Fotó: Boda L. Gergely
A húsvéti ünnepek előtt egy héttel, március 30-ától engedélyezték az élő bárányok árusítását a marosvásárhelyi piacok egyikén, a Lajos király (Cuza Voda) utcai élelmiszerpiacon. Itt bárányvágó hely is működik. A megyében négy ilyen működését hagyták jóvá a hatóságok. Az állat-egészségügyi hatóság vezetőjének ajánlása: csak engedélyezett helyekről szerezzék be a vásárlók a bárányhúst, ellenkező esetben kiteszik magukat az ételmérgezés veszélyének.
2015. április 01., 11:572015. április 01., 11:57
2015. április 01., 11:592015. április 01., 11:59
A megyeközpont élelmiszerpiacai közül csupán a Lajos király utcaiban engedélyezték idén az élő bárányok árusítását. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy csupán innen lehet beszerezni a húsvéti ünnepi étkezések szinte már „kötelező alkotóelemét”, a bárányhúst. A nagy élelmiszerüzletek zöme máris elkezdte árusítani a hasított bárányt vagy a kilóra kimérhető bárányhúst. Igaz, megfelelően borsos áron. A hipermarketek egyik-másikában lehet külön báránybelsőséget, esetleg tárkonyos leves főzéséhez szükséges bárányfejet is vásárolni, ez utóbbiakat már egészen hozzáférhető áron kínálják. Jogszabály nem tiltja azt sem, hogy ki-ki a saját számára szükséges bárányhúst faluról szerezze be, csupán ebben az esetben senki sem vállalhat felelősséget az áru minőségéért.
Az élő bárány árusításának engedélye a katolikus és protestáns húsvét, valamint az ortodox ünnep időszakát öleli fel: március 30-ától április 12-éig lehet a bárányokat adni-venni a Lajos király utcai piacon. A piacigazgatóságon kedden megtudtuk, milyen feltételeknek kell eleget tenniük azoknak az állattartóknak, akik élő bárányt akarnak eladni. Az árusnak be kell tudni mutatnia a személyazonossági igazolványát, az élő állat (bárány) szállítását engedélyező állat-egészségügyi bizonylatot, amit a körzeti állatorvos bocsát ki. Ugyancsak az állatorvos által kiállított állat-útlevélre is szükség van. Eladni csak olyan állatot lehet, amit már fülszámoztak – tájékoztatott a marosvásárhelyi piacokat adminisztráló cég vezetője, Pavel Dumitru.
Ami az élő állatok levágását illeti, erre is lehetőség van a nagypiacon, akárcsak a korábbi években. Az itt felszerelt korszerű, az uniós igényeket is kielégítő bárányvágó-hely is megkezdte működését hétfőtől – elméletileg. Ugyanis kedden még egyetlen bárányt sem lehetett látni a piacon. „De holnaptól már lesznek bárányok, így ígérték a piacigazgatóságon érdeklődő báránytartó gazdák, s bizonyára a vágópont is beindul” – mondotta el az igazgatóság szolgálatvezetője, Ovidiu Sălcudean. Tájékoztatott arról is, hogy mennyibe kerül egy bárány levágása: a díj 17 lej plusz a bárány bundája. Ezért a díjért a bárányt elkábítják, levágják, megnyúzzák, megmossák, a vágott állat húsát beleteszik egy műanyag zsákba, az aprólékot külön egy másik műanyag tasakba. Nem kell tehát csomagolóanyagról is gondoskodnia a bárányt vásárolni akaróknak, jöhetnek zsebre dugott kézzel a piacra, csak épp pénzük legyen.
Kedden a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetőjével, Vasile Opreaval is beszélgettünk arról, hogy a megyében még hol működnek bárányvágó-helyek. „A marosvásárhelyin kívül a harasztkereki, segesvári és dicsőszentmártoni vágópontokat engedélyeztük, az utóbbi kettő az élelmiszerpiacokon működik” – tájékoztatott az igazgató. Megjegyezte még, hogy az itt levágott bárányok csak egyéni, illetve családi fogyasztásra alkalmasak, tehát aki itt vágat bárányt, az nem értékesítheti azt. Természetesen a vidéki lakosság a saját gazdaságaiban vághat bárányt, akárcsak eddig is, de ebben az esetben is csak saját, családi fogyasztásra. Az igazgató azt ajánlja olvasóinknak, hogy csak engedélyezett helyekről – üzletekből, áruházakból, mészárszékekből – vásároljunk bárányhúst, semmi esetre se az útszélen árusító egyénektől, városba bebicikliző ismeretlenektől, mert élelmiszer-mérgezésnek tehetjük ki magunkat.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
szóljon hozzá!