Fotó: Léta Piroska
Megmozdult a közösség a Nyárádgálfalvához tartozó településen, hogy egy csorgót felújítva biztosítsa a szükséges ivóvizet a háztartások számára. Pénzadományokból vásárolták meg a szükséges építőanyagot, majd közösségi munkával tették rendbe a vízforrásokat.
2016. augusztus 02., 19:442016. augusztus 02., 19:44
Senki sem tudja pontosan, mióta használják a szentlászlóiak a régen Pap csorgójának nevezett forrást a papi telek végében. A falu egyik legidősebb lakója, Nagy Miklós szerint legalább a 19. századig visszavezethető, mert már a szülei idején is létezett. Ő Csongvai Lajos lelkész és Lőrinczi Miklós kántortanító nevéhez köti a forrás kialakítását. Aztán 1947-ben került a faluba Gyarmathy János és Piroska tanító házaspár, és a „tanító úr” rendben tartotta. Később a kollektív gazdaság vette használatba, épített egy többezer literes beton gyűjtőtartályt, majd a vizet bevezette a falu alsó részén levő állatfarmra, később az üzletbe, állatorvosi rendelőbe és háztartásokba is eljutott szabadeséssel a a víz. A második világháborút követő aszály idején szekerekre rakott hordókkal vitték innen a vizet a lakosok, igaz, akkor az állatállomány is jóval nagyobb volt. Mára, bár sokan használják, elhanyagolódott a forrás, le is zárták az egykori ösvényt, így aki abból a vízből akar inni, kerülnie kell a faluban – meséli Miklós bácsi.
„Összefogtak az emberek, hogy megvalósítsanak egy régi álmot” – így foglalta össze a kérdést Léta Zsolt unitárius lelkész, az ügy mozgatója. Azaz a gyűjtőtartályból kifogyott a víz nagy része, így nem jutott el a parókiára s abba a 13 háztartásba, amely innen szerzi az ivóvizet. Mivel a településen nincs kiépített ivóvízvezeték, az emberek kénytelenek voltak lépni. Lehetőségük szerint pénzt gyűjtöttek, egy keblitanácsos a falut is végigjárta, néhány személy ugyancsak hozzájárult. Építőanyagot vásároltak, kilenc-tíz személy ment ki múlt hét második felében a helyszínre dolgozni – tette hozzá Fekete Károly, aki a munkálatokat vezette. Kitakarították a helyet a fűtől, bozóttól, a fából épült, gyenge támfalat elbontották, a csorgó körüli helyen beton aljzatot öntöttek és betontéglából falat építettek. A meglévő négy gyűjtőforrást és a tartályt kitakarították, új betongyűrűket helyeztek el, ahol szükséges volt kicserélték a vezetékeket, hogy a víz zavartalanul eljusson a tartályba, és egy újabb gyűjtőforrást alakítottak ki. A mérések szerint a közelben egy nagyobb víztömb van a talajban, ezt is érdemes lenne „befogni” – véli a lelkész.
Néhány napja ismét van víz a tartályban és a háztartásokban, az emberek megnyugodtak, és terveznek. Mivel a vízforrás bőséges, azon törik a fejüket, hogy ne hagyják kárba veszni, és ha pénzük lesz majd hozzá, egyszer egy kis tavacskát is kialakíthatnának a patakon.
A vízkérdés megmozdította a falut, és nemcsak azok fogtak össze, akik innen kapják a vizet, hanem a többi lakos is. Sokan kijöttek, szétnéztek a helyszínen, látták az akaratot és a munkát, és megszűnt a bizalmatlanság. A munkálat nagyja befejeződött, de azóta újabb személyek adakoztak. Ezt felhasználva be fogják fejezni a csorgó környékének kialakítását, a támfalat burkolják, padot helyeznek el mellette, és az odavezető ösvényen járdát, lépcsőt építenek. A támfalon pedig egy táblát helyeznének el a Gyarmathy-házaspár emlékére.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
szóljon hozzá!