Fotó: Boda L. Gergely
Az RMDSZ-es Soós Zoltán és a néppárti Portik Vilmos után a kétnyelvű utcanévtábla-szerelésről elhíresült Barabás Miklós is úgy döntött, megmérkőzik a marosvásárhelyi polgármesteri előválasztáson. A történelemtanár független civilként szállna a május utolsó napján esedékes magyar–magyar versenybe.
2015. április 26., 14:202015. április 26., 14:20
2015. április 26., 14:542015. április 26., 14:54
A Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) főtéri székhelyén jelentette be az előválasztáson való indulási szándékát Barabás Miklós. A kétnyelvű utcanévtáblák szerelése miatt megbírságolt, és ezáltal egyből a nyilvánosság középpontjába került civil aktivista nem rejti véka alá, hogy döntését a helyi rendőrség túlkapása után hozta meg.
„Eddig nem foglalkoztam a gondolattal, az előválasztás sem érdekelt, a hatalmi struktúrák, a politizálás még kevésbé, viszont az elmúlt hetekben tapasztalt rendőrségi túlkapások, a hatalmi játszmák, a magyar politikum magatartása a megfenyegetett lakosok irányába, a kétnyelvű utcanévtáblaügy folyamatos semmibevétele, a politikai érdekvédelem megváltoztatásának szükségességére hívta fel figyelmem. Bevallom, dühöt éreztem és tehetetlenséget, amikor a rendőrség megbüntetett a kétnyelvű utcanévtáblák – magántulajdonra történő – kihelyezése miatt. Rájöttem, hogy a helyzet sokkal durvább, mint ahogy ezt eddig valaha sejtettem. Az, hogy én indulnék az előválasztásokon, és siker esetén részt vennék a 2016-os választásokon, egyfajta civil érdekérvényesítési eszköznek számít. A volt szocialista országokban, ahol más a politikai kultúra, ugyan nem ismerik, de Nyugat-Európában rendkívül elterjedt módszer” – fejtette ki szerkesztőségünknek Barabás, ismételten hangsúlyozván, hogy ő teljesen független civilként szállna versenybe. Mint mondta, elsősorban azért szeretne indulni, mivel érdekli a közössége jelene és jövője is. „Történész lévén, népem múltja létfontosságú számomra. Nem politikai karriert szeretnék építeni, hanem a közösségem érdekeit szolgálni” – tette hozzá.
A pedagógus-civil aktivista úgy érzi, Marosvásárhelyen lényeges változásra van szükség. Kifejtette, amióta közösségi ügyekkel foglalkozik, azt tapasztalja, hogy a magyar ügy kényes ügynek számít, amit senki nem mer felvállalni – sem magyar politikus, román még kevésbé. „Rájöttem, hogy a magyar közösséget érintő egyszerű ügyek – mint például a kétnyelvű utcanévtáblák – nem felvállalhatók, mert a politikai koalíció mást kíván, mert a pártérdekek nem ezt diktálják, mert a magyar közösségi ügyek egyszerűen nem ügyek” – állítja. Barabás Miklós azt tapasztalta az utóbbi hónapokban, hogy a kétnyelvűség nem igazán fontos – és ezt mondogatták neki bizonyos magyar politikusok is. „Ha csakugyan nem fontos, miért kaptam büntetést? Miért lettek a magyar lakosok megfélemlítve? Miért vetette le a rendőrség, miért szerelte le majdnem mindenki a saját házáról a kétnyelvű táblát?” – tette fel a költői kérdéseket pénteki sajtótájékoztatóján.
Kérdésünkre, hogy amennyiben rá nem vonatkozik a három magyar politikai alakulat által megkötött egyezség, miszerint valamennyien az előválasztáson nyertes jelöltet kötelesek támogatni, számol-e azzal, hogy győzelem esetén esetleg magára marad, Barabás belátta, hogy ez meg sem fordult a fejében. „Ez egy minősíthetetlen lépés lenne a pártok részéről” – tette hozzá. A kérdést megfordítva arra is kíváncsiak voltunk, hogy abban az esetben, ha nem ő nyer, hajlandó-e majd támogatni a 2016-os választásokon egy olyan győztest, akinek pártját a kétnyelvűség ügyében eddig bírálta, a legújabb jelölt kitérő választ adott. „A CEMO valóban elégedetlen a pártok és a politikusok a kétnyelvűség érvényesítésével szembeni hozzáállásával. De ha nem én leszek a közös jelölt, úgy érzem, akkor is elértem a célomat: a közbeszéd részévé tettem a kétnyelvű utcanévtáblákat. Magyarán: akár az atlétikában, meg akartam emelni a rudat, és ez sikerült is” – könyvelte el Barabás Miklós.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!