Csíkszentmártoni a 2012-es Év Kenyere

A marosvásárhelyi President szállóban 16 ország 104 pék- és cukrászmestere három napon keresztül azon verseng, hogy az év kenyere, tortája és fagyija készítője címet megszerezze. Mellettük sorakoztak fel a vendéglátóipari alapanyagokat, eszközöket, gépeket és felszereléseket gyártó és forgalmazó legrangosabb cégek, hogy termékeiket bemutassák a szakmának, de a szakma iránt érdeklődő „civileknek” is.

Bakó Zoltán

2012. március 24., 13:302012. március 24., 13:30

2012. március 25., 15:192012. március 25., 15:19

A szálló parkolója pénteken annyira zsúfolt volt, hogy külön irányító-személyzetet kellett bevetni a forgalomirányításra. Az első és második teremben az alapanyag-szállítók, a felszereléseket, gépeket, eszközöket forgalmazó cégek standjainál a vártnál nagyobb volt az érdeklődés, ugyanis annyira különleges, a hétköznapi ember számára ismeretlen, érdekes masinák kerültek kiállításra, hogy azok mellett nem lehetett közömbösen elmenni még a szakmában járatlanoknak sem. No persze, a közönséget a bemutatók is vonzották, ahol fiatal szakik pillanatok alatt csodálatos alakzatokat varázsoltak a legkülönbözőbb zöldségekből a csodaszerszámokkal.

Tizenkétszeresére nőtt

Váradi János, a GastroPan Egyesület elnöke, a rendezvény fő szervezője elmondta – negyedik alkalommal került sor az immár európai rangot kivívott kiállításra és versenyre, a fejlődést pedig legjobban a számok tükrözik. Míg az első, Szovátán megrendezett kiállításon 500 négyzetméteren állítottak ki a meghívott cégek, ma már 6000 négyzetméterre nőtt a kiállítási felület. Immár egész Európában figyel erre a rendezvényre a vendéglátóipari szakma, s ezt bizonyítja a jelenlét is. Idén 16 országból 104 kiállító cég jött el, mérce lett a GastroPan Expo. Aki valamit is számít ebben a tevékenységben, itt kell lennie. Tapasztalatokat cserélnek a vendéglátósok, ismerkednek az újdonságokkal, s nem utolsó sorban üzletek, kapcsolatok köttetnek. Az sem elhanyagolható, hogy a pék-, cukrász- és szakácsmesterségek „haszonélvezői”, a fogyasztók is nagy számban jelennek meg. A néhány százas érdeklődőtől mostanra eljutottak addig, hogy 13-14 ezer személy kíváncsi a kiállításra.


Első a csíkszentmártoni kenyér


A harmadik teremben zajlottak és zajlanak a versenyek. Itt állították ki a versenyző cégek az – egyáltalán nem túlzás – termék-költeményeiket. Pénteken a pékek álltak rajthoz. Egyik asztalon szélmalommal, gémeskúttal, szekérrel, sütőkemencével, kerítéssel ellátott udvar, ahol még egy feszület is helyet kapott – s mindez kenyértésztából kisütve. Odébb egy kenyérből „épített” ember – naná, hogy pék, még a lapát is a kezében – vonzotta a nézelődőket. De láttunk leveles tésztából kinyitott könyvet, amelyben a házi áldás volt olvasható kenyér-betűkkel kiírva, karos kenyérkosárkákat tömve finomságokkal, aztán hagyományos házi kenyerek, bejglik, rétes pogácsák, egy sarokban pedig a diósgyőri várat „sütötték ki”, s hogy kétség ne férjen a valódisághoz, mellékelték a vár fényképét is. Most kiderült – a mi mindennapi kenyerünk tulajdonképpen nem is az, amit a boltokban megszoktunk: kell abba a hagyományos kenyérliszt, meg mindenféle magvak.

Közben a diószegi meg az egrestői Eldi pékségek a helyszínen, élőben mutatták be, miként készül a jó minőségű kenyér és pékáru. Az eredményhirdetés után kiderült – a 2012-es Év Kenyere díjat a csíkszentmártoni Bocskor István (Primula pékség) nyerte, a tavalyi első díjas Diószegi Pékség idén második lett.

Édes élet

Ugyanitt hangoltak a másnapi versenyre a marcipán-szobrászok. Ízelítőt adtak abból, mi mindent lehet megalkotni mindössze cukorból és némi élelmiszerfestékből. A koronázási ékszerekről az első pillantásra senki nem mondta volna meg, hogy cukorból készültek, annyira élethű volt a szín és a forma. A gyümölcsök pedig annyira valódiak, hogy bárki letette volna a nagyesküt, hogy a görögdinnye enyhén savanykás-édeskés, aztán kiderült – émelyítően édes, merthogy cukorból készült, magostul. Egy másik asztalnál a gyümölcsszobrászok produkálták magukat. Olyan költeményeket faragtak ki, hogy még a legelvetemültebb gurmand-néző sem harapott volna belé, mert hát kár a csodálatos formát elrontani némi kóstolgatással.

Rangos résztvevők

Hogy mennyire „számít” a gasztronómia világában ez a kiállítás, bizonyítja a rangos részvétel. Eljött a Pék Világszövetség elnöke, Peter Becker, aki a világ legnagyobb pékkiállítása, a 15.000 kiállítót megmozgató IBA szervezője, a világszövetség magyar alelnöke, Ilonka Boldizsár, a Cukrász Világszövetség alelnöke, Pataki János, de számos olimpiai- és világbajnok pék, szakács és cukrász is.

A látogatók találkozhattak Erdős Hanna olimpiai bajnok cukrásszal, Kovács Jánossal, a cukrász-világbajnokság harmadik helyezettjével, Lengyel László Levente székelyudvarhelyi marcipánkészítővel, Varga Zsuzsa mézeskalács-készítővel, és még számos rangos szakemberrel, akiket dolgozni is láthattak a kiállításon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei