Fotó: Boda L. Gergely
A rosszindulatú daganat a második leggyakoribb halálok az Európai Unióban. Nőknél a mell- és a méhnyakrák a felelős a halálesetek 32 százalékáért, míg férfiaknál a vastagbélrák vezeti a statisztikát 11 százalékkal. A rákellenes világnap apropóján a marosvásárhelyi Sorstársak Egyesület közleményt adott ki, felhívva a közvélemény és a hatóságok figyelmét a marosvásárhelyi onkológiai klinikán uralkodó áldatlan állapotokra. A páciensek szerint árnyaltabb a valóság.
2016. február 17., 14:312016. február 17., 14:31
Sem az orvosoknak, sem a pácienseknek nincsenek megfelelő körülmények biztosítva a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórházhoz tartozó onkológiai klinikán, állítja a mellrákos nőknek segítséget nyújtó Sorstársak Egyesület nevében Ionela Ciotlăuş elnök.
Sok a hiányosság
Az állapotokat nyílt levélben részletezi a politikusként is ismert elnök. Szerinte nehézséget jelent a betegek és az orvosok számára egyaránt, hogy az emeletes épület nincs lifttel ellátva, az alagsorban végzett sugárkezelésekre a legyengült betegek lépcsőkön kell lemenjenek. Kifogásolja azt is, hogy a folyosó végén közös fürdőt kell használjanak a súlyos betegek, és nem biztosítják számukra a megfelelő tápértékű meleg ebédet sem. Ezt nagy edényekben szállítják át a nagykórházból, s mire az onkológiára ér, kihűl. Nagy gondot jelent továbbá, hogy a klinika túlzsúfolt. A törvényes előírások szerint naponta húsz beteget kellene megvizsgáljon egy szakorvos, azonban jelenleg háromszor többet kell kezeljen egy-egy szakember. A Sorstársak Egyesület jelenlegi elnöke szerint a megyei tanács, amelyhez a klinika tartozik és az egészségügyi szakminisztérium illetékesei jobban oda kellene figyeljenek a marosvásárhelyi kórházban levő áldatlan állapotokra, és sürgősen javítaniuk kellene a helyzeten.
Segítőkész orvosok
A Sorstársak Egyesület volt elnöke és alapítója, Hanusz Stella szerint valamivel árnyaltabb a helyzet, mint ahogy utódja bemutatta. „Vannak nehézségek és hiányosságok, ez nyilvánvaló, az egész romániai egészségügyi rendszerben így van. Azonban azt hangsúlyozni kell, hogy az orvosok jól képzettek, segítőkészek és megértők. Sok esetben a betegek csak a saját szempontjukat tartják szem előtt, elégedetlenkednek. Nem tudják, hogy mennyi pénzből mennyi mindent meg kell oldaniuk az orvosoknak, a klinika vezetőinek” – mondta Hanusz Stella, aki sajnálja, hogy utódja politikai célokra használja fel a Sorstársak csoportot. „A 18 éves egyesületi munkásságom során azt tapasztaltam, hogy nem lehet, és nem szabad valakit vélt vagy valós vádakkal illetni, mert azzal nem oldasz meg semmit. Az onkológiai klinikán lelkiismeretes orvosok dolgoznak, akik megpróbálják a legjobbat kihozni az adott körülményekből. Kis lépésekkel, egyeztetésekkel sokkal többet lehet elérni” – mondta Hanusz Stella.
Elzárkózik a kórház vezetősége
Szerettük volna bemutatni az onkológiai klinika vezetőjének, Cornelia Togănel főorvosnak az álláspontját is, azonban a megyei kórház sajtószóvivője, Cosmin Blaga engedélykérésünkre azt mondta, hogy a kórház menedzsere, Dan Ştefan Sînpălean nem kívánja kommentálni a nyílt levélben megfogalmazottakat, és nem adott engedélyt az onkológiai klinikán való tájékozódásra sem.
Cornelia Togănel klinikavezető ugyanakkor már 2013-ban felhívta a közvélemény figyelmét arra, hogy a marosvásárhelyi onkológiai klinika bővítésre szorul, másképp néhány éven belül csupán a betegek felét tudják ellátni. Akkor azt nyilatkozta, hogy a megyeszékhelyi onkológián Kolozs, Konstanca, Craiova, Temes megyei betegeket is kezelnek, sőt nem ritka, hogy fővárosi beteg is Marosvásárhelyre utazik gyógyulni. Havonta átlagosan 650 beutalt gyógyszeres kezelésben részesül, naponta 143-an sugárterápián vesznek részt. Cornelia Togănel azt is elmondta, hogy a kezeléseket előjegyzés alapján végzik, ezért nincs fennakadás, de a fekvőbeteg-ellátást nem mindig tudják a megfelelő körülmények között biztosítani.
Sok a páciens
Megkérdeztük egy mellrákkal diagnosztizált, s a marosvásárhelyi onkológiai klinikára rendszeresen bejáró hölgy pácienst is, aki neve elhallgatását kérve elmondta: az egyik legnagyobb gondot a zsúfoltság jelenti. „A sugárkezelésre nagyon sokan vannak bejegyezve, nem tudják tartani a programot, órákat kell várni. A telefonos időpont-egyeztetések is nehézséget jelentenek, hiszen az épp ügyeletes soha nem veszi fel a telefont, így személyesen kell eljönni, függetlenül attól, hogy milyen távol lakunk. Az orvosok lelkiismeretesek, és a lehetőségek függvényében segítenek” – mondta az érintett.
Nincs pályázat bővítésre
A megyei kórház, amelynek vezetősége nem kívánt nyilatkozni az onkológiai klinika kapcsán, a Maros megyei tanácshoz tartozik. A Vásárhelyi Hírlap megkeresésére Szabó Árpád alelnök elmondta, hogy az épület bővítését célzó pályázatról nincs tudomása, de a megyei önkormányzat idei költségvetésében pénzt különítettek el a megyei kórházhoz tartozó épületek karbantartására, eszközvásárlásra. A tanács honlapján szereplő költségvetésből megtudtuk, hogy a megyei kórház idén 4 millió lejt kap felszerelésre és szállítási eszközök vásárlásra.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
szóljon hozzá!