. Szabó Béla szülész-nőgyógyász szerint sokkal több kockázattal, szövődménnyel járhat a császármetszés, mint a természetes, hüvelyi úton történő szülés.
2014. október 16., 16:482014. október 16., 16:48
A Védem Egyesület jóvoltából, Marosvásárhely neves magyar nőgyógyászainak bevonásával lehetőség nyílik végigjárni a fogantatástól a születésig tartó időszakot. A tavasszal indult előadások során olyan témákat boncolgattak, mint a fogamzás, illetve a fogamzásgátlás, szó volt már a terhesség alatti vizsgálatokról és táplálkozásról, szerda este pedig Szabó Béla szülész-nőgyógyász, a marosvásárhelyi sürgősségi kórház osztályvezető főorvosa a hüvelyi szülés, valamint a császármetszés előnyeit és hátrányait boncolgatta.
Van, hogy fölösleges a beavatkozás
„Manapság trendi a császármetszés” – kezdte előadását Szabó Béla, aki szerint gyakrabban végeznek császármetszést a kórházakban, mint vakbélműtétet. Ennek számos oka van: a társadalomra jellemző, hogy a nők egyre később és egyre kevesebbszer szülnek. „Régebb a gyermeket az Isten adta, s ő is vette el. Ezelőtt száz évvel még száz nőből tíz meghalt szülés közben, manapság azonban a társadalom részéről zéró tolerancia van: nem halhat meg sem az anya, sem a baba. Sokan azt gondolják, a legkevesebb kockázatot a császármetszés jelenti” – fogalmazott Szabó Béla, aki szerint meg kell találni az arany középutat. Bár nagyon sok esetben életet ment a műtéti beavatkozás, van, hogy teljesen fölösleges, nem beszélve azokról az esetekről, amikor az anyukának esze ágában sincs megpróbálkozni a természetes szüléssel.
Népszerűsíteni kell a természetes szülést
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a szülések 10-15 százaléka kéne császármetszéssel végződjön, ennél azonban jóval nagyobb az arány, nem csak nálunk, de például Amerikában is. „Ezelőtt harminc évvel, amikor elkezdtem praktizálni, a szülések 7 százaléka végződött császármetszéssel, ezelőtt két évvel ez az arány már 30 százalék volt, míg tavaly 40. Igaz, a tavalyi arány nem teljesen valós, mert az építkezések miatt megegyeztünk a régi szülészettel, hogy az egyszerűbb eseteket ők kapják, mi pedig a bonyolultakat. Amerikában 2011-ben a szülések 30 százaléka császárral végződött, éppen ezért népszerűsítő kampányt folytattak a természetes szülés előnyeiről. Visszahozni az arányt nem sikerült, de legalább nem növekedett tovább” – fogalmazott Szabó Béla, aki szerint a folyamat nem mentes a divattól.
Miért „nem tudnak” szülni?
Az egyre gyakoribb császármetszésnek számos oka van: a nőgyógyász szerint kevés nő van felkészülve a hüvelyi szülésre, ráadásul az állapotos nő sok helyről hallja, hogy valakit meg kellett császározni, mert „nem tudott szülni”. Sokan túlértékelik a magzat méreteit is, de egy ideges szülő nő, valamint egy ideges, műszakja végén járó orvos is siettetheti a szülést császármetszéssel. A szülés előtt álló nők gyakran félnek a fájdalomtól, a kudarctól, s a pozitív hozzáállás hiánya is vezethet művi beavatkozáshoz. A nőgyógyász elismeri, vannak esetek, amikor eleve ajánlott a császármetszés, de sok esetben nem szükséges.
Segít a terhesiskola
A nőgyógyász hangsúlyozta, számos előnye van a természetes szülésnek, a hüvelyi úton szülő nő hamarabb felépül, hamarabb kezd szoptatni, s így gyorsabban kialakul gyermekével a harmonikus kapcsolat, nem beszélve arról, hogy a császármetszés – főleg az ismételt műtét – sokkal több szövődménnyel járhat később is: a heges méh például kifakadhat a következő szülésnél, de számos fertőzés és egyéb kockázat is fennállhat. Szabó Béla azt ajánlotta a szülés előtt álló kismamáknak, hogy készüljenek fel a szülésre, járjanak terhestornára, terhesiskolába, ahol megtanítják a hüvelyi szülésre a nőket, valamint hasonló cipőben járó anyukákkal is lehet találkozni, egymást biztatni.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!