Fotó: Boda L. Gergely
Hétfőtől lépett érvénybe az élelmiszerek általános forgalmi adójának 24 százalékról 9-re való csökkentése. A várakozások szerint ennek hatására a termékek mintegy 12 százalékkal kell kevesebbe kerüljenek. A szakemberek szerint a gazdaságélénkítés szándékával bevezetett intézkedésről legkevesebb egy fél év múlva derül ki, hogy elérte-e célját.
2015. június 02., 12:502015. június 02., 12:50
A június elsejétől, hétfőtől hatályos intézkedés nyomán a várakozások szerint 12 százalékkal kevesebbet kell fizetni az élelmiszerek, az alkoholmentes italok, de az élő állatok neveléséhez, a növények és az élelmiszerek előállításához szükséges termékek áráért is. A becslések szerint az intézkedés 5 milliárdos bevételkiesést okoz majd az országos költségvetésben, de Victor Ponta miniszterelnök korábban kijelentette: döntésük megfontolt, mert 2015 első negyedévében az adóbevételek a tervezettnél 3 milliárd lejjel voltak magasabbak. Ugyanakkor hozzátette: az EU-ban a romániai lakosság költi jövedelme legnagyobb részét élelemre.
Szabó Árpád közgazdász pragmatikus szempontból magyarázza az intézkedés lehetséges következményeit: „A tehetős, stabil anyagi háttérrel rendelkező réteget az intézkedés semmilyen módon nem befolyásolja, ők ezentúl is annyit és azt fognak enni, mint eddig. A középosztály esetében könnyen elképzelhető, hogy ezentúl nem párizsit, hanem sonkát fogyaszt majd. Az áfacsökkentés leginkább az alsó, szegényebb rétegeken fog sokat segíteni. Az árcsökkenés azt eredményezi, hogy marad pénzük más fogyasztási cikkekre is. Ennek következtében akár egy országos szintű emelkedésre is számíthatunk a nem-élelmiszer jellegű termékek esetében” – mutatott rá a szakember.
Az elemzést azzal a gazdaságelméleti elv felvázolásával folytatja, miszerint ha növekedik a fogyasztás, akkor növekedik a termelés is. Ennek következtében javulnak a foglalkoztatási mutatók, alacsonyabb lesz a munkanélküliség, mert többet kell majd termelni. A közgazdász szerint a gazdaságélénkítés szándékával meghozott intézkedés hatása nem egyik percről a másikra fog érződni, el kell telnie legalább egy fél évnek, hogy kiderüljön: bevált-e, vagy sem.
Szabó Árpád arra is kitért, hogy azért van nézeteltérés az ellenzék, a Nemzetközi Valutaalap és a kormány között, mert előbbiek azt kifogásolják, hogy az intézkedés adókiesést eredményez majd, ez pedig érezhető rést üt a költségvetésen. Ha viszont beválik az elmélet, akkor valóban nő majd a nem-élelmiszer jellegű termékek iránti kereslet, és az ezeknek az áfájából származó bevétel egyensúlyozná az élelmiszerek áfájának csökkentéséből származó kiesést. A termelés növekedésével csökkenne a munkanélküliség is, ezáltal ezen társadalmi segélyek kifizetésétől is mentesülne a kormány, sőt további adóbevételekre is számíthatnak az új alkalmazottak járulékainak fizetése nyomán, mindez abban az esetben, ha a munkáltatók ezeket be is fizetik. „Erre csak azt tudom mondani, hogy Romániában élünk” – fogalmazott Szabó Árpád.
Kétféle ár a címkéken
A nagy üzletláncok többsége ígéretet tett, hogy a termékek régi és új árait is feltünteti hétfőtől, hogy a vásárlók meggyőződhessenek arról, nem csak papíron ment végbe az árcsökkentés. Ugyanakkor néhány nagyáruház már az intézkedés hatályba lépése előtt csökkentette árait. „Június elseje előtt már tíz nappal lecsökkentettük a saját termékeink árát. Ez jelentős erőfeszítést jelent, hiszen több mint ezer termékről van szó” – mondta Iulian Bogdan, a Tudor lakótelep végén található nagyáruház igazgatója. „Ezenkívül elköteleződtünk amellett, hogy május 5. és június 31. között befagyasztjuk, azaz nem változtatjuk az élelmiszerek árát” – tudtuk meg az igazgatótól, hozzátéve, hogy mindez nem érvényes a friss zöldségekre, gyümölcsökre, húsfélékre, halakra, hiszen ezek ára folyamatosan változik. Hasonlóképpen, az árfagyasztás nem érvényes az akcióikra, kedvezményeikre sem. Az igazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy a pékáruk ára nem csökken, hiszen erre már született kormányhatározat.
Aggódó fogyasztók
„Nem az árcsökkentés miatt jöttünk vásárolni, hanem azért, mert vannak olyan termékek, amelyek kizárólag ebben a nagyáruházban kaphatók. Látszik a változás, nagyon megmozgatja az embereket, csak nehogy utólag megemeljék az árakat. Amennyiben megmaradnak az alapárak, hasznos az intézkedés” – mondta a nyugdíjas Csizmadia Irma.
„Csak a mindennapos vásárlásaimat végzem, de azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos intézkedés, különösen figyelembe véve a tényt, hogy a bérek nem emelkednek, csak az árak. Jó lenne, ha például a baba- és gyerek termékek ára is csökkenne” – mondta Ioana Szász kisgyermekes édesanya.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!