Fotó: Boda L. Gergely
A két nagyhatalom, a török Porta és a Habsburg Birodalom között egyensúlyozó, önállóságához ragaszkodó Erdélyi Fejedelemség történetéről tartott előadást Oborni Teréz, a Magyar Tudományos Akadémia tudományos főmunkatársa, a Kós Károly Akadémia meghívottja Marosvásárhelyen a Bernády Házban.
2015. április 18., 13:542015. április 18., 13:54
2015. április 19., 09:412015. április 19., 09:41
Az Erdélyi Fejedelemség létrejöttének előzményeit ismertette előbb a történész, az Oszmán Birodalom hódításairól, Mohácsról és Buda elestéről, az 1526–1541 közötti időszak eseményeiről beszélt. Elmondta, bár Erdély török vazallus állam volt, őrizte a magyar államiságot, a nemzeti kultúrát, és képviselője maradt az össznemzeti politikai érdekeknek is. „Az Erdélyi Fejedelemség a keleti és nyugati hatalom, az Oszmán- és a Habsburg Birodalom között három szemszögből határozható meg: a Porta és a Magyar Királyság szempontjából, valamint az erdélyiek szemszögéből, ahogy ők látták és határozták meg önmagukat” – vágott bele Oborni Teréz a 16-17. század erdélyi eseményeibe, ismertetve a fejedelmek politikáját, azt, hogy miképpen próbálták megőrizni országuk függetlenségét a két nagyhatalom között, önállóságuk érdekében egyensúlyozva.
Az Oszmán Birodalom hódításai során úgynevezett vazallus államokat hozott létre, amelyek tőle függtek, egy-egy kitűzött célt, várost, amit mielőbb el akart foglalni, Kizil Elmának, vagyis Aranyalmának nevezett. Ilyen volt Buda, Bécs, sőt a 17. században még Köln is. Ezek közül Budát 1541-ben sikerült elfoglalnia, Béccsel sikertelenül próbálkozott, Kölnöt pedig meg sem közelítette. A magyarországi várak élére „törökök” kerültek, azonban ez a kifejezés nem az antáliai törököket jelenti, ugyanis az új várkapitányok a balkáni, délszláv népességből kerültek ki. Az előadó korabeli iratok, úgynevezett szultáni ahdnáme dokumentumok fotóit is bemutatta.
Erdély különleges státusú tartománya volt a birodalomnak, 1528-ban ugyanis Szapolyai János egy olyan szerződést kötött a török szultánnal, amely révén az országnak nem kellett adót fizetnie. János Zsigmondnak 1567-ben sikerült a libera electio, vagyis a szabad fejedelemválasztás jogát is szerződésbe foglalnia. Az erdélyi belpolitikába tehát nem volt beleszólása a töröknek, nem próbált hivatalnokokat telepíteni ide, sem hittérítőket. Erdély külpolitikájának ellenben meghatározta a kereteit, azt, hogy meddig terjedhet a fejedelmek mozgástere.
A Magyar Királyságból tekintve az Erdélyi Fejedelemségre meghatározó volt az 1538-as váradi béke, amikor az ország két félre szakad, ugyanis Szapolyai János és Habsburg Ferdinánd, mindketten legitim királyok, nem tudtak megegyezni. Ám, ahogyan azt Fráter György lejegyzi, az elszakított, nyugati és keleti országrész képtelen volt az önálló fennállásra. Speyerben, 1571-ben aláírtak egy szerződést, amely egy új állam, a Principatus Transilvaniae, vagyis az Erdélyi Fejedelemség létrejöttére vonatkozott. A történész az államjogi szerződésekből is bemutatta néhány dokumentum másolatát, ismertetve a prágai első, majd második szerződést, a kassai megállapodást, a pozsonyi egyezséget és azoknak az Erdélyre gyakorolt következményeit.
Az erdélyiek szempontjából az 1541–1571 közötti harminc esztendő volt a legvirágzóbb periódus, amikor a fejlődés, a gazdagodás, az építkezés határozta meg a fejedelemség korát. A reformációnak adott otthont ekkor Erdély, ahol a világon először intézményesítették a négy bevett vallást, meghirdetik az úgynevezett vallási toleranciát. Az igaz ugyan, hogy a szombatosokat például nem vették be az elismert vallások közé – tette hozzá a történész. Iskolákat, nyomdákat működtettek, amelyek által kibontakozott az anyanyelvi kultúra. A fejedelemség ebben az időszakban a legharmonikusabb korát élte abból a szempontból is, ami az európaiság és a nemzeti elkötelezettség közötti egyensúlyt illeti. Az önálló fejedelemség kora Apafi Mihály halálával (1690) ért véget.
Csütörtök esti előadását Oborni Teréz egy Áprily Lajos-verssel, a költő Bethlen Gáborhoz írt soraival zárta.
Fennáll a szélsőségesség veszélye egész Európában, ezért nagy a tét a májusi választáson – fejtette ki Crin Antonescu elnökjelölt Marosvásárhelyen, ahol előbb a megyei könyvtárba látogatott, majd a sajtónak is nyilatkozott szerda este.
Az utcaseprésért, a háztartási hulladék elszállításáért, de az utcai szemeteskukák kiürítéséért is többet kell majd fizetni Marosvásárhelyen. Az áremelésről és annak mértékéről áprilisi ülésén, csütörtökön dönt a helyi képviselő-testület.
Erős felhőszakadásra, villámlásra és jégesőre figyelmeztetnek a meteorológusok Maros megye területén. Segesváron már le is szakított egy tetőrészt a szél kedden délután.
Csigérszőllősről eltűnt fiatalkorú lányt keres a Maros megyei rendőrség.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
szóljon hozzá!