Fotó: Boda L. Gergely
Július elsejétől ideiglenesen Pavel Dumitru tölti be a Marosvásárhelyi Piacigazgatóság vezetői tisztségét. Vasile Filimon volt igazgatóhoz hasonlóan ő is nyugdíjas katona, aki Hargita és Maros megyében szolgált csendőrparancsnokként 2013-ig. Az ideiglenesen kinevezett igazgatóval a marosvásárhelyi piacok jelenlegi helyzetéről, a tervekről és a közbiztonságról beszélgettünk.
2014. augusztus 19., 18:252014. augusztus 19., 18:25
– A kinevezése óta eltelt időben sikerült-e megismerni a marosvásárhelyi piacokat és feltérképezni a sürgős teendőket?
– Úgy érzem, hogy sikerült feltérképezni, megismerni a marosvásárhelyi piacok helyzetét, s körvonalazódtak a legsürgősebb teendők is. Bár elődöm egyik nagy terve volt, hogy európai színvonalú piacot alakítson ki a Kövesdombra, sajnálattal mondom, hogy erre, illetve ennek előkészítésére sincs egyelőre pénzalapunk. Így kisebb-nagyobb javításokat fogunk eszközölni ott, ahol szükséges. Például szeretnénk két felől megnagyítani a piac tetőszerkezetét, és felszámolni a dinnyések sátrait, jobb helyet biztosítva nekik. Szintén nagyobb lélegzetű munkálatokat szeretnénk eszközölni a Hadsereg téri piacon, ahol kicserélnénk a fedett részt egy szakaszon, aszfaltoznánk, ahol szükséges, s szeretnénk egy hókortógépet vásárolni. Szeretném felhívni az olvasók figyelmét, hogy jelenleg 46 üres, kibérelhető asztal van a Hadsereg téri piacon, ahova vállalkozó fiatal árusokat várunk nagy szeretettel. Szeretnénk kidolgozni egy támogatási rendszert, hogy valamiképp ösztönözzük a fiatal kereskedőket, hogy oda jöjjenek árulni.
– Két olyan piac van Marosvásárhelyen, ahol kicsi vagy egyáltalán nincs forgalom. A meggyesfalvi és az Egyesülés lakótelepi. Ezekkel van-e valamilyen terve?
– A meggyesfalvi lakótelepen nincs szükség a piacra, legalábbis ez derült ki az elmúlt években, amikor többszöri próbálkozás volt a vásártér fellendítésére. Az Egyesülés lakótelepen főként hétvégén vannak árusok, s eddig vasárnap lehetett kis állatokat (szárnyasokat, díszhalakat, galambokat) forgalmazni ott. Most lehetővé tettük, hogy a kisállat-kereskedők pénteken és szombaton is árulhassanak arra gondolva, hogy aki tyúkot, libát, nyulat szeretne vásárolni és abból hétvégi ebédet készíteni, az nem vasárnap reggel megy a piacra, hanem pénteken és szombaton. Az elmúlt hétvégén már jelentkezett egy ilyen kereskedő és reméljük, hogy lassan az árusok és a vásárlók is odaszoknak.
– Több piacon nappal is járőröznek az őrző-védő cégek munkatársai. Voltak-e az utóbbi időszakban különösebb gondok, vagy miért volt szükség ezekre az intézkedésekre?
– Történek kisebb lopások a marosvásárhelyi nagypiacon, ezért arra kértük az őrző-védő cég alkalmazottait, hogy ne csak éjszaka, hanem nappal is sétálgassanak az asztalok között. Így az árusok és a vevők is nagyobb biztonságban érzik magukat. Volt egy csapat fiatal, aki a dinnyéseknek segített a lerakodásban, őket most kitiltottuk, s azóta nincsenek lopások. A volt November 7. lakótelepi piacon a környéken tanyázó hajléktalanok kötekedtek az árusokkal, vásárlókkal, így ott is járőröznek nappal is. A helyi rendőrséggel nagyon jó kapcsolatot ápolunk, hívásunkra 3-4 perc alatt a helyszínre érkeznek. A napokban indítunk közösen velük egy tájékoztató kampányt, szórólapokat osztogatunk a fontosabb óvintézkedésekről, hogy ezzel is felhívjuk a lakók figyelmét, hogy a piacon, bevásárlás közben mire vigyázzanak. Mindenik piactér be van kamerázva, ezzel is megpróbáljuk visszaszorítani a zsebtolvajok tevékenységét.
„A normalitásra törekedtem”
Pavel Dumitru 2003 és 2007 között a Hargita Megyei Csendőrparancsnokság vezetője volt. A Hargita megyében eltöltött évekről elmondta, hogy sok szép emlék fűzi a többségében magyarlakta megyéhez. „Mindig a normalitásra, az egymás kölcsönös tiszteletére törekedtem, és jól együtt tudtam működni a helyi közintézmények vezetőivel. Jól éreztük magunkat Hargita megyében, és szeretettel emlékszem vissza az ott eltöltött évekre, különösen a a hokimérkőzésekre” – fogalmazott Dumitru.
– Az elmondottakból kiderül, hogy nincsenek különösebb közbiztonsági gondok a piacokon, mégis immár másodjára kerül a piacigazgatóság élére egy volt katonai parancsnok. Hogyan kommentálja ezt?
– Az állam sok pénzt költ arra, hogy a katonai parancsnokokat képezze, folyamatos fejlődésüket biztosítsa. Így csak természetes, hogy miután nyugdíjba vonulunk, továbbra is hasznosítani akarják tudásunkat. Úgy érzem a katonai szolgálat alatt szerzett tapasztalatomat kamatoztatni tudom, ezért fogadtam el a városi tanács felkérését, hogy vezessem a piacigazgatóságot. Ideiglenesen vagyok kinevezve, a versenyvizsga megszervezéséig. Bár úgy tűnhet, hogy egy piacigazgatóságot vezetni könnyebb, mint egy csendőralakulatot, s ez sok szempontból így is van, azért a civilekkel együtt dolgozni, őket irányítani a megszokott fegyelem hiányában nem egyszerű. Szerencsére a piacigazgatóságon egy jól összeszokott szakemberi csapat van, így jól tudunk együtt dolgozni.
– Újabban magyar nyelvű honlapja is van a piacigazgatóságnak, és, ha jól tudom, a Facebookon is szeretnének újítani.
– Fontosnak tartom, hogy egy olyan közösségben, ahol a magyar lakosság meghaladja a negyven százalékot, magyar nyelven is olvashatóak legyenek közleményeink, híreink. Megbízásom első napjaiban kértem az informatikai céget, hogy tervezzék meg és helyezzék üzembe a magyar nyelvű honlapot, és ezt meg is tették. Szeptemberben a piacigazgatóság Facebook-oldalát is szeretnénk felújítani, interaktívabbá tenni. Felhívom a kedves olvasók figyelmét, hogy hetente háromszor frissítjük a honlapon közölt termékjegyzéket, amelyből kiderül, hogy melyik piacon mit és milyen áron lehet megtalálni. Bár a közvélemény szerint a kövesdombi piac a legolcsóbb és a volt November 7 lakótelepin kínálják a legborsósabb áron a termékeket, azért ez nem mindig van így, s ez kiderül az állandóan frissített árak tanulmányozásából (www.piete-tgmures.ro.)
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
szóljon hozzá!