Fotó: Gligor Róbert László
Szakemberek és önkormányzati elöljárók tanácskoztak arról, hogy mennyire szükséges és lehetséges akár törvényi szabályozást is alkalmazni a nyárádmenti épített örökség védelme érdekében.
2013. november 05., 08:172013. november 05., 08:17
2013. november 05., 10:312013. november 05., 10:31
Tavaly ősszel zajlott le a Nyárádmente Kistérségi Társulás Jövő a múltban: a hagyományos népi építészeti hagyaték felleltározása és hasznosítása a Nyárád mentén című faluképvédelmi projektje. Ennek keretében három község öt településén készítették el a hagyományos népi épületek „kataszterét”. A projekt megvalósításban partnerek voltak a Transylvania Trust Alapítvány, a Maros Megyei Tanács, a Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Maros Megyei Központja, az Országépítő Kós Károly Egyesülés, valamint a franciaországi Association Patrimoine des Hautes-Pyrénées. A projekt fő támogatója a Román Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) volt. A felmérés egyik konkrét eredményeképp megszületett egy tanulmány, amely fogódzó lehet az épített örökség védelmét szabályozó törvényi keretek megalkotásához.
Mivel a Nyárádmentén éppen most van folyamatban a településrendezési tervek (PUG) megújítása, időszerűnek látták bemutatni a térség polgármestereinek és a szakembereknek ezt a tanulmányt, hogy az abban megfogalmazott javaslatokat beépíthessék a készülő dokumentumokba. A Nyárádszentlászlón szervezett konferenciát megtisztelte jelenlétével Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja is, jelen voltak a Nyárádmente községeinek polgármesterei, az önkormányzatok területrendezésért felelős munkatársai, műépítészek, szakemberek.
Leltár és szabálycsomag
A tavalyi projekt bemutatása után a főkonzul is üdvözölte a konferenciát, annál is inkább, mivel őtőle sem idegen a téma, ugyanis a szomszédos megyében ő maga is vásárolt és felújított egy hagyományos parasztházat. Furu Árpád, a tavalyi munka irányítója összefoglalta azokat a jellemzőket, amelyekkel a vizsgált közösségek bírnak, majd bemutatta az elkészült szakmai tanulmányt.
Ez részletesen, szinte leltárszerűen vizsgálja az illető öt települést, mindezt gazdag fotódokumentáció is kíséri. Javaslatokat is megfogalmaztak arra nézve, hogy a települések különböző részeit le kellene határolni, és azokra külön-külön rendelkezéscsomagot kidolgozni, hogy mit szabad építeni, elhelyezni és mit tilos a történelmi faluképben (például tömbházakat, csarnokokat, reklámpanókat). Javaslatokat tettek az építendő épületek elhelyezésére, formájára, a használandó építőanyagokra, de még a házak színeire, a melléképületekre, kapukra is.
Kell-e vagy sem a szabályozás?
A bemutatókat követő szakmai beszélgetésen több egybehangzó vélemény is megfogalmazódott, miszerint a szakmai tanulmányban tett javaslatokat be kell építeni az önkormányzatok településrendezési terveibe, és ezeket alkalmazni kell. Az is vita témája volt, hogy szükséges-e vagy mennyire szigorúan kell kezelni a törvényi szabályozásokat, hogy az ne szüljön ellenérzéseket a lakosság körében. A szakemberek többsége szerint szigorúan be kell tartatni a szabályozásokat a hagyományos falukép védelme érdekében, míg az önkormányzati oldal a mindennapi valóságot vázolta fel: egyes településeken az utóbbi évtizedekben a gazdasági és népességi helyzet miatt nincsenek új építkezések, viszont máshol az újgazdag roma réteggel szemben nehéz alkalmazni a szabályozást. Egyesek szerint ezt a kérdést már a gyökerénél is kezelni kell, azaz nagy hangsúlyt kell fektetni a gyerekek ilyen irányú nevelésére, de a jó példával is élni kell, azaz egy-egy porta feljavítása újabbak rendbetételét generálja, továbbá tudatosító kampányra is szükség lenne a lakosság körében, mielőtt a szabályozások törvényerőre emelkednének.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!