Aki csütörtökönként a segesvári várban jár, és szerencséje van rátalálni a hagyományos termékek vásárának helyszínére, olyan házi készítésű finomságokat kóstolhat és vásárolhat, amelyekből Károly herceg is rendelt magának.
2016. szeptember 26., 15:302016. szeptember 26., 15:30
A középkori vár területe ugyan nem túl nagy, mégis időigényes rátalálni a csütörtöki vásár helyszínére. A szászföldi hagyományos termékeket kínálók standjait a június 5-én leköszönt városvezetés ugyan befogadta, de a várfal mellé, a Szűcsök bástyája közelébe száműzte. Már a harmadik helybéli vállvonogatásán vagyunk túl, amikor a turisztikai információs központ egyik munkatársa útba tud igazítani.
Látogatómentes, csendes, kövezett kis utcákon haladunk végig, amíg megtaláljuk a vásárosokat. Délelőtt 11 óra körül van, de a portékájukat kínáló termelőkön kívül még senki nem tévedt a helyszínre. „Még szerencse az idegenvezetőkkel!” – mondogatják többen is, majd bővebben is kifejtik: van néhány idegenvezető, aki a vár látványosságai mellett a vásárba is elkalauzolja turistáit. Az idegenek általában vásárolnak, a hazaiak inkább bámészkodnak. Még így is jobb, minthogy keresztbe tegyenek a lelkes termelőknek. Ugyanis a városháza példáját néhány környékbeli lakó is követi, aki az asztaloknak, sátraknak fenntartott helyen parkolja gépkocsiját. Még véletlenül sem harmincéves Daciák, hanem fekete színű, fekete ablakos BMW-k és Audik állják a vásárosok útját.
„Károly hercegnek is nagyon ízlett!” – kínálja a Brassó megyei Rádoson készült többféle túrós lepényét Adina Boldijar, utalva arra, hogy a Szászföldet gyakran látogató brit trónörökös mindig vásárol a hagyományos recept szerint készült helyi termékekből. Hasonló reklámfogást alkalmaz Georgiana Arz is, aki a közeli Erkedről hozta be almapálinkáját és bodzaszörpjét. A legnagyobb becsben mégis az apja által szedett szarvasgombáját tartja, melynek ötven euró kilója. Az ár csak egy járatlan számára tűnhet óriásinak, a gurmandok tudják, mennyit ér az idomított kutyák által előkotort ínyencség.
Különleges posztópapucsaival Tanţa Lupu a Brassó megyei Szászfehéregyházáról érkezett. Termékei nem olcsók, nyolcvan lejnél kezdődnek. De, mint mondja, azon túl, hogy kényelmesek, szépek, színesek, rendkívül egészségesek. A posztóban például az embernek nem izzad a lába, a papucs téli változata pedig zoknit sem igényel, olyan meleg. A posztóból készült lábbelik sikeréről a tavaly eladott mintegy ezer pár tanúskodik. Igaz, többnyire külföldi megrendelőknek… Egy pár elkészítése mintegy négy-öt órát vesz igénybe, de a Károly herceg által egyre ismertebbé vált faluból egyre több asszony állt neki posztópapucsokat gyártani. A kezdeményezők ma már érdekvédelmi egyesületbe tömörültek, így jobban tudják értékesíteni a portékájukat.
Szintén kézimunkáját kínálja Maria Neagu is, aki a Szeben megyei Almakerékről hozza a párnáit. Nem áltatja magát azzal, hogy a segesváriak vásárolnák meg a szebbnél szebb példányokat; az euróban kifüggesztett árakkal kimondottan a távolabbról érkezett turistákat célozta meg.
A legtöbb román árus arról mesél, hogy a falubeli szász asszonyoktól lopta a szakmát vagy a receptet. A hagyományok folytatói egy percig sem tagadják, hogy finomságaikhoz évszázados szász receptet használnak, kézimunkáikat szász minták alapján készítik.
A hétről hétre rendezett vásárba magyar kézművesek is be szoktak nevezni. Fodor Sándor a Medgyes mellőli Szászalmádról érkezett. Egyike annak az öt magyarnak, aki a háromszázötven lelkes falut lakja. Házi süteményeket és kecskeszőrből készült különböző méretű keféket hozott. „Tizenöt éve, amióta csődbe ment a medgyesi üveggyár, szakmát váltottam. Ma már keféket készítek, de csakis természetes szőrből. Az alapanyagot nehéz beszerezni, de van rá igény, mert egy ilyen portéka sokkal többet tart, mint az a kínai, amit az üzletekben árulnak” – mondja a kefekötő.
Máthé József a szomszédos Székelyföldről érkezett szőtteseivel Segesvárra. Standját sokan csodálják meg, de kevesen vásárolnak. A férfi kisgalambfalvi otthonában öt szövőszéket is működtet, Segesvárra inkább kedvtelésből jár, éppen csak az útiköltsége térül meg. Az az igazság, hogy az emberek többsége nem szőnyeget venni látogat ki a vásárba, sokkal inkább a gyomrukra gondolnak.
A szervező Eminescu Trust Alapítványnak az a kimondott célja, hogy a vásárosok csak eredeti, hagyományos, házi termékeket kínáljanak. „A giccs eleve ki van zárva!” – szögezi le Adela Chivărean szervező, aki az árusokkal egyetemben azt fájlalja, hogy az önkormányzat nem engedte az óratorony vagy a városháza közelébe őket. A város új alpolgármestere, Tóth Tivadar szerint a helyszínen még lehet változtatni, egyeztetés kérdése az egész.
Petru Oprean doktor nem először jár a vásárban. Mindenkit ismer, és mindenki ismeri. Nem csak a rendelőjéből, a vásárból is, ahova nagy karimás szalmakalapjával hétről hétre visszatérőnek számít. Mint mondja, az unokájának vesz olyan finomságokat, melyeknek íze a nagyanyja konyhájára emlékezteti. Oprean is méltánytalannak tartja, hogy a városháza kiszorította az árusokat a várfal mellé. „Segesvárnak büszkének kellene lennie, hogy ilyen termelők jönnek ide, nem hogy sarokba állítsa a szó szoros értelmében! Bezzeg az óratorony mellett lehet kínai cuccokat árulni…” – jegyzi meg keserű szájízzel a doki.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
szóljon hozzá!