Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház a hétvégén tartotta az Ariel napokat, amelynek keretében érdekes előadásokat hallhattak, és a legnépszerűbb bábjátékokat tekinthették meg a vásárhelyiek. Péntek délután sor került a Spielmann Mihály és Király István által vezetett vitaestre, amelynek témája: Marosvásárhely flekkenváros vagy kultúrváros?
2013. november 10., 13:522013. november 10., 13:52
2013. november 10., 14:112013. november 10., 14:11
Az Ariel Színház konferenciaterme hamar megtelt érdeklődő marosvásárhelyiekkel. Spielmann Mihály történész egy rövid történelmi bevezetőt tartott, amelyben a város kialakulásáról és fejlődéséről beszélt. Elmondása szerint Marosvásárhely nem volt egy jelentős település a kezdetekben, csupán egy kereskedelmi pont, amelyen többen átutaztak. A továbbiakban részletesen beszélgettek az 1945 előtti és utáni helyzetről. A ’45 előtti időszak nem volt a legfényesebb kulturális szempontból. Ebben az időben inkább közigazgatásilag és gazdaságilag fejlődött a város, a művészet iránti érzékenység hiányát pedig több anekdotával is illusztrálta a történész. Talán egyik legérdekesebb a latin nyelvet kiválóan ismerő erdélyi diák története volt. A fiatalember Hollandiába ment tanulni, majd sikeres diplomázás után hazatért egy holland feleséggel. Mivel az asszony hozománnyal jár, a hölgynek is felpakoltak otthonról néhány érdekes festményt. Az itthoniaknak nem igazán tetszett a menyecske, mert kissé testes volt, no meg nem beszélt magyarul, ráadásul azok a festmények sem hozták lázba a rokonságot. Ezek után fogták a menyecskét és festményestől, mindenestől hazaküldték Hollandiába. Később derült ki, hogy a hölgy Rembrandt unokahúga volt, és a festmények a festő eredeti munkái voltak.
A művészet iránti érdeklődés mégiscsak gyökeret vert Marosvásárhelyen. 1945 után már három mozi volt a városban, a Transilvania, a Haladás mozi, és a Kultúrpalota nagytermében is vetítettek filmeket. A városligetben fellépő vándortársulatok jelentették egy darabig a színházat, de itt tartott rendszeres kisévadokat az a kolozsvári társulat, amelynek tagjai később Magyarországra szöktek és meglapították a budapesti Vígszínházat. Nemsokára megalakult az állami színház is, amely stabil állást jelentett a környéken „hányódó” tehetségeknek. Nagy áttörés a város kultúrájában a kolozsvári orvosi kar Vásárhelyre való áthelyezése, ugyanis az egyetem tanárai és hallgatói jelentősen mértékben támogatták és aktívan részt is vettek a kultúrában. Ezek az emberek színházba jártak, műgyűjtők voltak, megalakult az orvosi zenekar, és sokan gyakorolták a festészetet is. A város művészeti iskolával, tanárképző főiskolával és színiakadémiával gazdagodott, de létrejött a filharmónia, a bábszínház és rádiója is lett Vásárhelynek.
A művészeti fénykort azonban lassan megölte a diktatúra. A kultúra művelői és támogatói, vagyis az értelmiségiek rendre elmentek. A szellemileg és kulturálisan elszegényedett városi közösségben kellett mindent újraépíteni 1989 után. Ismét alakultak civil szervezetek, azonban ezeket egyre inkább a politikum dominálta. Természetesen ’89 után is voltak történelmet író művészek a városban, de nem ettől lesz kultúrváros. Ezt a városlakók határozzák meg, minél több kulturális eseményen vesznek részt, és minél többet szerveznek, annál inkább válik kultúrvárossá Marosvásárhely.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!