A múlt heti Iskola másként program keretében Nyárádszeredában is rávilágítottak az autizmusra, a másságra, az elfogadásra.
2013. április 10., 18:282013. április 10., 18:28
2013. április 10., 18:552013. április 10., 18:55
Csíki Levente nyárádgálfalvi szülő kezdeményezésére került be a heti iskolai programba a fogyatékkal élő gyerekek megismerése, a másság elfogadása. Levente fiáról, Alpárról négyéves korában derült ki, hogy autista. Nagyon nehéz volt a gyerek szociális integrálása, ezért csak nyolcéves korában került iskolába. Addig a nyárádszeredai napközi otthonba járt, ahol Balogh Judit és Kádár Ilona óvonők nagy-nagy türelemmel nevelték. Az első osztályt a nyárádszeredai Deák Farkas Általános Iskolában kezdte immár három éve, ahol a normál oktatásban vesz részt, emellett kisegítő pedagógus is foglalkozik vele. Csíki Levente és négy más szülő négy évvel ezelőtt létrehozták és bejegyezték Marosvásárhelyen a For Autism Egyesületet, amely ezzel a fogyatékkal élő személyek problémáival foglalkozik.
Olyan mint a többi, de más
A autista világnap adta az ötletet, hogy az egyesület múlt héten Nyárádszeredában is programot szervezzen. A 3. osztályosok körében tartott programban Máthé Delénke tanítónő tartott kisfilmekkel tarkított előadást a gyermekeknek az autizmusról, hogy milyenek ezek a gyerekek és hogyan sikerül az ő társadalmi beilleszkedésük. Ezután Csíki Levente szülő tartott vetített előadást Alpár gyerekkoráról. Ebből az osztálytársak megtapasztalhatták, hogy Alpár is ugyanolyan gyerek, mint ők, ugyanúgy játszik, öltözködik, megünnepli szülinapját. Sikerült arra is rámutatni, hogy különböző helyzetekben miként viselkedik. Az osztálytársak feloldódtak, rengeteg kérdéssel álltak elő, mint például, hogy Alpár tud-e úszni, fél-e valamitől, hogyan él otthon. Örvendetes, hogy a foglalkozás után – amelyen természetesen az érintett osztálytárs nem vett részt – sokkal elfogadóbbnak, megértőbbnek viszonyultak Alpárral szemben. Ezért köszönet illeti a gyerekkel fogalalkozó pedagógusok mellett az osztályársakat, szülőket és az iskola vezetőit, amiért ezt a gyereket befogadták és integrálását segítették. Ez az első ilyen eset iskolai keretek között a vidéken – nyugtázza némi elégedettséggel Csíki Levente.
A nap keretében a harmadikos és negyedikes gyerekek számára rajz-és fogalmazásversenyt is szervezett a For Autism egyesület. Szép munkák születtek, amelyeket a jövő héten értékelnek és díjaznak majd, míg a foglalkozások végén minden gyerek az autizmust jelző kék színű léggömböt kapott ajándékba.
Milyen az autista gyerek?
Csíki Levente és felesége szerencsére hamar el tudta fogadni, hogy gyereküknek együtt kell élnie ezzel a fogyatékkal. Mivel van egy kisebb, hétéves gyerekük is, különbséget tudnak tenni az egészséges és a fogyatékkal élők között. Nem könnyű dolog, de megpróbálnak mindenben segíteni Alpárnak, hogy beilleszkedjen a környezetébe, és felnőtt korára legalább olyan értelmi szintet érjen el, hogy el tudja látni önmagát és aktív tagja lehessen a társadalomnak. Van rá esély – mondja halkan Levente, aki ezúttal is köszönetet mond a marosvásárhelyi Gecse Dániel Alapítvány munkatársának, Farkas Rozália gyógypedagógusnak, aki már közel hat éve foglalkozik Alpárral. A különböző terápiák mellett a gyerek normál oktatásban vesz részt az iskolában, hogy elsajátíthassa az alapvető ismereteket. Természetesen differenciált módon foglalkozik vele a tanítónő, ezenkívül hetente kétszer Ráduly Gizella kisegítő pedagógus dolgozik vele, a tanulási nehézségek leküzdésében és a szociális kapcsolatok építésében van a gyerek segítségére.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!