Fotó: Boda L. Gergely
Hogy a kollégiumi élet az egyetemisták körében a mai napig töretlen népszerűségnek örvend, az leginkább két tényezőnek köszönhető: egyrészt a kedvező ár-érték aránynak, másrészt annak a közösségi életnek, melyet albérletben lehetetlenség megtapasztalni. A Vásárhelyi Hírlap címlaptörténetében a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE), illetve a Sapientia egyetem marosvásárhelyi karának bentlakásairól ír.
2015. október 07., 12:432015. október 07., 12:43
Üres épület fogadott a MOGYE 3-as számú bentlakásában kedd délelőtt, mivel a bentlakók zöme kurzusokon vett részt. A tisztára mosott folyosókon mondhatni, hogy csak az ajtók előtt álló cipők és száradó ruhák voltak, mígnem szembe nem találkoztunk a harmadéves nagybányai gyógyszerészetis diákkal, Csatári Tamással, aki harmadik éve lakik itt – írja a Vásárhelyi Hírlap. „Igazából jó lehetőségnek tűnt, jó a közösségi élet, sok embert megismerhetek. Ráadásul közel van az egyetemhez. A bentlakást az ára miatt is választottam, jobban megéri, mintha albérletbe költöztem volna” – mesélte. A konyhai felszerelés szerinte hagy némi kívánnivalót maga után, és örülne, ha minden szobában mosdó lenne, bár tisztában van azzal, hogy ezt lehetetlenség kivitelezni. „Alapvetően elégedett vagyok a bentlakással: azért az árért, amit nyújt, megéri” – összegezte a diák.
Az 1960-as években épült kampuszról Tubák Nimród hatodéves általános orvosis diák, a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség elnöke elmondta, a Bocskai István (ma: Nicolae Grigorescu) utcában található öt ingatlan közül négy (az 1-es, 2-es, 3-as és 5-ös számúak) a MOGYE hallgatóié, a 4-es számú pedig a Petru Maior Egyetemé. Az 1-es bentlakás a családosoké, itt zömében azok laknak, akik az egyetemi évek alatt összeházasodtak, vagy gyerekük született, és értelemszerűen nagyobb a kényelem, ami annyit jelent, hogy két személy lakhat egy szobában. A többi épületben – a 3-as számú fiú-, illetve a 2-es és 5-ös számú lánybentlakásban – négyen laknak egy szobában. A körülményekről szólva elmondta: a családosok és a 3-as bentlakás lakóinak szobájában kagyló található, a legkomfortosabbnak számító 5-ösben pedig minden két-két szoba egy előszobából nyílik, ezekhez pedig mosdó és illemhely tartozik, a többi bentlakás esetében ezeket folyosónként közösen használják. De ugyanígy közös mindenhol a konyha és a tanulószoba. Az árak pedig 125 lej és 140 lej között mozognak abban az esetben, ha az illető államilag támogatott helyre jár. Ezt az összeget a bentlakóknak nem kell kifizetniük, ha szüleik a tanügyben vagy a katonaságnál dolgoznak. Ha pedig az illető személy fizetéses helyre jár, akkor az előbbi összegeknek szinte a dupláját, 210 lejt kell fizetnie.
A bentlakásba tanulmányi eredmények függvényében lehet bejutni. Nyár elején igényelni kell a helyet, és ősz elején kiderül, hogy ki jutott be.
A Sapientia egyetem marosvásárhelyi karának tavaly ősszel átadott vadonatúj bentlakásában is „telt ház” van, a 210 bentlakó háromnegyede pedig fiú, tudta meg a Vásárhelyi Hírlap András Annamáriától, a bentlakás igazgatójától. Elmondta: két típusú szobájuk van, a háromszemélyes garzonokhoz konyhasarok és fürdőszoba tartozik. Mindezért a diákoknak 170 lejt kell fizetniük, plusz a közköltség, ezenkívül pedig kötelesek megvásárolni egy tízalkalmas ebédbérletet, ami 120 lejbe kerül. Az apartman két ikerszobát jelent, közös fürdőszobával, ezért havi 130 lejt kell fizetni. A helyekre pályázni kell, és két kritérium, fele-fele arányban – tanulmányi eredmények és szociális helyzet – döntik el, hogy ki az, aki bentlakó lehet. Az igazgató elmondta, nem minden pályázónak sikerült, hiszen idén például a garzonokért valóságos harc folyt, háromszoros túljelentkezés volt. A tavalyi bentlakók szinte 80-90 százaléka idén is visszament – számolt be András Annamária.
Kattant a bilincs és a könnygázspray-t is használnia kellett a rendőröknek az agresszív csendzavarók miatt vasárnap este Marosugrán – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Az áramszolgáltató értesítése szerint Maros megyében a következő napokban több településen is áramszünet várható karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Súlyos baleset történt szombaton délután Marosvásárhelyen: egy 12 éves fiú esett bele egy négy méter mély műszaki aknába egy elhagyatott hőközpont épületében.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
szóljon hozzá!