Fotó: Nyulas Piroska
Egykori és jelenlegi önkéntes tűzoltók találkoztak vasárnap délelőtt Nyárádremetén, a helyi tűzoltóállomáson.
2016. október 30., 14:182016. október 30., 14:18
A kivételes alkalom apropója egy közös csoportkép volt, amellyel tiszteletét fejezi ki a jelenlegi korosztály elődeik felé, és amit a következő évi falinaptárjukhoz is szeretnének felhasználni. Némelyeknek fiai, unokái is tagjai a jelenlegi csapatban, igyekezve méltó módon folytatni az elődeik által elkezdett munkát.
Előkerültek a régi versenyek serlegei, a diplomák, a fekete-fehér képek, amelyekről egyeseket csak most tudtak beazonosítani. „Úgy gondoljuk, hogy ez egy szép gesztus az akkori tűzoltó generáció felé, hogy itt most összegyűltünk és ők is felkerülnek majd a naptárra. 1992-ig ők voltak a helyi tűzoltók, akkor eladódott a tűzoltóautó, és minden felbomlott. 2006-ig nem igazán voltak aktív tűzoltók, az önkormányzat kinevezett pár embert, de az inkább csak formaság volt” – számolt be Majos Levente, a jelenlegi tűzoltók egyike.
Felelevenedtek a régi emlékek, történetek és a tűzoltóbálok képei, a fiatalok háttérbe vonulva hallgatták elődeik anekdotáit, tapasztalatait, intelmeit. A jelenlegi csapat idén ünnepli megalakulásának 10. esztendejét, míg elődeik az 1960-as évek elején verbuválódtak, és a rendszerváltásig működtek.
„Akkoriban nem kellett bakter legyen, aki tűzoltónak állt, felmentődött a legelőtakarítás és a különböző közmunkák alól, de olyan is volt, hogy tűzifát kaptak. Egy időben minden bál után sorozatosan gyújtotta fel valaki a pajtákat, voltak tűzesetek is, úgyhogy hasznos volt az alakulat” – mesélte lapunknak idős Veress Sándor, a hajdani önkéntes tűzoltók egyike.
A furfang, a jókedv mindenkori jó barátja volt az akkori tűzoltóknak is. A kötelező éves ellenőrzést akkor ejtették meg, amikor a dió le volt szedve, a disznó le volt ölve. Ilyenkor, amikor meglátták, hogy közelednek a tűzoltók, az ember a pincébe, az asszony a padlásra igyekezett, ezek után pedig nem volt mást mit tenni, mint beírni a füzetbe, hogy „rendben” – idézték fel a régmúltat az idősek.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!