Fotó: Boda L. Gergely
Az immár lassan egy hónapja tartó kánikula gazdasági következményekkel is jár. Csökken a takarmány mennyisége, kevesebb a zöldség és gyengébb minőségű mint más években. Egészségi problémákat is okoz a nagy meleg, írja pénteki címlapsztorijában a Vásárhelyi Hírlap.
2015. augusztus 07., 16:292015. augusztus 07., 16:29
A magas hőmérséklet és a csapadékhiány oda vezetett, hogy a Maros megyében levő folyóvizek hozama jelentősen csökkent. A Vásárhelyi Hírlap a vízügyi hivatal adatait bemutatva arról számol be, hogy augusztusra csak a sokévi átlagos vízhozamnak 20–70 százalékos hányadával számolhatunk a folyóvizeknél. A Maros hozama Sárpataknál évi átlagban 25,8 köbméter másodpercenként, jelenleg ez az érték alig éri el a 10 köbmétert. A Görgény folyón Libánfalvánál a megszokott 5,11 köbméter helyett most 2,90 köbmétert mérnek másodpercenként. De ugyanilyen a helyzet a Nyárádon is. Fintaházánál 1,90 köbméteres átlagos vízhozam helyett mindössze 0,79 köbmétert mérnek. A Nagy-Küküllőn sem jobb a helyzet. Segesvárnál az eddigi 6,87 köbméterrel szemben a mostani hozam 3,01 köbméter. S a Kis-Küküllőn sem rózsásabb a helyzet: Dicsőszentmártonnál 6,54 köbméter/másodperc helyett most csupán 3,02 köbméter a hozam a vízügyi hivatal (ABA) igazgatója, Mihail Blaga mérnök szerint. A gyűjtőtavakban és a vízerőművek tárolóiban jelenleg 264 millió köbméter vizet tárolnak, ami elegendő a következő időszakra, hogy a folyók, patakok hozamát pótolják. Ezért – legalábbis egyelőre – az ivóvízellátásban nem lesz fennakadás.
Az akkut hasmenés a kánikulai időszak jellegzetes betegsége. A közegészségügyi igazgatóság szóvivője, Gabriela Uifălean szerint a családorvosok az elmúlt hónapban 136 ilyen megbetegedést jelentettek, ami 15 százalékkal több, mint az előző év hasonló időszakában (115). Az ekcémás betegségek előfordulása is szaporodik ilyenkor, főként a bő verejtékezés miatt. Ajánlatos ilyenkor kerülni a műszálas ruhák viseletét, a koffeines italok fogyasztását. Hasonlóképpen nem ajánlott a szeszesital-fogyasztás, kerülni kell a csípős, pikáns ételeket is.
Kánikulában ajánlatos legkevesebb 2 liter, de egyesek szerint akár 3 liter víz fogyasztása is naponta. Kerülendőek a szénsavas vizek, üdítők, ugyanis ezeknél jobban pótolja a vízveszteséget az egyszerű „lapos” forrásvíz. A vonatkozó jogszabály szerint, ha a külső hőmérséklet meghaladja a 37 Celsius-fokot, a munkaadók kötelesek csökkenteni a szabadban végzett munka intenzitását, több pihenő-időszakot kell beiktatniuk a munkaprogramba, biztosítani kell az árnyékos, szellős pihenőhelyeket, a zuhanyozási lehetőséget, s legkevesebb 2–4 liter vizet kell biztosítaniuk minden dolgozónak a munkaidő alatt.
Mint a Vásárhelyi Hírlap írja, bizonyított tény, hogy takarmányból akkor van jó termés, ha nagy a meleg. Ehhez viszont eső is kellene. Eső pedig mostanában nemigen volt. Úgy néz ki, hogy ha a széna be is jött, sarjú nemigen lesz, hiszen a meteorológusok nem ígérnek esőt augusztus-szeptemberre. A zöldségek esetében a nedvességigény a fontosabb. Ahol most nincs lehetőség öntözésre, a terméshozam akár felére is csökkenhet. Még nagyobb a baj a természetes legelőkön – mondotta el az újságnak Csomós Attila, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros szervezet elnöke. „Az történik, hogy a legelőkre nem kerül természetes trágya, mert nincs, vagy nagyon kevés van, vagy a gazdák elfelejtették, hogy a legelőt is kell trágyázni. Ugyanez a helyzet a trágyalével – mostanság az sem a legelőn végzi. Műtrágyára pedig egyszerűen nincs pénze a gazdának. Így a természetes füvek nőnek, ahogy tudnak. Most éppenséggel sehogyan sem tudnak” – mondotta el az elnök.
Mindez nem újdonság még a városi ember számára sem, aki lépten-nyomon tapasztalja, hogy a parkok, zöldövezetek növényzete elsatnyult, megsárgult, rosszabb esetben kiszáradt a kánikula miatt.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!