Fotó: Boda L. Gergely
Hogy a kollégiumi élet az egyetemisták körében a mai napig töretlen népszerűségnek örvend, az leginkább két tényezőnek köszönhető: egyrészt a kedvező ár-érték aránynak, másrészt annak a közösségi életnek, melyet albérletben lehetetlenség megtapasztalni. A Vásárhelyi Hírlap címlaptörténetében a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE), illetve a Sapientia egyetem marosvásárhelyi karának bentlakásairól ír.
2015. október 07., 12:432015. október 07., 12:43
Üres épület fogadott a MOGYE 3-as számú bentlakásában kedd délelőtt, mivel a bentlakók zöme kurzusokon vett részt. A tisztára mosott folyosókon mondhatni, hogy csak az ajtók előtt álló cipők és száradó ruhák voltak, mígnem szembe nem találkoztunk a harmadéves nagybányai gyógyszerészetis diákkal, Csatári Tamással, aki harmadik éve lakik itt – írja a Vásárhelyi Hírlap. „Igazából jó lehetőségnek tűnt, jó a közösségi élet, sok embert megismerhetek. Ráadásul közel van az egyetemhez. A bentlakást az ára miatt is választottam, jobban megéri, mintha albérletbe költöztem volna” – mesélte. A konyhai felszerelés szerinte hagy némi kívánnivalót maga után, és örülne, ha minden szobában mosdó lenne, bár tisztában van azzal, hogy ezt lehetetlenség kivitelezni. „Alapvetően elégedett vagyok a bentlakással: azért az árért, amit nyújt, megéri” – összegezte a diák.
Az 1960-as években épült kampuszról Tubák Nimród hatodéves általános orvosis diák, a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség elnöke elmondta, a Bocskai István (ma: Nicolae Grigorescu) utcában található öt ingatlan közül négy (az 1-es, 2-es, 3-as és 5-ös számúak) a MOGYE hallgatóié, a 4-es számú pedig a Petru Maior Egyetemé. Az 1-es bentlakás a családosoké, itt zömében azok laknak, akik az egyetemi évek alatt összeházasodtak, vagy gyerekük született, és értelemszerűen nagyobb a kényelem, ami annyit jelent, hogy két személy lakhat egy szobában. A többi épületben – a 3-as számú fiú-, illetve a 2-es és 5-ös számú lánybentlakásban – négyen laknak egy szobában. A körülményekről szólva elmondta: a családosok és a 3-as bentlakás lakóinak szobájában kagyló található, a legkomfortosabbnak számító 5-ösben pedig minden két-két szoba egy előszobából nyílik, ezekhez pedig mosdó és illemhely tartozik, a többi bentlakás esetében ezeket folyosónként közösen használják. De ugyanígy közös mindenhol a konyha és a tanulószoba. Az árak pedig 125 lej és 140 lej között mozognak abban az esetben, ha az illető államilag támogatott helyre jár. Ezt az összeget a bentlakóknak nem kell kifizetniük, ha szüleik a tanügyben vagy a katonaságnál dolgoznak. Ha pedig az illető személy fizetéses helyre jár, akkor az előbbi összegeknek szinte a dupláját, 210 lejt kell fizetnie.
A bentlakásba tanulmányi eredmények függvényében lehet bejutni. Nyár elején igényelni kell a helyet, és ősz elején kiderül, hogy ki jutott be.
A Sapientia egyetem marosvásárhelyi karának tavaly ősszel átadott vadonatúj bentlakásában is „telt ház” van, a 210 bentlakó háromnegyede pedig fiú, tudta meg a Vásárhelyi Hírlap András Annamáriától, a bentlakás igazgatójától. Elmondta: két típusú szobájuk van, a háromszemélyes garzonokhoz konyhasarok és fürdőszoba tartozik. Mindezért a diákoknak 170 lejt kell fizetniük, plusz a közköltség, ezenkívül pedig kötelesek megvásárolni egy tízalkalmas ebédbérletet, ami 120 lejbe kerül. Az apartman két ikerszobát jelent, közös fürdőszobával, ezért havi 130 lejt kell fizetni. A helyekre pályázni kell, és két kritérium, fele-fele arányban – tanulmányi eredmények és szociális helyzet – döntik el, hogy ki az, aki bentlakó lehet. Az igazgató elmondta, nem minden pályázónak sikerült, hiszen idén például a garzonokért valóságos harc folyt, háromszoros túljelentkezés volt. A tavalyi bentlakók szinte 80-90 százaléka idén is visszament – számolt be András Annamária.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
szóljon hozzá!