Fotó: Gligor Róbert László
Egyre többen látnak fantáziát a gyümölcslé-készítésben. Nincs ez másként a Nyárádmentén sem, ahol már csak a keresletet és a kínálatot kell összehozni: mobil gyümölcspréssel a Nyárádszereda térségében termett gyümölcsöket dolgozza fel egy vállalkozó.
2016. október 29., 18:572016. október 29., 18:57
2016. október 29., 19:432016. október 29., 19:43
A vidék első gyümölcsprését a bekecsalji Nyárádszentimrén üzemelte be néhány éve a helyi református egyházközség, de a Svájcban elsajátított technológiát, a manufaktúra jellegű termelést egyelőre nem fejlesztették tovább, így főleg a helyben termett gyümölcs saját célú feldolgozása mellett döntöttek. A cserefalvi Bartha Jenő is kipróbálta a tavaly, milyen a helyben készült gyümölcslé. Az alsó-nyárádmenti gazda gyümölcstermesztéssel foglalkozik, s a többletből gyümölcsitalt készít saját kisprésén, amit a család és a közeli barátok fogyasztanak el. Egyelőre csak „kóstolgatja” a gyümölcslé készítését, de nem zárja ki annak lehetőségét, hogy vállalakozás formájában is termeljen majd egyszer.
Nyárádszeredában a marosvásárhelyi Hegyi Ferenc présel gyümölcslevet. Az ötletet egy sepsiszéki kis faluból hozta. Mivel nem rendelkezett megfelelő infrastruktúrával, a mobil gyümölcsprés mellett döntött, bár ez is jelentős beruházás volt: az autót itthon, a gépsor elemeit olasz és magyar cégektől szerezte be. Ha saját ingatlanban dolgozna, nagyobb lenne a rendelkezésére álló hely, a gépkocsival viszont esetenként költözni is lehet. A préselést tavaly kezdte, a múlt évben jó volt a gyümölcstermés a vidéken, idén viszont gyenge, ezért az almát most Bátosról vásárolja.
Tavaly kezdték el az alma mellett a murok és a cékla préselését, ma már a „sima” alma- és céklalé mellett ezek kombinációit is készítik, legsikeresebb a az alma-murok-céklalé, mivel vitamindús és aromagazdag. A szükséges zöldséget természetesen az alsó-nyárádmenti gazdáktól vásárolja fel. Termékeiket fél- és két literes pillepalackokban vagy 3 és 5 literes csappal eláttott zacskós csomagolásban kínálják, és főleg a nyárádszeredai termelőhelyen értékesítik, de Marosvásárhelyen is kiszállítják a megrendelőknek, és egyre gyakrabban megjelennek termékeikkel vásárokon, kiállításokon is. A termelési időszak a három őszi hónap, ezalatt télre és tavaszra való készletet is fel kell halmozniuk.
A gyümölcslé a préseléstől a palackozásig sehol nem érintkezik levegővel, és mivel pasztörizálása sem a hagyományos módon, a folyadékot tartalmazó edény felforrósításával történik, így a gyümölcslé nem karamellizálódik. Natúr termékről van szó, nem tartalmaz hozzáadott vizet, cukrot vagy tartósítószert. A pillepalackos csomagolású ital fél, a zacskós egy évig megőrzi minőségét, kibontva és hűtőszekrényben tárolva egy héten, illetve egy hónapon belül ajánlott elfogyasztani – magyarázta el Hegyi, hiszen ők a minőségre és a legújabb technológiára fektetik a hangsúlyt. Kérdésünkre, hogy miért éppen Szeredát és a Nyárádmentét választotta a termelés helyszínéül és nem a megye más részét, a fiatalember válasza egyszerű: kedveli ezt a vidéket, és itt még az emberek kertjeiben is van gyümölcsfa.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!